1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Sokaktaki canlara 7/24 ambulans
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Sokaktaki canlara 7/24 ambulans

A+A-

Açlık, susuzluk, hastalık, araba çarpması ve kötü hava koşullarına karşı hayatta kalmaya çalışan sokaktaki canlarımız için ne kadar çabalasak yetmiyor. Dört ayaklı bu dostlarımızdan en başta kediler ve köpekler maalesef doğal ömürlerini tamamlayamadan telef oluyor. Bu arada vicdanı nasırlaşmış kişilerin zulmü ve işkencesi ile hayattan uzaklaşanları da unutmayalım.

Nilüfer Belediyesi' nin sokak hayvanlarına yönelik koruyucu hizmetleri giderek çeşitlenmekte. Sadece sahipsiz kedi ve köpekler değil yaralı ve hasta kuşlar da yardım kapsamında. Yaralı bulunan bir karga ile bir güvercinin ameliyatla hayata döndürülmesi de rutin işlerden. Hayvanın rengi, cinsi, türü fark etmiyor. Vatandaşlar tarafından Nilüfer Hayvan Barınağına getirilenler ameliyata ya da tedaviye alınıyor. Telefonla yeri bildirilenleri almak için de veterinerliğin araç ve elemanı gönderiliyor.

Geçenlerde bu tür iki olayı peşpeşe yaşadım. Sitemizin bahçesinde her gün yiyecek verdiğim siyah sokak kedisi bitkin halde penceremin önüne geldi. Gözünün teki neredeyse kapanmış, burnunda akıntı vardı, başında da da şişlik. Verdiğim yemeğe de süte de dokunmadı bile. Sevmek için uzattığım elime başını dayadı ama gözü yaşlı idi. Adeta 'durumum kötü, galiba gidiciyim' dercesine bakıyordu. Nilüfer Belediyesi'ni aradım durumu bildirdim. 20 dakika içinde gelip aldılar. Ertesi sabah bahçede yavru bir kedi cansız yatıyordu. Muhtemelen gece oluşan şiddetli soğuktan telef olmuştu. Yine aradığım belediye ve kısa sürede gelen ekip oldu.

Bunu özellikle yazdım ki benzer durumlarla karşılaştığında ne yapacağını bilmeyen çok sayıda kişiyle karşılaşıyorum. Özellikle yolda arabanın çarpıp gittiği hayvanlar konusunda... Şayet yaralı hayvanı Alaaddinbey Mahallesi'ndeki barınağa götürme zamanı veya imkanı yoksa işte gece-gündüz arayabileceğiniz telefon: 444 16 03 Dahili 3604. Cansız bir hayvanı gördüğünüzde ise telefonla bildirmeniz kafi. Yeter ki vaka yeri Nilüfer olsun. Bir diğeri de sokak hayvanı olsun. Sakın ola ki ücretsiz baktırmak gayesiyle evcil hayvanınıza 'sokak hayvanı' muamelesi çekmeyin. Ceza yaptırımıyla karşılaşabilirsiniz. Sonracıma 'uyarmadı' demeyin.

Tüm canlıların yaşama hakkına saygıyı ilke edinen Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Sayın Mürsel Büyükçoban ve ekibine teşekkürlerimle.

 

Mustafa YANIK

 

Batçıkta su birikintisi sorunu giderildi

 

14/01/2015 tarihli Olay Gazetesi’nde Söz Sizde köşesinde “Burası kanal değil batçık“ başlıklı yazınız ilgili birimler tarafından incelenmiştir.

Gazete şikayetinde bahsedilen Korupark batçığındaki yağmursuyu ızgaralarına bakım onarım ekiplerimiz tarafından müdahale edilerek su birikintisi sorunu çözülmüştür.

Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 

Bol çukurlu çamurlu yol

 

Güneştepe Mahallesi 1040 İsimsiz Sokak Ali Bostancı 27. Etap A Blok'ta ouruyorum. Sokağımızdan site bahçemize derin çukurlar ve balçık çamurdan giremiyoruz. Osmangazi Belediyesi' ne defalarca mail atmama, sesli yanıt sistemine şikayette bulunmama rağmen yola bir türlü düzenleme yapılmadı. Malum kış ayında asfalt olmaz. Ama en azından kaba malzeme ile tesviye yapılması geçici çözüm olacaktır. Site sakinleri olarak çok mağduruz. Belediyemizden ilgi bekliyoruz.

Osman Uğur ÇELEBİ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.