1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. 'Suyumuz pahalı' şikayetine cevap
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

'Suyumuz pahalı' şikayetine cevap

A+A-

Olay Gazetesi 12/03/2015 tarihli Söz Sizde Köşesi’nde, Suyumuz bol ama pahalı”başlıklı yazı ilgili birimler tarafından incelenmiştir.

Abonelerimize, mevzuat gereği su bedeli, atıksu bedeli, bakım bedeli, çevre temizlik vergisi, katı atık toplama-taşıma bedeli, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'na göre Katma Değer Vergisi(KDV) tahakkuk ettirilmektedir. Su ve atıksu (kullanılmış suları uzaklaştırma) tarifeleri Buski Genel Kurulunca onaylanıp yürürlüğe konulmaktadır. Su bedeli, atıksu bedeli, bakım bedeli hesap kalemleri Genel Müdürlüğümüz gelirlerindendir. Çevre Temizlik Vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun uygulamasıdır. Su tüketim miktarları esas alınmak suretiyle m³ başına hesaplanmaktadır. Belediye Gelirleri Kanunu'nun Genel Tebliği ile 2015 yılı için açıklanan birim fiyatı m³ başına 0,24¨ 'dir. Konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi mevzuat gereği Kurumumuzca su faturası ile tahsil edilip daha sonra ilgili belediyelere aktarılmaktadır.

ATIK BERTARAF TARİFESİ

Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli, 27/10/2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, Atık su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmelik uygulamasıdır. Katı atık toplama-taşıma bedeli, söz konusu yönetmeliğe dayanılarak, 17/05/2012 tarih ve 483 nolu Bursa Büyükşehir Belediye Meclisince belirlenerek uygulamaya konulmuştur. Katı atık toplama-taşıma bedeli mevzuat gereği, Kurumumuzca su faturası ile tahsil edilmekte, tahsili takiben ilgili belediyelere aktarılmaktadır. Katı Toplama-Taşıma bedeli 2015 yılı uygulaması abone başına aylık 5,94¨ (KDV Hariç)'dir.

Buski Tarifeler Yönetmeliğinin Aylık Bakım Bedeli başlıklı 23.1. Maddesi "Her türlü bakım işleri için abonelerden aylık olmak üzere abonenin tabi olduğu su satış ve kullanılmış suların uzaklaştırılması tarifesi(0,5m³) miktarı karşılığı bakım ücreti alınır" şeklinde hüküm ifade etmektedir. Abonelerimize bakım bedeli bu düzenleme çerçevesinde tahakkuk ettirilmekte ve tahsili yapılmaktadır. Abonelerimizden sayaç yenileme gibi hizmetlerden ayrıca ücret alınmamaktadır.

Atıksu (Kullanılmış suları uzaklaştırma) bedeli, Kuruluş Yasamız olan 2560 sayılı yasanın 13. ve 23. maddeleri ile bu maddelere göre düzenlenen Tarifeler Yönetmeliğine göre tahsil edilmektedir. Mesken abone grubunda su bedelinin %15'i, işyeri aboneliklerinde su bedelinin %40 atıksu bedeli olarak hesaplanmaktadır.

KDV BEDELLERİ

Katma Değer Vergisi; 02/11/1984 tarih 18563 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu uygulamasıdır. Su ve atık suda %8 kdv. katı atık toplama ve bakım bedelinde %18 KDV. Uygulanmaktadır. Ç.T.V. , KDV. `ye tabi değildir. Uygulamalar Kanun ve Yönetmelikler çerçevesinde yapılmaktadır. Mevzuata uygun düşmeyen bir uygulamamız bulunmamaktadır. Boş olup, su kullanılmayan yapılarda mevcut abonelerimize, bu türden bedellerin faturalandırılması söz konusu değildir.

Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi 
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 

Okunamayan faks iletileri

 

Okurlarımızın faksla yolladıkları kimi iletiler silik çıktığından okunamamakta. Bu durum çoğunlukla kalemle yazılıp yollananlarda olmakta. En son gelen Turgay Değirmenci ve Alp Çelik Apartmanı sakinlerine ait iki ileti de okunamamaktadır. Okurlarımız telefon numaralarını yazmadıkları için buradan kendilerine bildiriyoruz. Lütfen iletilerinizi kalemle yazmayın. Mümkünse e-posta yoluyla gönderin. Bir ricamız da şikayetinize mutlaka isim ve telefon numaranızı ekleyin. Şayet isminizin yayınlanmasını istemiyorsanız bunu belirtmeniz kafidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.