1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyasi coşkunun yansıdığı temayülün düşündürdüğü
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi coşkunun yansıdığı temayülün düşündürdüğü

A+A-

Açık açık söylemek gerekirse… Pazar günü BUTTİM Fuar Alanı’nda yapılan AK Parti Temayül Yoklaması’nda tam anlamıyla siyasi coşku vardı.

Sandıkların kurulduğu fuar alanı ve fuayesi, kapının dışı çok renkli ve çok eğlenceli tablolarla sahne oldu.

Yiyecek içecek stantlarından yapılan ikramlar kadar, yöresel kıyafetli genç kızların gösterileri ve müzikli oyunlar dikkat çekiciydi.

En önemlisi…

Katılım çok yüksekti. AK Parti’de yönetimleri ilgilendiren en önemli konu da teşkilatın ilgisi anlamında katılımın çok yüksek olmasıydı.

Bununla birlikte…

O coşkulu tablo içinde düşündüren ayrıntılar da vardı.

Örneğin…

Yazıya başlarken renkli görüntü olarak vurguladığımız, dün de aynı renkliliğe dikkat çektiğimiz yiyecek-içecek ikramları başlı başına bütçe gerektiren işler.

Yanı sıra…

Aday adayları oy kullanmaya gelenlere kalem-defterden anı olabilecek çeşitli eşyalara kadar hediyeler verdi.

Bir de…

Aday adayları o kadar çok kartvizit ve broşür, el ilanı bastırmışlar ki, salonun çevresinde yerler hep doluydu, nasıl temizlendi doğrusu merak ettik.

İşte…

Siyasi coşkunun fazlasıyla yansıdığı temayülün düşündüren tarafları da bunlar.

Gördük ki…

Büyük harcamalar isteyen bu işler büyük bütçeler ortaya çıkarmış. Temayülde oy alabilmek için bu kadar harcama yapanlar aday olup listeye girdiklerinde ne kadar harcama yapacakları sorusu hemen akla geliyor.

Yanı sıra…

Bazı aday adaylarının ilçe ziyaretlerinde bol bol bağış yaptığı anlatıldı. Yine bazı aday adaylarının 100 bin liranın üzerinde harcama yaptıkları söylentisi salonun her bir yanında konuşuluyordu.

Öyle ki…

Aday adaylarından biriyle ilçeleri dolaşan bir dostumuz yaşadıklarını anlatırken, “Konuşma bitip çıkarken ilçenin Mali İşler Başkanı bir odaya davet ediyor ve ne kadar bağış yapılabileceğini soruyor” dedi.

Bağışı “Giriş bin, çıkış 15 bin… İkisinin arası bir rakam” esprisiyle anlattı.

Bütün bunları…

Tabanı ve teşkilatları coşturan sistemin AK Parti’de alışkanlıkları değiştirdiği ve siyasetin artık para gerektirdiği şeklinde yorumlamak mümkün.

Dahası…

Milli Görüş’ten yola çıkan AK Parti’nin bugünkü yoğun ilgili yarışma ortamıyla kapitalist görünüme dönüştüğünü de bu yorumlama ekleyebiliriz.

 

AK Parti’de anketler başlıyor

 

AK Parti’de seçim sistemi belli ve 2002’den beri kusursuz uygulanıyor. İşte bu sistemin ilk ayağı olan temayül yoklaması pazar günü yapıldı, ama süreç bitmedi. Çünkü. AK Parti Genel Merkezi tüm aday adayları için kamuoyu araştırmaları başlatıyor.

Bu arada…

Tüm aday adayları da 6 Mart Cuma günü başlayıp 15 Mart Pazar günü sona erecek Alt Komisyon çalışmaları sırasında mülakat için Ankara’ya davet edilecek.

Alt Komisyon mülakatlarda aday adayı sayısını 54’e indirecek.

 

Temayülü kazanan belli olur mu?

 

AK Parti’de cevabı merak edilen soru şu: Temayülün sonucu belli olur mu?

