1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sürpriz yok: Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sürpriz yok: Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor!

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… Sokağa yansıyan seçmen görüşü ile birlikte tercihini söylemeyen sessiz yorumları, hayır cephesi için umut olmuştu.

Üstelik…

27 Ocak günü bu sütunlardan “referandumun fıtratında evet var” başlığıyla vurguladığımız gibi, referandum sonucuna evetlerin psikolojik yakınlığına karşın bu kez tablo değişiyor görüntüsü hayır cephesinin umudunu arttırdı.

Dahası…

Kampanyaya hayır cephesi daha erken ve daha organize başladı. Sokaklarda görüşler belirginleşirken, evet cephesi lideri AK Parti’nin daha rahat davrandığı ve alışılmış disipliniyle hareket etmediği gözlendi.

O nedenle…

Sokakta uzun süre hayır tercihleri ağırlığını hissettirdi.

Ta ki…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meydanlara çıkıp evet oyu istemeye başlamasıyla tablo hareketi değişti.

Bu süreçte…

Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz ve Batı ülkeleriyle polemiğin ilk anlarda evet oylarına artış getirdiği görüldüyse de sonrasında tekrar geriye dönüldü.

Son dönemece gelindiğindeyse kafa kafaya bir tablo ortaya çıktı.

Nitekim…

15 Nisan Cumartesi günü yayınlanan yazımızda şu tespitimizi aktardık:

1987’deki yasakların kaldırılması referandumunu andıran çekişmeli bir tablo gözüküyor. Anketlerde de bunu görüyoruz. Sonuçlar neredeyse 3 puanlık bir bant içinde kaldı.

Sonuç da ortada…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesini sağlayacak anayasa değişikliği için yapılan referandum 2.8 puanlık farkla sonuçlandı.

Sonuç olarak…

Sandıktan çıkan evet ve hayır oyları arasında fark olmamasını daha hayırlı buluyoruz. Çünkü, iki taraf da birbirini yok sayamaz. Taraflar daha dikkatli ve daha özenli davranmak zorundalar.

Hatta…

Yeni sisteme ilişkin aylardır yapılan tartışmalardaki denge ve denetleme modelini dün sandıkta bizzat seçmen kurarken, az farklı sonuç muhalefete umut verdiği için de, aynı zamanda siyasi sinerji oldu.

Sonuç ortada…

Türkiye’de bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor.
 

Katkı mı gelmedi, fire mi çok?

 

1 Kasım 2015 seçiminde AK Parti yüzde 49.50 oy aldı. Eğer dünkü sonucun tamamını AK Parti ile özdeşleştirirsek, oylarda artış bile görülebilir. Fakat, AK Parti’nin birlikte hareket ettiği MHP de son seçimde yüzde 11.90 oy aldı.

Aynı cephede görüş açıklayan BBP’yi bir kenara bıraksak bile, iki partinin oy toplamının yüzde 61.40 yapması gerekiyor.

Bu durumda akla gelen soru: MHP’nin mi katkısı olmadı, yoksa AK Parti mi çok fire verdi?

Siyaset bunu da tartışacak.  
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferi 

 

Eğer… 1 oyla dahi hayır çıksaydı, kuşku yok ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sorgulanacak, hatta güvensizlik olarak yorumlanacaktı.

Oysa…

Yüzde 50 artı 1 oyun yeterli olduğu kritik bir seçimde, seçilirken aldığı yüzde 53’ün altında kalsa bile yüzde 51’in üstüne çıkarak başarıya ulaştı.

Üstelik…

İçeride geniş bir cephe ve neredeyse tüm Avrupa karşısındayken istediği sonucu elde etti .

O bakımdan, bu sonuç tartışmasız Erdoğan’ın zaferi olarak yansıyor.
 

AK Parti’ye Bursa’da sürpriz: 6 ilçede hayırla kaybetti

 

Bugüne kadar yapılan seçimlerde, AK Parti’nin Bursa’daki oy oranı Türkiye ortalamasının hep 2 puan üstünde oldu. Aynı kural dün de işledi.

Ne var ki…

Ortalamanın üstüne çıkan AK Parti hiç ummadığı sürprizler yaşadı.

Örneğin…

Nilüfer’de ve Mudanya’da kaybetmeyi zaten göze almışken, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Gemlik, Orhangazi gibi güçlü olduğu ilçelerde hayır oyları fazla çıktığı için bir anlamda kaybetti.

Nitekim…

Meslektaşımız Selahattin Adıgüzeller ile birlikte sandıkların açılmasından sonra gittiğimiz AK Parti İl Başkanlığı’na bu hüzün yansıyordu.

Sonuçların NTV’den izlendiği İl Başkanı Cemalettin Torun’un odasında, masada oturan Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hemen önündeki İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile eski ve yeni bazı milletvekilleri alışılmış coşkulu görüntünün çok uzağındaydılar.
 

CHP’de ilk kez bir seçim coşkuyla izlendi, umut doğdu 

 

Yıllardır… Her seçim gecesi sandıklar açıldıktan sonra CHP İl Başkanlığı’na uğrarız. İlk kez dün akşam CHP’de coşkulu hava vardı, ilk kez umut yansıdı.

AK Parti’de NTV izlenirken Fox TV’nin karşısında yer alan CHP’liler evet ve hayır arasındaki fark kapandıkça alkışlarla memnuniyet gösterdiler.

Hele…

İstanbul ve Ankara’da hayır oylarının öne geçtiğinin açıklandığı anlar, salonda coşkunun doruğa çıktığı anlar oldu.

Bununla birlikte…

İlk kez ortaya çıkan umutlu bekleyişin, sonuçlara güvensizlik getirdiğine de tanık olduk.

Nitekim…

Konuştuğumuz CHP milletvekilleri ve yöneticileri, ellerindeki sandık sonuçlarına göre hayır oylarının önde olmasına karşın Anadolu Ajansı’nın farklı sonuç geçerek manipülasyon yaptığı iddialarını inançlı şekilde dile getiriyorlardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.