1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tarım kesimine hibe destek için yeni girişimci aranıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarım kesimine hibe destek için yeni girişimci aranıyor!

A+A-

Bazı kurumlar var, sessiz sedasız çalışıyorlar. Aslında... Yaptıkları ve misyon açısından önemli sorumlulukları yerine getiriyorlar, ama mütevazı duruşları nedeniyle gözden uzak kalıyorlar.

İşte...

Beşevler'deki merkezinde tarımsal kesime hizmet veren ve hibe destek sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü bunlardan biri.

Geçen hafta...

TKDK Bursa İletişim Sorumlusu Erdal Türkmen'le sohbet ederken çok çarpıcı bilgilerle hibe desteği rakamları açıkladı.

Örneğin...

Proje kabul etmeye başladıkları 2013 yılından itibaren 167 proje ile sözleşme imzalandığını ve tarım kesiminde yaklaşık 118 milyon liralık yatırım için 64.6 milyon liranın hibe olarak ödeneceğini söyledi.

Bu durum...

Tarımsal kesimde proje üretilmesi ve yatırım gerçekleştirilmesi açısından çok önemli bir destek anlamına geliyor.

Şunu ekledi:

"Şu ana kadar bu projelerden 124'ü tamamlanarak faaliyete geçti ve 42.3 milyon lira hibe ödemesi de gerçekleşti. 335 kişiye de iş olanağı sağlandı."

Ardından...

Eldeki projelere ödemelerin devam ettiğini söylerken, "95 traktör için 3.3 milyon lira hibe ödemesi yapıldığı" ve son proje çağrısı ile alınan 45 projenin inceleme sürelerinin son aşamaya geldiği, toplam tutarı 40,3 milyon lira olup yatırım miktarının 20,15 milyon lirasının hibe olarak ödeneceği bilgisini verdi.

Devamında...

Tarımsal kesimde hibe destek alan bazı büyük projelerden örnekler sıraladı:

"Nilüfer’de et işleme sektöründe bir proje için 2.3 milyon lira hibe ödemesi yapıldı. İnegöl’de tamamlanan bir kanatlı kesimhanesi 1.89 milyon lira hibe ödemesi aldı."

Devam etti:

"İnegöl’de 25 kasap bir araya gelip büyük ve küçükbaş hayvan kesimhanesi projesi yaptı. İnşaatı devam eden toplam 8 milyon lira tutarındaki yatırımın 3.78 milyon lirası hibe olarak ödenecek. Bu hibenin 1.09 milyon lirası ödendi, 2.69 milyon lira inşaat tamamlanınca ödenecek."

Ayrıca...

Soğuk hava deposu, büyükbaş ve küçükbaş süt ve besi işletmeleri, broyler adı verilen et tavuğu işletmeleri, tıbbi aromatik bitki yetiştiricileri, arıcılar, zeytinyağı ve salamura zeytin üreticilerinin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan hibe aldıklarını anlattı.

Şunu da açıkladı:

"Bursa İl Koordinatörlüğü olarak 3 yılda 100 milyon lira destek hedefliyoruz. 14. Çağrı ile birlikte 2015 yılı sonuna kadar toplam 200 milyon liralık yatırım kazandırmayı planlıyoruz."

Sonra da girişimcilere seslendi:

"5 Haziran’a kadar devam edecek 14. Çağrı döneminde tüm Bursalı girişimcileri yatırıma davet ediyoruz."

 

Sandık göründü... Seçime 13 gün kala siyaset alarmda

 

Takvime bakılırsa... Aday adaylığı başvurularından itibaren çok uzun bir siyasi süreç gibi gözüküyor. Fakat çok hızlı geçtiği de ortada.

En önemlisi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı televizyon programında vurguladığı, bu sütunlardan izlenimlerimizi aktarırken de sık sık tekrarladığımız gibi seçmen ilgisizliği nedeniyle seçim havasının yaşanamadığı bir süreç oldu.