Aslında…

AK Parti Genel Merkezi. temayül sonucunun kamuoyuyla paylaşılmayacağını daha önce açıkladı. Buna karşın geçmişte “Genel Merkez’den duyduğunu” söyleyip oy sayısı verenler vardı. Onlar yine olabilir.

Buna karşın…

Pazar günü BUTTİM Fuar Alanı’nda tahmin yapanlar oldu. Onlar da “Ya Mustafa Esgin, ya da Ahmet Kılıç birinci çıkar” dediler.

 

CHP Seçim Kurulu’nu bekliyor: Sandık nerede kurulacak?

 

CHP Parti Meclisi’nde alınan önseçim kararının uygulanması için 26 gün kaldı. Yani, 26 gün sonra CHP’nin Bursa’daki yaklaşık 28 bin üyesi sandık başına gidecek ve 18 kişilik milletvekili aday listesinin nasıl oluşacağına karar verecek.

Pazar akşamı itibariyle 73 aday adayı önseçimde sandığa girecek ve sıralamada iyi bir yer bulabilmek için mücadele edecek.

Bu süreçte…

CHP İl Başkanlığı önseçimin tek merkezde yapılmasını arzu ediyor. Hatta, 29 Mart günü önseçim sandıklarının Atatürk Spor Salonu’na kurulmasını ve tüm ilçelerin burada oy kullanmalarını düşünüyor.

Ne var ki…

Geçmişteki önseçimlerde her ilçede İlçe Seçim Kurulu kararıyla oy kullanma yerleri belirlenmişti. O bakımdan, kendi ilçesindeki oylamayı yapmakla görevli olan İlçe Seçim Kurulu’nun sandıkları alıp Bursa Merkez’e gelebileceği pek akla yatmıyor.

Dahası…

Önseçim kararıyla birlikte CHP örgütünde patlayan coşku ve söylemlerde ortaya çıkan sol değerler nedeniyle katılımın çok yüksek olacağı anlaşılıyor. Bu durumda yüksek katılımda üyeleri merkeze taşımak daha da büyük bir organizasyon gerektiriyor.

O bakımdan…

Aday adayları her ilçede sandık kurulmasına hazır olmalı.

 

Aykan Erdemir’in duygusal vedası

 

Aykan Erdemir 4 yıl önce CHP listesinde yer aldığında şaşıran ve “Nereden çıktı, tanımıyoruz” diyenler olmuştu.

Geçen 4 yılda tanınıp sevildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Önseçimden çıkamazsa üzülürüm” diyeceği kadar önemsendi.

Pazar günü başvuru yapıp yapmadığını öğrenmek için aradık, fakat ulaşamadık. O saatlerde “kontenjan söylentileri ile adı bağdaştırılıyordu.

Sonrasında başvurmadığını öğrendik ve bu sütunlardan dün duyurduk. Sabah da “siyasete çocuklar için girmiştim” diye başlayan duygusal vedası geldi. Süreç ne gösterir bilinmez, ama CHP’nin onu arayacağını biliyoruz.

 

Yıldırım’da seferberlik başlatan MHP 4 bin eski üye buldu!

 

Göreve gelişinin üzerinden 1 ay geçti… Bir yandan kutlamalar sürerken, diğer yandan seçim hazırlıkları için kolları sıvayan MHP Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı’nın gündeminde öncelikle üye seferberliği var.

Çünkü…

Yargıtay’daki listeye göre 840 resmi üyenin MHP Yıldırım’a yeterli olmadığını düşünüyor.

Nitekim…

Başkanvekili Güven Turan ve Başkan Yardımcısı Emin Seymen’le birlikte ziyaretimize geldiklerinde, defterlerde yaptıkları taramada 4 bin eski üye buldukları, bunlardan evrak topladıklarını ve Yargıtay’a göndereceklerini söyledi.

Ayrıca…

Yöneticilerin üye kayıt formları ile gezdiklerini ve her gün mahallelerde 50 civarı üye yaptıklarını da ekledi.

Subaşı aday listesi için de “Taban söz söylemek istiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.