1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tarihi çarşıya modern makyaj: Kale'nin Altı yeniden canlanıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihi çarşıya modern makyaj: Kale'nin Altı yeniden canlanıyor

A+A-

Aslında... Osmanlı döneminde Taht-ı Kale olarak biliniyor. Adı Kale'nin Altı, yani Hisar ve tarihi surların alt tarafı anlamına geliyor. Günümüzdeyse Tahtakale adını taşıyor.

Uzun yıllar...

Merkezde pazaryeri olarak hizmet verdi. Üstelik çok özel bir pazaryeriydi.

Çünkü...

Manavların ve pazarcıların yanında dağ ilçeleri ve köylerinden gelen çiftçiler burada sepetleri içinde ürünlerini satarlardı. Pazarcılar ve manavlar çok büyük özenle tezgahlarına ürünleri dizdikleri için alışveriş yapmayanlar bile sanat galerisi gezer gibi pazarda dolaşmaktan keyif alırlardı.

Tahtakale'nin kendine özgü gelenekleri de vardı. Bunlar arasında ramazan akşamları pazarcıların tezgahlarına kurulan iftar sofraları kenti buluşturur, adeta büyülü bir ortam oluştururdu.

Büyü...

1998 yılında Tahtakale'nin ortasındaki kapalı hanın yanmasıyla bozuldu, elektrik kontağından çıkan yangınla her şey cazibesini yitirdi.

Vakıflar yanan hanı yeniden yaptı, ama o hava bir daha geri gelmedi. Yenilenen bina ticari ilgi görmeyince Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu Dernekleri'ne tahsis edildi.

İşte...

1.-yazi-icin-tahtakale-cephe-iyilesitirme-ve-yenileme,-osmangazi-belediye-baskani-mustafa-dundar.jpgKentin geçmişinde böylesine özel yeri olan Tahtakale'yi yeniden canlandırıp yaşam ve ticaret alanı haline getirmek için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar kolları sıvadı.

Önce...

Tarihin izlerini taşıyan yapılar ortaya çıkarıldı. Zaman içinde sıvayla kaplanan duvarlar temizlendi ve kemerler orijinal haliyle ortaya çıkarıldı. Duvar taşları arasındaki harç bile aslına uygun yapıldı.

Şimdi de...

Tarihi çarşıdaki dükkanlar elden geçiriliyor. Cepheleri tarihsel çizgiler taşıyan modern düzenlemelerle ahşap kaplanan dükkanlarda yaşam yeniden canlanıyor.

Hafta içinde...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte yenileme çalışmaları süren Tahtakale'de dolaştık. İşyerleri günün gereksinimleriyle alışılmış faaliyetlerin dışına çıktıkları için ticari değişim de geçiren tarihi çarşıda herkesin memnun olduğunu gördük.

Kale'nin Altı canlanırken Bursa kent merkezi de otantik ortamda yeni bir çarşı kazanıyor.

 

En yeni bulvara en özel anıtlar

 

2.-yazi-icin-mustafa-dundar-001.jpgKent merkezinde tarihi bölgeler canlandırılırken, Bursa’nın en yeni bölgesi Yunuseli-Hamitler-Güneştepe'nin oluşturduğu yeni Osmangazi de gelişiyor.

“Dev eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerek” diyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın kentin en yeni bulvarı olan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’na da sürprizi var.

Dönüş yapacak araçlar için parke taş, devam edecekler için asfalt bölümüyle sinyalizasyonsuz iki büyük kavşağın ortalarına iki büyük anıt yapılıyor. Anıtların biri Göç, diğeri Yurt adını taşıyacak.

 

Siyasette ODTÜ'lü fizik mühendisi: Projeleriyle siyaset yapacak

 

3.-yazi-icin-iyi-parti-il-baskani-bayram-kazanci.jpgBayram Kazancı kendini projelere adamış ODTÜ'lü bir fizik mühendisi. Siemens Türkiye'de Avrupa Sorumlusu olarak Ar-Ge çalışmalarıyla öne çıkmışken, milletvekili aday adaylığı nedeniyle İYİ Parti İl Başkanlığı'ndan ayrılan Yüksel Yılmaz'ın davetiyle siyasete girmiş ve yönetimde yer almış.

Yılmaz'ın istifasıyla da İl Yönetim Kurulu içindeki oylamada İYİ Parti İl Başkanı seçilmiş.

Ziyarete geldiğinde, önce kendisini siyasete sokan Yılmaz'a teşekkür etti.

Sonra da...

"Ben fizikçiyim, proje adamıyım. Sırf siyaset yapmak için siyasete girmedim, proje üreterek topluma yararlı olmaya geldim" dedi.

Farkını dile getirdikten sonra, fizik mühendisi olarak geliştirdiği savunma projesini açıkladı:

"Işın bulutu adını verdiğim bir projem var. İnsanların göremediği dalga boyunda ışınlar üreten sistem ülkemizin sınırlarına kurulacak. Yabancı bir cisim sınırdan geçtiği anda ışınlar onu indirecek."

Projesinin, savunma gündeminde olan S-400 füzelerden daha etkili olduğunu vurgulayan Kazancı, bazı projelerinin de İYİ Parti'nin seçim beyannamesinde yer alacağını söyledi.

Şunu da ekledi:

"Ben klasik siyasetin dışında çalışıyorum. Bilimsel, akılcı verilere dayalı yönetim anlayışını savunuyorum. Toplumsal kalkınmamız için de önce toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum."

 

Cumhurbaşkanı'na 3 proje gönderdi

 

İYİ Parti İl Başkanı Bayram Kazancı, siyasete girmeden önceki süreçte geliştirdiği 3 projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiğini söyledi.  Projeleri de şöyle açıkladı:

"Türkiye'de yakıt bağımlılığı ve ithalatını yüzde 50 azaltacak projem var. Ayrıca 81 ilde 81 fabrika projesiyle kişi başı milli gelire 500 Dolar katkı sağlayacak proje yanında et fiyatlarını 15 liranın altına, yem fiyatlarını da dörtte bire indirecek projeler yaptım."

Şunu da ekledi:

"Şimdi bu projelerim İYİ Parti iktidarında yaşama geçecek."

 

Amirlikten Emniyet Müdürlüğü'ne yükseldiği kente aday adayı oldu

 

5.-yazi-icin-cocuk-sube-muduru-nevzat-ugurer,-mhp-aday-adayi.jpgNevzat Uğurer değişik kentlerdeki polislik görevlerinin ardından 10 yıl önce Bursa'ya atandı. İlk görev yeri Ertuğrulgazi Polis Merkezi'ne Emniyet Amiri olarak atandı.

Sonrasında...

Yıldırım İlçe Asayiş Büro Amiri oldu, bunu Bursa içinde farklı görevle farklı yerler izledi.

Son olarak...

Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü olarak görev yapıyordu.

Ancak...

3. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesiyle görev yaparken, 24 Haziran seçimi için MHP'den aday adayı olmak üzere istifa etti.

Vatandaşla ilişkiler açısından çok başarılı olan Nevzat Uğurer, polislik yaşamında Bursa'da daha çok Yıldırım'da görev yaptığı için bu bölgede çok tanınıyor ve seviliyor.

O nedenle...

Aday adaylığı başvurusunu da Yıldırım'ın lokomotifi olan Bursa 2. Bölge'den yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.