Seçmenin umursamazlık noktasındaki ilgisizliği, siyasetçinin de havaya girmesine engel oldu. Bu da ilk kez yaşanıyor.

Gelinen noktada...

13 gün sonra seçmen sandık başına gidip vereceği oyla tercihini yapacak. Sandıktan ne çıkacağını bilebilmek elbette mümkün değil. O nedenle biz gazeteciler somut tek kriter olarak meydan izlenimlerimizi dile getiriyoruz.

Buna karşın...

Politize olmuş kişi ya da gruplar yalnızca kendi partileri açısından baktıkları için kişisel yorumlar çıkarıp gazetecilerin boynuna hemen siyasi kimlik yaftası asıyorlar.

Dahası...

Okuduklarında özel niyet mesajı arayanlar çıkıyor. Oysa gazeteciler siyasetin tarafı değil, gördüklerini aktaran bir çeşit kamu aracısı oldukları için kimseye hoş görünme kaygısı da taşımazlar.

Kendi siyasi görüşü doğrultusunda yorum yapanlar elbette var, ama onlar da kimliklerini saklamıyorlar.

Kaldı ki...

Gazetecilerin yalnızca anlık gözlem olan meydan izlenimi yeterli kabul edilse seçime gerek kalmaz. Demokrasinin kuralı gereği, sonucu sandık ortaya koyar.

O bakımdan...

Sandığa 13 gün kala siyaset tam anlamıyla alarm durumu yaşıyor. Tüm çabalar son 13 günde hem hata yapmamak, hem de daha etkili olmak için. Herkes 1 oy daha fazla alabilmenin hesabında.

Son süreçlerde tansiyonun yükselmesiyle gerilimler yaşansa da, seçim yarışında güzel olan bu.

 

HDP'den miting öncesi takviye

 

Seçimin iddialı partileri AK Parti, CHP ve MHP mitinglerini Gökdere'de yaptı. Şimdi gözler, bağımsız adaylar yerine ilk kez parti olarak seçime giren ve yüzde 10 barajını aşma hedefi taşıyan HDP'nin 29 Mayıs Cuma Merinos'ta yapacağı mitingde.

Merinos mitingine çok önem veren HDP yönetimiyse siyasi takviye amacıyla ağır toplarını Bursa'ya gönderiyor.

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan'dan sonra, geçen dönem Eş Genel Başkan olan Sebahat Tuncel de Bursa'da çalışmalara katıldı.

 

Kafkasya soykırımının 151. yılı: Bu acıyı kimse yaşamasın!

 

Ferruh Kaya her şeyden önce başarılı bir hukukçu. Bir dönem siyasetle ilgilendi ve DYP’den milletvekili adayı oldu. Ayrıca, Bursa’nın sosyal yaşamında önemli yeri var.

Nitekim…

Değişik derneklerdeki görevlerinin yanında Birleşik Kafkasya Derneği Onursal Başkanı olarak da Çeçen kökenli hemşerilerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Hafta içinde, Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Mahmut Çetiner ile birlikte Olay TV’de meslektaşımız Mustafa Özdal’ın konuğu olduktan sonra çay içimi uğradılar.

Sohbette…

Büyük Çerkez Soykırımı’nın 151. yıldönümü olduğunu anımsatan Ferruh Kaya şunu söyledi:

İşgal edilen topraklar işgalcilerin vatanı olamaz. İşgalciler için toprak parçasıdırlar, ama sahipleri için vatandır.”

Ardından ekledi:

1 milyona yakın Çerkez vatanlarından koparılarak hayatlarını kaybettiler. Unutulmasın ki, asimilasyon soykırımdır. Bir coğrafyayı dağıtıp bir ırkın yok edilmesi de soykırımdır.”

Mesajı şu:

Bizim hedefimiz kan davası değil. Kimseyle kan davamız yok. Başka halklar bu acıyı yaşamasınlar, tek isteğimiz bu.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.