1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TANAP`ın borularını yerli firmalar üretecek
TANAP`ın borularını yerli firmalar üretecek

TANAP`ın borularını yerli firmalar üretecek

Azerbaycan gazını Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa`ya taşıyacak olan 45 milyar dolarlık projenin Türkiye`de 21 ilden geçecek borularının büyük bölümünde Türk üreticilerin imzası yer alacak.

A+A-
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) kullanılacak çelik boruların yüzde 80'ini yerli firmalar tarafından üretilecek.
 
TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imza töreni, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ile ihaleyi kazanan konsorsiyum bürokratların katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Törende konuşan Yıldız, TANAP'ın da yer aldığı projenin dört ana halkası bulunduğunu, bunlardan ilkinin Hazar'da üretilen ve Gürcistan sınırına gelen hat, ikincisinin Gürcistan'dan gelen hat, üçüncüsünün ise Türkiye-Yunanistan arasındaki TANAP, dördüncüsünün ise Yunanistan'dan İtalya'ya giden hattan oluştuğunu anlattı.
 
45 milyar dolarlık proje
 
Söz konusu halkaların buluşmasıyla projenin tamamlanacağına işaret eden Yıldız, ''Bunun tamamı 45 milyar dolar. 45 doların tamamının harcanmasıyla beraber bunlar gerçekleştirilebilecek. Türkiye'de 21 ilden geçecek olan TANAP'ın şu anda önemli bir dönüm noktalarından birini yaşıyoruz' dedi.
 
Türkiye'nin bu hattı 4 yıl içerisinde belirlenen program dahilinde tamamlayacağını dile getiren Yıldız, hattın kamulaştırma işlemlerinin devam ettiğini, ÇED sürecinin tamamlanacağını ve 21 ilde mühendis, teknisyen ve işçiyle bu projenin gerçekleştirileceğini ifade etti.
 
Kendilerini kutluyorum
 
Bakan Yıldız, ''Burada yüksek performans gösteren yerli boru sanayi üreticilerimizi tebrik ediyorum, kendilerini kutluyorum. Çünkü açık bir ihaleydi. 18 firma farklı ülkelerden katılmışlardı, bu ihalede büyük bir performans göstererek boru hattının en az yüzde 80'ini Türkiye'deki sanayiciler almış oldular'' değerlendirmesinde bulundu.
 
En stratejik adımlardan
 
SOCAR ve TANAP Yönetim Kurulu Başkanı Abdullayev, Haziran 2012'de TANAP'a ilişkin Azerbaycan ve Türkiye hükümetleri arasında imzalanmış hükümetlerarası ve ev sahibi ülke anlaşmasının enerji sektöründeki işbirliğini daha da güçlendirdiğini söyledi. Bunun Türkiye'nin dünya coğrafyasında bir enerji koridoru olması yolunda bu güne kadar atılan en stratejik adımlardan biri olduğunu vurgulayan Abdullayev, Güney Gaz Koridoru yatırımı tamamlandığında Azerbaycan'dan yola çıkacak doğalgazın, Gürcistan'ı geçerek Anadolu'ya varacağını ve yaklaşık 2 bin kilometrelik TANAP Boru Hattı'nın ardından Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşip oradan da Avrupa'ya ulaşacağını anlattı.
 
İmzalar atıldı
 
Konuşmaların ardından Abdullayev ile Baosteel Europe GmbH, Borusan-Noksel-Erciyas konsorsiyumu, Tosçelik AŞ, Ümran Çelik-Emek Boru AŞ konsorsiyumu yetkilileri sözleşmeye imza attı.
 
Milli takım olarak başardık
 
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) kullanılacak çelik boruların yüzde 80'inin yerli firmalar tarafından üretilecek olmasına ilişkin, ''Türk firmaları milli takım olarak bu başarıyı elde ettiler'' dedi.
 
Türkiye yüzde 30 paya sahip
 
Türkiye ve Avrupa için tanımlanmış doğalgaz kapasitesiyle arz güvenliğini destekleyecek TANAP, Azerbaycan'ın sahip olduğu doğalgaz kaynaklarının yeni pazarlara ulaştırılmasını sağlayacak. Proje kapsamında, başlangıçta 10 milyar metreküpü Avrupa'ya, 6 milyar metreküpü ise Türkiye'ye olmak üzere yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılacak. İlk safhası 2018'de tamamlanması öngörülen projede Türkiye, yüzde 30 paya sahip bulunuyor.
 
Tarihi bir gün yaşanıyor
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imza töreninde yaptığı konuşmada, tarihi bir gün yaşandığını, proje ile ilgili yeni bir aşamaya gelindiğini söyledi.
 
TANAP'ın her halükarda ve takvime uyarak, bundan sonra da gelişmesini sürdüreceğini dile getiren Davutoğlu, ''İlk aşamada 16 milyar metreküpün 6 milyar metreküpü, Türkiye'nin talebini karşılayacak şekilde 2018'de devreye girecek, 10 milyar metreküpü de inşallah Avrupa'ya 2019 yılında aktarılacak'' dedi. TANAP'ın sadece enerji değil, aynı zamanda büyük bir barış projesi olduğunu belirten Davutoğlu, '21'inci yüzyıl bir enerji yüzyılı olacak. Biz attığımız bu adımlarla 21'inci yüzyılı enerji üzerinden barış yüzyılı yapmaya kararlıyız'' diye konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.