1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Söz aldığını söyleyenler gerçekse, Bursa listesi 100 kişi olsa yetmez!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Söz aldığını söyleyenler gerçekse, Bursa listesi 100 kişi olsa yetmez!

A+A-

Seçim geri sayımında iki haneli rakamlara indik. 7 Haziran’daki milletvekili genel seçimine bugün itibarıyla yalnızca 99 gün kaldı.

Seçimin iddialı partilerinden AK Parti aday adaylığı başvuru sürecini tamamladı ve ön eleme sürecini başlattı. Pazar günü de Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem başkanlığındaki 5 kişilik Genel Merkez ekibi nezaretinde temayül yoklaması yapacak.

CHP’de başvurular pazar günü sona erecek. MHP’deki aday adaylığı başvurularıysa 12 Mart’ta başlayacak.

Tablo şu:

Henüz başvurular sona ermediği için CHP’de kalıplar henüz belli değil. Yani, aday adaylığı yapısıyla ilgili net bir bilgi yok.

Yalnızca…

Parti Meclisi’nin Bursa’da önseçim kararı almasından sonra örgüt enerjisinin yükseldiğini görüyoruz ve bunun da örgütten adaylık başvurularına yansıdığı izlenimi ediniyoruz.

AK Parti’ye gelince…

Bir yandan teşkilat ziyaretleri yapan, diğer yandan medya turu için çayımızı içmeye gelen aday adaylarıyla sohbetlerimizde dikkatimizi çeken şu:

Aralarında çok içten olup kendini anlatarak farkını göstermeye çalışanlar var.

Bununla birlikte…

Yaptığımız sohbetlerde, partinin tepe noktalarından onay aldığını söyleyen aday adayları sayısı hiç de az değil.

Üstelik…

Kimi için Cumhurbaşkanı'na, kimi içi Başbakan'a, kimi için bakanlara, kimi için genel merkez yöneticilerine ve tüm bu belirleyici konumdaki isimlerin yakın çevrelerine kendilerinin önerildiğini ve söz alındığını söyleyenler var.

Eğer…

Sohbet ederken inanarak anlatanlar gerçekten AK Parti’nin tepe noktalarından adaylıkları için liste sözü almışlarsa, Bursa listesi 100 kişilik olsa bile yetmez.

Oysa…

Bursa yalnızca 18 milletvekili çıkarıyor ve 2011’deki son seçimde AK Parti bu 18 milletvekilinden 11’ini kazanabildi.

Aday olurken önce inanmak gerektiğini elbette biliyoruz, elbette herkesin seçilme hakkı var.

Fakat…

Aday adayı olanlar kendilerini başkalarıyla karşılaştırdıklarında çok farklı boyutlara ulaşabiliyorlar. O zaman da gerçekle hedef birbirine karışabiliyor.

Yaşanan galiba böyle bir şey.

 

Erbakan’ın prensi, AK Parti Bursa aday adayı

 

AK Parti’nin aday adayı başvuru listesinden her gün yeni sürpriz çıkıyor. Örneğin, Bursa’dan aday adayı olmak üzere Ankara’ya yapılan 40 başvuru arasında 8. sırada Bülent Alan yer alıyor.

Kamuoyu pek tanımasa da, Bursa iş çevreleri Alan’ı biliyor, siyasetin bir kesimi de tanıyor. Çünkü Refahyol döneminde Başbakan Necmettin Erbakan’ın danışmanlığını yaptı, D8 adıyla anılan gelişmekte olan ülkeler projesinin koordinatörü ve uygulamacısı oldu.

Halen Dubai’de bir Türk-Arap ortak şirketinin CEO’su olan Bülent Alan’ın Bursa’yı seçme nedeniyse Arap sermayesinin Bursa ilgisi oldu.

