1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sudan'da uzlaşı arayışı
Sudan'da uzlaşı arayışı

Sudan'da uzlaşı arayışı

Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet arasında uzun süren görüşmeler sonrasında devlet başkanının ordu kademesinden başbakanın ise muhalefet içerisinden seçileceği bildirildi. Ülkede ayrıca eski hükümet üyeleri tutuklandı.

A+A-

Sudan'da yönetimi devralan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet partileri arasında saatler süren görüşmelerde karşılıklı tavizlerle ortak bir noktaya varıldı.

Konsey üyesi Korgeneral Yaser El Ata görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada, başbakanın muhalefet partileri arasından, ülkenin devlet başkanının ise ordu kademesinden seçileceğini açıkladı. El Ata “Özgürlük, adalet ve demokrasi temelinde sivil bir devlet kurmak istiyoruz” dedi. Ancak konseyin daha önce aldığı iktidarın iki yıl içinde sivil bir hükümete devredilmesi kararında bir değişiklik olmadı.

Sudan'da protestocuların bir isteği daha yerine getirildi ve eski hükümet üyeleri tutuklandı.

İSTİHBARAT SERVİSİ YENİLENİYOR

Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kebbaşi toplantı sonrası yaptığı açıklamada ulusal istihbarat ve güvenlik servislerinin yeniden yapılandırılacağı sözünü de verdi. Kebbaşi, El Beşir'in partisi Ulusal Kongre Partisi'nin ise geçiş süreci müzakerelerine katılmayacağını açıkladı. Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü, hesap verilebilirliğin artırılacağı, yolsuzluğa karşı tedbirlerin katı bir biçimde güçlendirileceği ve kamu düzeni yasalarının reforme edileceğini de söyledi. Bu maddeler protestocuların talepleri arasında yer alıyordu.

YÖNETİM SİVİLLERE GEÇMELİ

Askeri Geçiş Konseyi'nin verdiği sözler, Sudan'da tüm kesimler tarafından yeterli görülmüyor. Ülkede haftalardır süren protestoların arkasında olan Sudan Profesyoneller Birliği iktidarın derhal sivil yönetime geçmesini talep ediyor. Birlik ayrıca El Beşir ve Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi (NISS) yöneticilerinin yargı önüne çıkarılmasını istiyor.

Binlerce Sudanlı da ordu karargahı önünde sivil yönetime geçilmesi için oturma eylemi yapmayı sürdürüyor. Şarkılar söyleyen göstericiler, taleplerinin yazılı olduğu pankartlar taşıyor. Aktivistler gösterilerin sivil yönetime geçiş sağlanana kadar da süreceğini söylüyor. Ordunun bu gruba müdahale edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.