1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Son gün Necati Şahin sürprizi: Oyu evet, CHP'den ayrılıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Son gün Necati Şahin sürprizi: Oyu evet, CHP'den ayrılıyor!

A+A-

Necati Şahin’i çok uzun yıllardan, Adalet Partisi Gençlik Kolları’ndaki 1980 öncesi yıllardan tanırız. Gençlik yıllarından beri derdi hep Bursa oldu. İnşaat Mühendisleri Şube Başkanı olarak Bursa için dertlendi ve proje üretti.

2014 yerel seçiminde CHP Büyükşehir Adayı olmayı kabul ettiğinde şaşırdık.

Çünkü…

Geldiği siyasi çizgiyle, CHP’nin sorun yaşama olasılığı yüksekti, ama iki taraf için de cesaretli adımdı. CHP onunla merkezi kucaklayan parti olma adımı atarken, Necati Şahin de yeni bir ortam buldu.

Nitekim…

Yerel seçim kampanyasında CHP’ye çok şey kattı, farklı proje ve düşünceler yanında, CHP’ye hiç oy vermemiş kesimlerle tanıştırdı.

Ama…

Bir türlü uyum sağlanamadığı hem 2014 yerel seçim kampanyasında, hem de sonrasında görüldü. 2015 genel seçimi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteğiyle milletvekili aday adayı olduysa da, önseçimde blokajları aşamadı.

Sonrasında…

CHP toplantı ve etkinliklerine hep katılmasına karşın, benimsenmediğinin hissettirildiği konuşmalar dinledi. O da, Kılıçdaroğlu’nun son 2 Bursa programına katılmadı.

Derken…

Referandum kampanyasının son gününde, Yıldırım’da gönüllülerin evet çalışması için oluşturdukları Bursa Platformu’nun davetiyle Cumalıkızık’taki evet çadırında kamuoyu karşısına çıktı. Oyunu da evet olarak açıkladı.

Aradığımızda gerekçesini şöyle açıkladı:

“Ülkede tansiyon çok yüksek, ciddi bir cepheleşme var. Sağduyunun ortaya çıkması, halkın tercihini özgürce yapması önemli.”

Şunu ekledi:

“Arkadaşlar davet ettiler, geldim. Referandumda hayır diyecek AK Partililer gibi, evet verecek CHP üyeleri de var. Benim oyum da evet.”

Bunun üzerine…

“İstifa da edecek misiniz?” diye sorunca “Henüz düşünmedim” cevabı verdi.

Hemen arkasından da sosyal medyada CHP adına “Gelişi yanlıştı, gidişi doğru oldu” yorumları yayıldı.

Gördüğümüzse şu:

Çok uzun süreli olmasa da CHP’ye emek verip değer katan Necati Şahin tanıdığımız kadarıyla CHP’de artık kalmaz.


 

CHP finali Muharrem İnce ile yapıyor

 

AK Parti’nin Bursa’da kampanyasını omuzlayan 1 Bakanı ve 1 de eski Bakanı var. Buna karşın CHP kampanya süresince Bursa’ya en çok önem veren parti olarak kamuoyunun tanıdığı tüm isimleri getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2 kez gelerek rekor bile kırdı.

İşte…

Böylesine yoğun kampanya geçiren CHP Bursa finali bugün Muharrem İnce ile yapıyor. İnce bugün saat 12.00’de Gemlik İskele Meydanı’nda nokta mitingi yapacak.


 

Anketlerin tıkandığı nokta: Seçmen kararını söylemiyor

 

Referanduma artık gün değil, saatler kaldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetim değişikliği için yapılacak referanduma 24 saat kaldı.

Ne var ki…

Son 2 referandum olan 2007 ve 2010 referandumlarında sandıktan çıkacak sonuç günler öncesinden belli olmuştu.

Bu kez…

1987’deki yasakların kaldırılması referandumunu andıran çekişmeli bir tablo gözüküyor. Anketlerde de bunu görüyoruz. Sonuçlar neredeyse 3 puanlık bir bant içinde kaldı. Sahadaysa, 2’si organize olmak üzere 3 grup seçmen görüyoruz.

Yani…

Kararını evet ya da hayır olarak verip bu yönde çevresini de etkileme çalışması yapan organize seçmenler kadar, evinde oturup sandığı bekleyen sessiz seçmen asıl sonucu söyleyecek.

O seçmen de kararını söylemiyor ve tercihini belli etmiyor.

Dahası…

Anket firmalarıyla görüşmelerimizde bir grup seçmenin kararı ya da eğiliminin tersi cevap verdiklerini söylüyorlar.

Bu da ilk kez görülen bir toplumsal durum.

Kısacası…

İleride bu referandumun sonuçlarına ilişkin analizler kadar sosyolojik boyutu açısından da ele alınıp değerlendirilmesi gerekecek.


 

Sandıklar açıldıktan sonra ‘evet’ diyecek!

 

16 Nisan 2017 Pazar… Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adını taşıyan yönetim modeli için anayasa değişikliğinin oylanacağı gün..

Aynı gün…

AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolu Başkanı Semih Peksert için de çok önemli. Çünkü, Sena Gürses’le yaşamını birleştirip evlenecek.

Peksert ve müstakbel eşi düğün tarihi belirlerken referandum belli değildi, fakat aynı güne geldi. Yarın gün boyu referandum için koşacak olan Semih Peksert sandıklar kapandıktan sonra düğününe yetişip ‘mutluluğa evet’ diyecek. 


 

Hastanede baba nöbeti

  

AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun bir yandan referandum için saha çalışmalarına katılırken, bir yandan hastanedeki babası Hüseyin Karaburun’un başucuna koşuyor.

Kalp ameliyatı geçiren baba Hüseyin Karaburun’un tedavisi Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sürerken başucunda Bursa Milletvekili olan kızı Bennur Karaburun’u gördükçe de moral buluyor.


 

Cengiz Erdem’e yeni görev

 

​AK Parti İl Gençlik Kolları kurucu kadrosunda yer alan Cengiz Erdem’le Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu’ndaki bir konuşmamız sırasında tanıştık.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Özel Kalem Müdürü olduğu dönemde herkes tanıdı. Sonrasında Efkan Ala’nın içişleri Bakanlığı sırasında Bursa’daki Özel Kalemi oldu.

İnsan Kaynakları Şefi görevi ile döndüğü BUSKİ’deyse artık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak yeni bir sorumluluğu var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.