1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tayan’dan Kılıçdaroğlu’na rapor: Zor günde lider ekibi görmek ister
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tayan’dan Kılıçdaroğlu’na rapor: Zor günde lider ekibi görmek ister

A+A-

Telefonda sohbet ettiğimiz Ankara’daki dostumuz “Salı günü CHP grup toplantısında Turhan Tayan da vardı, hatta Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü” dediğinde bizim de tüm algılarımız açıldı. 

Bursa siyaseti olarak bakıldığında Turhan Tayan sıradan biri değil. 1977’de Adalet Partisi İl Başkanı seçildiği kongre, gazeteci olarak izlediğimiz ilk siyasi parti kongresiydi.

Hemen arkasından…

AP’nin milletvekili önseçiminde sandıktan çıktı, ama Ankara kontenjan koyunca Bursa’da kaldı. 12 Eylül öncesi İl Genel Meclisi Üyeliği yaptı.

Yasaklılığı sonrası siyasete 1986’da DYP İl Başkanı olarak döndü.

1991 seçiminde DYP Bursa Milletvekili olarak Ankara’ya gittiği ilk dönem DYP Grup Başkanvekili oldu.

Ardından…

Önce Milli Eğitim Bakanlığı, sonra da Milli Savunma Bakanlığı yaptı. İsmet Yılmaz bu dönem Milli Eğitim Bakanı oluncaya kadar tabelasında milli yazan 2 Bakanlık’ta görev yapmış tek bakan olarak tanınıyordu.

2011 genel seçiminde, aktif siyasetten çekilmişken Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle CHP Bursa Milletvekili olarak yeniden Ankara yollarına düştü.

Geçen yıldan beri siyaseti köşesinden izlemeye başlamıştı. Ankara’ya gitmesi, CHP grup toplantısına katılması ve Kılıçdaroğlu ile baş başa özel görüşme yapması o nedenle ilgimizi çekti.

Sorduğumuzda da şöyle açıklık getirdi:

7 Haziran seçiminden bu yana Ankara’ya ilk kez gittim. Grup toplantısını izledim. Sayın Genel Başkan’la beraber 4 yıl geçirmiştik, kendisine nezaket ziyaretinde bulundum. Hiçbir özel nedeni yok.”

Şunu da belirtti:

5 milletvekilimizi seçimden sonra telefonla aramıştım. Meclis’teki ofislerine de giderek kutladım.”

Daha çok…

Kılıçdaroğlu ile neler konuştuklarını sorunca şöyle cevapladı:

Olup bitenler hakkında kendi penceremden gördüklerimi, bu konulardaki düşüncelerimi kendisine özet yapıp aktardım.”

Şöyle devam etti:

Türkiye zor günlerden geçiyor. Böyle zor günlerde parti içinde dayanışma daha fazla olmalı.”

Şunu vurguladı:

Genel Başkan’ın çabalarına parti örgütlerinin desteği, güce güç katar.”

Şunu da ekledi:

Ben kendi penceremden gördüklerimi Sayın Genel Başkan’la paylaştım. Herkes kendi penceresinden gördüklerini paylaşırsa, Genel Başkan da ülke sorunlarını değerlendirirken daha sağlıklı karar verebilir.”

Kendisinin iyi bir dinleyici olduğunu ifade eden Tayan’ın aktardığı gözlemler arasında şu cümle de var:

Kritik ve zor günlerde liderler arkalarında siyasetteki yol arkadaşlarını, ekiplerini görmek isterler. Bugün yine öyle kritik ve zor bir dönemdeyiz.”

Mesajıysa şu:

Örgütte herkesin üzerine düşeni yapması gerekir.”
 

Tayan: Birikimler var, paylaşıyorum

 

2011-2015 arası CHP Bursa Milletvekili olarak Ankara’da görev yapan Turhan Tayan’la Ankara’daki görüşmelerini konuşurken, bir noktanın altını özellikle çizdi:

Aktif siyasete noktayı koydum. Ama birikimlerim var ve paylaşıyorum.”

Düşüncesiyse şu:

Yetki ve sorumluluk paylaşmalıyız. Düşüncesi olan söylemeli ki sağlıklı kararlar alınabilmesine katkısı olsun. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum.”

Bu noktada…

Ankara’ya fazla gitmemesine şöyle açıklık getirdi:

Çok sık lider kadroyu rahatsız eden siyasetçi tipi değilim. Ama zamanı geldiğinde kaçınmam. Bu yaptığım da, yapmam gerekendir.”
 

Altepe’den Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaret!

 

Haberi duyunca Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi aradık ve “Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gitmişsiniz” dedik.

Çok sakindi ve gülerek şöyle cevap verdi:

Sayın Cumhurbaşkanı ile ilk defa görüşmüyorum ki. Gerektiğinde beni arıyor, gerektiğinde ziyaretine gidiyorum. Biz hep birlikte siyaset yaptık. 29 Eylül Perşembe günü de kendisini ziyaret ettim.”

Bu noktada…

Cumhurbaşkanlığı’nın 29 Eylül tarihli randevu listesinde görüşmeyi göremediğimizi söyledik. Bunu da şöyle cevaplandırdı:

Doğru, randevum yoktu. Sayın Cumhurbaşkanımızın Özel Kalemi’ni aradım ve ziyaret etmek istediğimi söyledim. Kendisine sordular, o da kabul etti.”

Şunu da ekledi:

O saatte Anayasa Mahkemesi Başkanımız Sayın Prof. Dr. Zühtü Arslan’ın randevusu vardı. Fakat önce beni kabul etti.”

Anladığımız kadarıyla…

Altepe ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 22 Ekim’deki oğlunun düğün davetiyesini bizzat elden verdi. “Başka bir şey konuştunuz mu?” diye sorunca da şunu söyledi:

Kendisi 22 Ekim’de geliyor. Şehreküstü’nde toplu açılış törenimiz var. Bursa’yı çok yakından izlediği için neler yaptığımızı sordu. Kısaca bilgi arz ettim.”
 

Başbakan milletvekillerini çağırdı

 

Sürpriz davet dün öğleden sonra AK Parti milletvekillerine iletildi.

Mesajda…

Başbakan Binali Yıldırım’ın tüm AK Parti milletvekilleriyle Genel Merkez’de gruplar halinde görüşeceği şeklindeydi. Yani Başbakan milletvekilleriyle il il görüşecekti.

Bu nedenle…

AK Parti milletvekillerinin tamamı bugün Ankara’da olacaklar. Görüşmeler illerin alfabetik sırasına göre yapıldığı için, Bursa milletvekillerine akşam saatlerinde sıra gelmesi bekleniyor.
 

Sahi, bu topraklardan size göre de dünya markası çıkar mı?

 

Bursa Halkla İlişkiler Derneği, kış sezonuna hem halkla ilişkiler mesleği açısından hem de dünya pazarlarına üretim yapan bir sanayi kentinin açmazları açısından önemli bir sunumla girdi. 

Geleneksel Mesleki Söyleşiler etkinliği kapsamında Marka Danışmanı Güven Borça’yı halkla ilişkilercilerle buluşturan BHİD vizyon açmak adına önemli bir iş yaptı.

Keyifli söyleşide “Bu topraklardan marka çıkar mı?” sorusuna cevap arayan Borça aslında markanın ne olduğunu anlattı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.