1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyasette seçim heyecanı: Aday listeleri değişir mi?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette seçim heyecanı: Aday listeleri değişir mi?

A+A-

Bir yandan koalisyon görüşmeleri sürüyor… Heyetlerin ardından AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son kararı vermek için bir araya gelecekler.

Koalisyon adına olumsuz sonuçlanacak görüşmenin ardından Davutoğlu’nun bir kez de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile buluşması bekleniyor.

Ancak…

Bu iki gelişmeye yönelik kulislerde oluşan beklentiye karşın, AK Parti’nin kararını verdiğini 5 Ağustos Çarşamba günü bu sütunlarda duyurduk. AK Parti’de hazırlanan siyasi strateji planını da o yazıda aktardık.

Buna göre…

23 Ağustos’ta dolacak 45 günlük hükümeti oluşturma süresinin bitiminde ya da bitimine çok az kala Davutoğlu görevi iade edecek. Anayasa böyle bir durumda Cumhurbaşkanı’nın TBMM Başkanı ile görüşerek her partinin oranına göre üye vereceği Geçici Hükümet oluşturulmasını öngörüyor.

Fakat…

O görüşmenin ne zaman yapılacağına dair hüküm yok. AK Parti de bundan yararlanarak erken seçim kanunu teklifiyle Meclis’i toplantıya çağırmak üzere imzaları topladığını da yazıda duyurduk.

Geçici Seçim Hükümeti kurulursa her partinin temsil edilmesi gerekiyor. Bu durum HDP’nin de hükümete girmesi demek. Erken seçim kararı alınırsa, bakanlarının bazıları milletvekili olmayan mevcut hükümet devam ediyor.

İşte…

En kritik nokta bu. Parlamentoda sayısal çoğunluğu kaybeden AK Parti böyle bir kararı Meclis’ten geçirebilir mi? O nedenle gözler MHP’ye çevrildi.

Hatta…

Seçimin Anadolu’da kış koşulları etkili olmadan yapılması, bunun için de en ideal tarih olarak da 1 Kasım’da anlaşıldığı, olmazsa 8 Kasım düşünüldüğünü yine aynı yazıda paylaştık.

Bütün bunlar işin Ankara’yı ilgilendiren yanları.

Yereli ise…

Seçime girecek aday listeleri ilgilendiriyor.

Nitekim…

Bilinen deyişle “seçim cininin şişeden çıktığı” gerçeğiyle siyaset camiası kasım ayında seçim için hazırlıklara başladı bile.

En çok merak edilense şu:

Seçime mevcut milletvekillerinin aynı sırayla yeniden yazıldıkları listelerle mi gidilir, yoksa aday listeleri sil baştan mı belirlenir?

Açıkça söylemek gerekirse, erken seçim kararı alınırken seçileli henüz 3 ay olmuş milletvekillerine bazı güvenceler verilmesi normal bir durum.

Ama…

O biraz tavizin ötesi herkesin merak alanını oluşturuyor. Siyasetçi o nedenle her adımı çok dikkatli izliyor, listeleri de şimdiden tartışmaya başladı.

 

HDP kendini anlattı: Üzerimize düşeni yapmaya hazırız

 

Seçim öncesi “barajı geçer mi, geçemez mi?” tartışmalarının odağındaydı. Yüzde 13 oy alınca bu kez HDP terörle siyasetin arasında kaldı. Açıkçası, seçim sonrası terör eylemleriyle birlikte suçlandı, kimi söylemlerde terör-HDP ya da PKK-HDP bağı özellikle vurgulandı.

Şimdi, HDP kendini anlatmak üzere harekete geçti.

Nitekim…

Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ve İl Eş Başkanı Yüksel Akgün birlikte HDP’yi anlatırken, haklarında oluşturulmak istenen imaja itiraz ettiler.

Gerçekten de…

HDP açısından sıkıntılı bir durum var. PKK ve Kandil’le birlikte anılması en büyük sıkıntı ve PKK’yı kınamama noktasında tepkiye dönüyor. Kolçak ise 50 kişinin yaşamını yitirdiğini vurgulayıp konuya daha geniş yaklaştı:

Suruç katliamı dahil 50 insan katledildi. Önce asker-sivil ölümleriyle sivil ölüm karşısında eşit davranmalıyız.”

Olayların oluşumunu yorumlarken de “Asker ve polis ölümlerinden kim nemalanıyorsa bu eylemleri onlar yapıyor, yaptırıyor” deyip ekledi:

İnfazları PKK içine sızdırılmış insanlar yapabilir. Örneğin PKK’nın eylemleri silahlı hedeflere. Ceylanpınar’da polislerin öldürülmesi buna uymuyor.”

Eleştirildikleri noktaya ise şu açıklamayı getirdi:

PKK eylemleri ne bizim tabanımız, ne de kamuoyu tarafından istenen ve onaylanan şeyler değil.”

Yanı sıra…

Yasa dışı iş ve taşkınlık yokken “basın açıklamasına ve yürüyüşe katılmak” gibi nedenlerle 1’i il yönetim kurulu üyesi 19 partilinin tutuklanmasını eleştirdi.

Seçimde HDP’nin gösterdiği başarı, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a duyulan güven nedeniyle yok etme harekatının başlatıldığını ileri sürdü.

Sonra da…

HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ve İl Eş Başkanı Yüksel Akgün mesajı birlikte verdiler:

Tarihi dönemler yaşıyoruz, kritik dönemlerde üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

 

Ürküten iddia: Uludağ’da IŞİD kampı

 

Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin IŞİD’e karşı insanlık için mücadele verdiğini söyleyen HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak, bir grup gazeteciyle buluşmasında ürkütücü bir iddia ortaya koydu:

Bana 1.5 ay kadar önce, Uludağ’da silahlı eğitim veren IŞİD kampı olduğu söylendi. Bunun da üstüne gideceğiz.”

 

HDP meydanlara çıkıyor

 

Bursa Milletvekili Asiye Kolçak’la birlikte yaptıkları ve İl Basın Sorumlusu Resul Baykara’nın da katıldığı toplantıda HDP İl Eş Başkanı Yüksel Akgün olanlardı anlatmak için meydanlara çıkacaklarını açıkladı.

Yarın Van ve pazar günü İstanbul mitingleriyle başlayacak süreçte, Bursa’da da Barış Bloku oluşturacaklarını söyledi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Balüken de 16 Ağustos’ta Bursa’ya gelecek.

 

Yıldırım’daki nezarethaneler denetimden tam not aldılar

 

İnsan hakları, günümüzün en hassas konularının başında geliyor. Kimse dilinden düşürmüyor, ama gereğini yapan sayısı da pek fazla değil.

Böyle bir ortamda…

Yıldırım’da kurulu İnsan Hakları Kurulu denetime çıktı. Denetim alanıysa, polis ve jandarma nezarethaneleriydi.

Denetime…

MHP Yıldırım İlçe Başkanlığı adına katılan Başkan Yardımcısı Emin Seymen izlenimlerini anlatırken, “Bazı ufak tefek eksikler var elbette, ama Yıldırım’daki nezarethaneler insan sağlığı açısından tehlikeli değil” dedi ve ekledi:

İnsan hakları suçlular için de geçerli. Güçlü, demokratik bir Türkiye için de çok önemli.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.