1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Söylentiye Ankara resti: Bize her gün 14 Ağustos!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Söylentiye Ankara resti: Bize her gün 14 Ağustos!

A+A-

Saat gece yarısına geliyordu… Yerel siyasette görevler üstlenmiş, siyasetin akışını bilen, 15 Temmuz’dan beri Şehreküstü Demokrasi Meydanı’nda sabahlayan bir dost telefonla aradı.
Merak ettiği şuydu:
FETÖ’nün darbe tehlikesi bitti mi, devam ediyor mu?”
Biz de…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında “tehlikenin henüz geçmediğini” söylediğini ve “meydanları terk etmeyin” çağrısı yaptığını anımsatınca şunu sordu:
14-15 Ağustos’ta yine bir şeyler olacağı söyleniyor, olur mu?”
Zor soru, keşke bilebilsek. Lakin, devletin istihbaratının kifayetsiz kaldığı konularda Bursa’dan ahkam kesmemiz çok da mantıklı değil.
Ne var ki…
Yeni tehlikelerle ilgili söylentiler de arka arkaya yayılıyor. Soran eski dosta da “5-6 Ağustos için de söylenmişti” cevabı verebildik.
Ardından…
Dün sabah telefonda yine Bursa siyasetinin bildiği isimlerden biriyle konuştuk. Yerel siyasetin deneyimli ismi de aynı şeyi merak ediyordu:
Akşam meydanda 14-15 Ağustos’ta bir şeyler olabileceği söyleniyordu.”
Gece söylediklerimizin benzerlerini sabahki dosta da tekrarladık.
Hatta…
Bir şey olduktan sonra şifreleri anlaşılıyor, ama önceden tarih verilenine hiç rastlanmadı” deyip ekledik:
Senin de çevrendekilere bir şeyler söylemeni kim engelleyebilir?”
Konuşmaları unutmuş, günlük konulara yoğunlaşmıştık ki, televizyondan Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın sesi kulağımıza çalındı:
Şimdi ne diyorlar, 14 Ağustos’u bekleyin. Biz namert değiliz, mertiz mert.”
Aslında…
Meydanlarda kulaktan kulağa yayılan söylentilerin üzerinde durulmaması gerekir, fakat Cumhurbaşkanı durup dururken “14 Ağustos’u bekleyin diyorlar” deyince ister istemez insanın ilgisi yoğunlaşıyor.
İyi de…
Ne olacak 14 Ağustos’ta? Yeniden bir darbe girişimi mi yaşanacak? Yoksa yabancı askerler gelip ülkeyi işgal mi edecek?
Aklımızdan geçenleri, Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez’e aktardık. O da şunu söyledi:
Ağustos bizim için zafer ayı, kalan aylar ise sefer ayıdır. 14 Ağustos spekülasyonu yapanlara sözümüz şudur: Bize her gün 14 Ağustos, bize her yer 14 Ağustos.”
Sonra da şöyle seslendi:
Tehdit mi ediyorlar? Vız gelir, tırıs gider.”
Bir de mini öykü ekledi:
Darbecilerin infaz listeleri varmış" dedi genç polis."Bu dünyada sadece Azrail hazretlerine verilen liste geçerlidir, dert etme" dedi emniyet amiri.

Şehreküstü’de nöbetler sabah namazı bitiyor
 

Fotoğrafı… AK Parti’nin eski il yöneticilerinden olan Hayat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nazım Maral’ın sosyal medya paylaşımından aldık.
Adına Demokrasi Meydanı eklenen Şehreküstü’de 15 Temmuz gecesinden beri toplanan coşkulu kalabalıklar sabahın ilk ışıklarına kadar demokrasi nöbetinde kalıp meydanı terk etmiyorlar.
Dağılma saati de sabah namazı olarak otomatiğe bağlanmış durumda.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi, çok yorulanlar Şehreküstü Camii girişinde hafif kestirip dinlenirken, kimileri de evlerine dönmeden önce sabah namazını kılıyorlar.

İşte tabela: Bütün yollar demokrasiye çıkıyor! 

Şu bir gerçek ki… 15 Temmuz darbe girişimi, günlük yaşamımızda pek çok şeyi değiştirdi. Artık bazı konuları anlatırken “15 Temmuz’dan önce” ya da “15 Temmuz’dan sonra” gibi ifadelerle söze başlanıyor.
Demokrasi için bedel ödemediği konuşulan Türk milleti o gece dünyada darbeyi önleyen tek millet olarak destan yazdı, demokrasiye nasıl sahip çıkılacağını dünyaya gösterdi. 
Sonrasında… 
Tüm illerin ve ilçelerin meydanlarında insanlar demokrasi nöbeti için sabahlıyorlar.
Bu noktada…
Demokrasi nöbetlerinin en yoğun geçtiği ve en çok sahip çıkan ilçelerden biri
Mustafakemalpaşa’ya gidenler, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın astırdığı “Demokrasi Nöbetindeyiz”, “Demokrasi Sevdalısı Mustafakemalpaşa”, “Demokrasi Sevdalısı Mustafakemalpaşa’ya gider”, “Demokrasi Sevdalısı Mustafakemalpaşa’ya Hoşgeldiniz” tabelalarıyla karşılaşıyorlar.
Konuştuğumuzda…
Başkan Kurtulan tabelaları şöyle açıkladı:
AK Parti’lisi, CHP’lisi, MHP’lisiyle7’den 77’ye Mustafakemalpaşalılar ilk günden beri demokrasi şehidi merhum Adnan Menderes Meydanı’nda toplanıyorlar, birliktelik sergiliyorlar. Biz Mustafakemalpaşa’da 15 Temmuz’dan beri her gece demokrasi şöleni yaşıyoruz.”
Asılan tabelaların önünde çok sayıda kişinin hatıra fotoğrafı çektirdiğini de kaydeden Kurtulan, meydan nöbetinin tiyatro oyunlarıyla da renklendirildiğini söyledi.

Nimetullah Hoca da Demokrasi Meydanı’nda
 

Adı Nimetullah Halil İbrahim Yurt. Aslen Amasyalı, fakat uzun yıllar Mekke’de kalmış, sonra Japonya’ya gidip İslam Merkezi Başkanı olarak görev üstlenmiş.
Dahası…
Rahmetli Necmettin Erbakan’ın yakını olarak tanınıyor. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın dostları arasında. Ayrıca, Ahmet Davutoğlu’na Kur’an-ı Kerim okumayı öğreten hoca olarak da biliniyor.
Yani…
Milli Görüş’te ve AK Parti camiasında özel bir yeri var.
Nimetullah Hoca halen Japonya’da yaşıyor, yılda bir kez de dostu Kalbi Selim Derneği Başkanı Osman İpekçioğulları’nın davetiyle Bursa’ya geliyor.
Hoca’nın bu gelişi 15 Temmuz darbe girişimi sonrasına rastladığı için, akşamları Şehreküstü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na çıkıp demokrasi nöbetine katılıyor ve destek veriyor. Pazar günü de İstanbul’da yapılacak dev mitinge katılmak için hazırlık yapıyor.
Dün…
Bu miting öncesi Doruk Hastanesi’ne gitti ve Dr. Mustafa Esgin gözetiminde sağlık kontrolünden geçti. Bir yandan da “Türkiye’yi her türlü kötülükten koruması için” dua etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.