1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sokak siyaseti kendini yeniledi: Genele ve yerele uyarı dönemi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sokak siyaseti kendini yeniledi: Genele ve yerele uyarı dönemi!

A+A-

İnsana dokunan siyaset, doğru stratejiyle buluştuğunda başarıya da ulaşıyor. Yani, yalnızca politika üretmek yetmiyor, üretilen doğru politikayı sokağa çıkıp vatandaşla buluşturmak önemli.

Bunu da... 

Bıkmadan, yılmadan ve günün koşullarına göre yenilenerek yapmak gerekiyor.

Yıllardır...

Sokak siyasetini en iyi uygulayan partiler arasında Milli Görüş misyonunun son temsilcisi Saadet Partisi dikkat çekiyor. Seçim olmasa bile Saadet kadroları hep sokakta, inandıkları görüşleri anlatıyorlar.

Şimdiyse...

Genel Başkan değişimiyle birlikte yenilenen sokak siyaseti sergilemeye hazırlanıyorlar. Önceliği de uyarmaya veriyorlar.

Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Atmaca ve İl Teşkilat Başkanı Gökhan Gerçek'le sohbet ederken bu değişimi gördük.

Hem genel, hem de yerel için "doğru bildiklerini ve inandıklarını" söyleme kararlılığında başlangıç noktaları şu:

"Gelecekle ilgili endişe duyuyoruz. Milli Görüş'ün 50 yıldır anlatmaya çalıştığı senaryo yaşanıyor. Oysa Erbakan Hoca müneccim değildi."

Kaygıları...

Ortadoğu'da uygulanan siyonizm politikalarıyla ülkelerin bölünmesi planıyla Güneydoğu'nun Türkiye'den koparılmak istenmesi noktasında daha yoğun.

Bununla birlikte...

Yeniden sokağa çıkarken ekonomi politikalarına yönelik uyarılara ağırlık vermeye hazırlanıyorlar. "Üretime ve istihdama dayanmayan ekonominin yürümeyeceği" görüşü de bu alandaki çıkış noktaları.

Eğitim politikalarındaki kaygılarını dile getirirken, sıkıntıların "deneme-yanılma yönteminden kaynaklandığını" söylüyorlar.

Yerele gelince...

Gündemdeki kentsel dönüşüm uygulamalarını gerçekçi bulmuyorlar. Yapılanın da "deprem riski taşıyan yapıların dönüştürülmesi yerine, boş alanların rantsal değerlendirmesi" olduğunu savunuyorlar.

Bu yolla...

Kentlerde yoğunluğun artacağını ve "yaşanamaz kentler" ortaya çıkacağını düşünüyorlar.

Sokakta anlatmaya hazırlandıkları bir nokta da şu:

"15 Temmuz birlik-beraberlik ruhu bizim de hoşumuza gitti. Ama bu ruh, 'Gelin AK Parti'ye iltihak edin, her dediğini kabul edin' anlayışına dönüştü."
 

Osmangazi Köprüsü'nde ödeme kargaşası

 

İzmit Körfezi'ne yapılan Osmangazi Köprüsü gerçekten de İstanbul yolculuğunu kısalttı ve kolaylık getirdi.

Ne var ki...

Köprüdeki ödeme şekliyle ilgili kafa karıştıran bir durum var.

Özel sektör işletmeciliğindeki köprüden geçenler HGS kartlarında kredi olmasına karşın 'Bakiye yok' uyarısıyla karşılaştıklarını ve bunun sonucunda da gişelerden nakit ödemeye zorlandıklarını söylüyorlar.

Bunun da, özel sektörün nakit alma isteğinden kaynaklandığına inanıyorlar.
 

Vatandaşın en çok sorduğu soru: Ne zaman emekli olurum?
 

Olay Televizyonu'nda çalışma yaşamı sorunlarıyla ilgili çok güzel bir program var. Programı, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı Uzmanı Özgür Erdursun hazırlayıp sunuyor. Erdursun yine çalışma yaşamıyla ilgili vatandaştan gelen sorulara verdiği kısa cevaplarla da ekrana geliyor.

Geçenlerde...

Programı öncesi sohbet ederken, merak edip vatandaştan en çok hangi sorunun geldiğini sorduk. Hiç düşünmeden "Emeklilik" dedi ve şunu söyledi:

"Türkiye'de 5 bin iş gününü dolduran kadınlar 20, erkekler 25 yılda emekli olabiliyordu. 08.09.1999 tarihinde dönemin koalisyon hükümeti emeklilik için kadınlara 58, erkeklere 60 yaş barajı getirdi."

Şunu ekledi:

"1 Mayıs 2008'de emeklilik yaşı kadın-erkek ayırmaksızın 65'e çıktı."

Şöyle devam etti:

"Emeklilik yaşı 65'e çıkınca, bu kez emeklilikte yaşa takılanlar ortaya çıktı. Çünkü, 10 yıl sonra emeklilik söz konusu oldu."

Tespiti şu:

"Bu yaştakilere devlet gençsin, özel sektörse yaşlısın diyor."

Ardından...

Çalışma yaşamı uzmanı olarak Özgür Erdursun şu noktaya parmak bastı:

"Kadınlarda sorun büyük. Genç yaşta sigorta girişi olan kadınların büyük bir bölümü evlenince sigortalılıklarını donduruyorlar. Yaş ilerleyince de nasıl emekli olacaklarının derdine düşüyorlar."

Bu arayışa girenlerin prim gününe takıldıklarını vurgulayıp şuna işaret etti:

"1 Ekim 2008'de değişen kanunla getirilen borçlanma hakkı da başka mağduriyetler doğurdu. Bunun adı doğum borçlanması ama doğum yapan her kadın borçlanamıyor."

Engeli de söyledi:

"Çünkü, önce SGK başlangıcı, sonra doğum olması gerekiyor. Ayrıca isteğe bağlı sigortalılık da kalktı."

Çıkardığı sonuç şu:

"Bütün bunlar, çalışanlarda ne zaman ve nasıl emekli olabilecekleri tedirginliğine yol açtı."

 

Saitabatlı kadınların vefa ziyareti

Fotoğraf... Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun sosyal medya hesabında karşımıza çıktı. Türkiye'nin ilk köy kadınları derneği olarak kadınlara öncülük eden Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği Başkanı Sermin Cakalıoğlu ve yönetimi, Bursa'da artık herkesin bildiği köye özel bir örnek giysileriyle Antalya Valisi Karaloğlu'nu ziyaret etmişler.

Böylece...

Bursa Valisi olduğu dönemde kente gelen konukları mutlaka Saitabat'in özgün ortamında kahvaltıya götüren ve hem derneğin gelişmesine, hem de Saitabat'ın tanıtımına çok önemli katkılar yapan Karaloğlu'na vefa göstermişler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.