1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. S&P`den Türkiye`ye uyarı
S&P`den Türkiye`ye uyarı

S&P`den Türkiye`ye uyarı

Mültecilerin oluşturduğu yük ve bölge ile ticaretteki kesintiye dikkat çekiler S&P raporunda, ``Notta baskı oluşabilir. En büyük güvenlik riski IŞİD saldırısı. Çözüm süreci de sekteye uğramamalı`` dedi.

A+A-
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, 'Irak ve Suriye'ye komşu ülkeler, ticaretin kesintiye uğraması ve çok sayıda mültecinin kriz bölgelerinden göçmesi sebebiyle artan yük altında' değerlendirmesinde bulundu.
S&P'nin ''2015'teki En Büyük Jeopolitik Riskler'' raporunda, söz konusu risklerin dünyanın birkaç bölgesinde yükselişte olduğuna işaret edildi. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin, ekonomileri ileriki dönemde daha da etkileme potansiyeline sahip en sistematik kriz olabileceğinin altı çizilen raporda, ''Irak ve Suriye'ye komşu ülkeler ticaretin kesintiye uğraması ve çok sayıda mültecinin kriz bölgelerinden göçmesi sebebiyle artan yük altında. Zaman içerisinde bu reytingler üzerinde baskı oluşturabilir'' denildi.
 
NOT BASKISI ARTABİLİR
 
Raporda, Rusya'nın dış politikasının ülke ekonomisini de giderek batıdan daha izole bir hale getirdiği vurgulanarak, ''Rusya'nın Asya ve diğer bölge ülkeleri ile daha sıkı ilişkiler içerisinde olması, orta ve uzun vadede meyvelerini verebilir. Bu arada, Rusya'nın dış ve mali tamponlarında bozulma görülebilir. Bu da halen 'negatif' görünüm taşıyan Rusya'nın kredi notu üzerinde reyting baskılarını artırabilir'' ifadelerine yer verildi.
 
YAYILMA RİSKİ VAR
 
Raporda, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) bölgede oluşturduğu riskler de ele alınırken, Suriye'nin komşuları olan Lübnan, Ürdün ve Türkiye'nin de birçok farklı yayılma riski ile karşı karşıya olduğu kaydedildi. Irak ve Suriye dışındaki diğer ülkelerin IŞİD'le bir sınırı olmadığına işaret edilen raporda, ''Buna rağmen şayet güvenlik riskleri ve yerel politik istikrarsızlık artarak komşu ülkelerin finansal ve ekonomik sektörleri üzerinde zincirleme bir etki yaratırsa, ülke reytingleri de bundan etkilenecektir.' değerlendirmesinde bulunuldu.
 
EN BÜYÜK RİSK IŞİD SALDIRISI
 
S&P raporunda, ''Türkiye için daha geniş çapta risk, savaşan grupların (Sünni, Kürt, Alevi) yerel destekçileri tarafından mevcut krizin bir kısmının ithal edilmesi olabilir. En büyük güvenlik riski, IŞİD destekçileri tarafından Türkiye'de şiddet olaylarının gerçekleştirilmesi'' denildi.
 
ÇÖZÜM SÜRECİ ÖNEMLİ
 
Raporda, devam eden 'çözüm süreci'nin 2015 seçimleri öncesinde kesintiye uğraması da potansiyel riskler arasında gösterilirken, şu değerlendirmelerde bulunuldu: ''Böyle bir durumun olması Türkiye için dikkate değer şekilde primlerin yükselmesine, Türk şirketlerinin ve bankalarının borçlanma maliyetlerinde artışa yol açabilir. Sonuç olarak bu, ekonominin ve kamu finansmanının bozulmasına neden olarak 'BB+' ülke notunu tehlikeye sokabilir.''
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.