 

CHP’nin seçim kampanyasındaki tarım politikası Bursa’dan

 

Büyük boy, 143 sayfalık bir kitap var önümüzde. CHP Tarım Programı Değerlendirmesi ve 2014 Tarım Raporu adını taşıyan kitabın içinde hem Türk tarımına, hem Bursa tarımına ilişkin çok önemli bilgiler ve değerlendirmeler yer alıyor.

Kitabı…

Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, Dr. Necdet Oral, Prof. Dr. Haydar Şengül, Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy birlikte hazırlamışlar.

İşte…

Bu çalışmayı, CHP’den Bursa milletvekili aday adayı olan Orhan Sarıbal tarafından 7 Haziran milletvekili genel seçimleri kampanyasında değerlendirilmek üzere CHP Genel Merkezi’ne sunuldu.

Üstelik…

Bu kitabın içinde tarımın tüm bileşenleri ayrıntılı olarak yer alıyor.

Yıllardır tanıdığımız ve tarlada büyümüş bir tarım adamı olarak söylediklerini dikkatle dinlediğimiz, gerçekçiliğini bildiğimiz Sarıbal önderliğindeki kitap çalışması, tarım açısından gerçekten de her şeyi ortaya koyuyor.

Sohbetimizde bile aday adaylığını değil, tarım anlayışını konuştuk.

Gerçi…

Kırsaldan her dönem bir milletvekili çıkıyor. O nedenle böyle bir şansımız var” dedi, ama gördüğü temel yaklaşım şu:

Köylünün sorunları var. Krediler ve borçlanma döngüsü tarımın üstünde çok ciddi yük. En önemlisi, seçtikleri vekillerini sık sık yanlarında görmek istiyorlar.”

Bu noktada…

Duygusal toplum olduğumuz unutulmamalı” dedi ve ekledi:

Tarımda kim ne isterse ekiyor, ne isterse dikiyor. Oysa tarımsal planlama yapmayı başarmalıyız.”

 

Ahmet Memişoğulları’nın dönüşü

 

Ahmet Memişoğulları siyasi yaşamındaki en sessiz dönemini geride bıraktı.

İl yönetim kurulu üyeliği ve Osmangazi İlçe Başkanlığı süreçlerinde renkli ama gerektiğinde sert siyaset yaptı. Çok iyi bir CHP’lidir ve partisine de sonuna kadar bağlıdır.

Nitekim, ihraç edildiği halde başka yere gitmedi, CHP’ye dönmek için direndi ve sonunda başarılı oldu.

Şimdi, milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı. Bu başvuru, CHP’deki taban siyasetinin etkili isimlerinden Ahmet Memişoğulları’nın dönüşü anlamına geliyor.

 

Barış Treni’nden adaylık için indi

 

Setenay Yüksel Olguner, kendisini takım oyuncusu gördüğü için kamuoyu önüne pek çıkmadı, ama AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak özellikle çözüm süreci ile ilgili önemli çalışmalara imza attı.

Bu kapsamda, İstanbul merkezli oluşturulan Barışa Bak Platformu’nda görev aldı, Barış Treni projesine katıldı. İstanbul’dan Diyarbakır’a planlanan barış treni yolculuğuna da katılacaktı, ama aday adayı oldu.

Sivil toplum örgütlerinde de görev üstlenen Olguner, aynı zamanda 3 siyasi kökenli çağrıcıdan biri.

 

Yerelden geldi, genele talip oldu

 

Muttalip Alemdar aslında engelli aday adayı, ama onun farkı var: Yerel yönetimde hizmet üretti, siyaset yaptı.

2004-2009 döneminde AK Parti’den Osmangazi Belediye Meclisi’ne seçildi. Osmangazi Belediyespor yönetiminde görev yaptı, AK Parti Osmangazi’de Bayram Yıldız’ın yönetiminde yer aldı.

2009’da Recep Altepe ile birlikte Büyükşehir’e geçip Burfaş Murahhas Azası olarak sorumluluk üstlendi.

AK Parti’ye aday adaylığı başvurusu yaparken engelli dernekleri ve federasyonları tarafından da desteklendi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.