1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. TBMM’nin dostluk ilişkilerine giden yolu Bursa’dan geçiyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

TBMM’nin dostluk ilişkilerine giden yolu Bursa’dan geçiyor!

A+A-

Fotoğraf her şeyi anlatıyor… 24 Haziran’da seçilen milletvekilleri 7 Temmuz'da yemin ettiler ve yasama dönemi görülmemiş başlangıç temposuyla başladı. Başlar başlamaz da yeni yasalar gündeme geldi, bedelli askerliğin de olduğu torba yasa görüşüldü.

İşte…

Çok hızlı başlayan TBMM çalışmalarının 26 Temmuz Perşembe sabaha karşı sona erdiği anı gösteren bir fotoğraf var önümüzde.

1.-yazi-icin-tbmm-gece-02.25-mesaisi,-ak-parti-bursa-milletvekilleri.jpgAK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’in yaptığı özçekimde ilk günden itibaren birlikte görüntü veren AK Parti Bursa Milletvekilleri yine bir aradalar.

Fotoğrafı çeken Esgin, altına saat 02.25 notu düşüp şunları yazmış:

“Güçlü Meclis; Terörle Mücadele, Bedelli Askerlik ve Sağlık Turizmi gibi başlıklarda yasa maddelerini uzun bir mesai sonucu çıkardı. Hayırlı olsun.”

Gerçekten de…

Parlamentonun yeni dönem başlangıcı için uzun bir görüşme maratonu ve zaman zaman gerginliği yükselen zorlu bir çalışma.

TBMM’nin tatile girmesiyle milletvekilleri şimdi Bursa’ya döndüler. Sürpriz gelişme, olağanüstü bir durum yaşanmazsa TBMM 1 Ekim’de açılacak.

Böyle bir süreçte…

Milletvekilleri Bursa’ya dönmeden önce Parlamentolar Arası Dostluk Grupları görevlendirmeleri de tamamlandı.

Gerçi…

Birden çok dostluk grubunda görev alınabiliyor, ama listeye baktığımızda AK Parti’den 7 Bursa milletvekilinin Başkan olarak görevlendirildiğini gördük.

Üstelik…

2’si Afrika, 1’i Kafkaslar olan görevlendirmede, Balkanlar’dan tam 4 ülkenin Dostluk Grubu başkanları Bursa’dan çıktı.

O nedenle…

TBMM’nin dostluk ilişkilerine giden yolunun Bursa’dan geçtiği yanında, Balkanlar’da dostluk yolun Bursa’dan geçtiğini de eklemek gerekiyor.

Bu dönemde...

AK Parti Bursa milletvekillerinden Emine Yavuz Gözgeç'in geçen dönem başlayan Afrika ülkesi Mali ve Osman Mesten'in Özbekistan'la dostluk grubu başkanlıkları devam ediyor.

Müfit Aydın ise küçük bir iletişim kazası yaşadı ve görev alamadı.

Yanı sıra...

Mustafa Esgin'Sırbistan'la, Refik Özen'Bosna Hersek'le, Ahmet Kılıç'Makedonya ile, Zafer Işık'Kosova gibi Balkan ülkeleriyle, Atilla Ödünç'e de Zambia gibi Afrika ülkesiyle Dostluk Grubu Başkanlığı görevleri verildi.
 

Meclis tatilde, ama 5 komisyon çalışıyor
 

TBMM 1 Ekim'e kadar tatile girdi ve milletvekilleri seçim çevreleri olan illere döndü, ama 5 komisyon, çalışmalarını sürdürecek.

Buna göre...

Hakan Çavuşoğlu'nun başkanı olduğu İnsan Hakları İnceleme Komisyonu yanı sıra, İsmail Tatlıoğlu'nun üyesi olduğu Plan Bütçe Komisyonu ve Ahmet Kılıç ile Mustafa Esgin'in yer aldıkları KİT Komisyonu çalışmaya devam edecek.

Çalışmalarını sürdürecek Dilekçe ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği komisyonlarında Bursa milletvekili yok.
 

Onların işi yardım yapıp yetim sevindirmek: Kalbiselim Derneği
 

3.-yazi-icin-kalbiselim-dernegi-baskani-osman-ipekciogullari-ve-yonetimi.jpgBursa'da çok sayıda yardım amaçlı dernek var ve gözden uzak çalışıp amaca da ulaşıyorlar. Aralarında biri var ki, Suriyeli yetimlere de el uzatıyor.

Kalbiselim Derneği Başkanı Osman İpekçioğulları bu anlamda çok özel bir çaba harcıyor. Yönetiminde yer alan Murat Ekren, Ellez Barak, Emir Almaç ve Suriyeli bir mülteci olan Ebubekir Hardan'la birlikte sohbet ederken, "Derneğe kayıtlı 3 bin aileye her ay yardım yaptıklarını" öğrendik.

Önceliği yetimlere verdiklerini, ikinci sırada engelliler olduğunu söyledi. 2 bin yoksul aileye her ay düzenli yardım yaptıklarını anlattı.

Ayrıca...

Suriyeli 300 çocuğa dernek merkezinde eğitim verdiklerini söylerken toplumsal bir konuya dikkat çekti:

"Suriyeli çocukların kavşaklarda dilenmelerinin önüne geçtik. Çöp konteynerleri önünde duygu sömürüsü yapanları engelledik."

İlkeleri şu:

"Derneğin kapısından giren kim olursa olsun ihtiyacı varsa yardım ederiz. Yardım alanlar arasında Suriyeli mülteci Hıristiyan aileler var."

Bir de sevincini paylaştı:

"Almanya'dan Hasene Derneği geçen Kurban Bayramı'nda 1 TIR dolusu 15 ton et gönderdi. Kemiklerini temizleyip 3'er kiloluk paketler halinde eşit dağıttık. Bu bayram da yolluyorlar. Allah razı olsun."

Hedefinde de, ihtiyaç sahipleri için derneğin altına Sevgi Market açmak var.
 

Afrin'den sonra Suriyeye dönenler var
 

Suriyeli yetimler başta olmak üzere ihtiyacı olanlara yardım amaçlı çalışan Kalbiselim Derneği Başkanı Osman İpekçioğulları göçmenlerin büyük oranda uyum sağladığını söyledi.

Aralarında işadamlarının ve işyeri açanların olduğuna dikkat çektikten sonra şu bilgiyi verdi:

"Kayıtlarımızdaki hareketlere göre, Afrin'in temizlenmesinden sonra yaklaşık 50 aile Suriye'ye döndü.         

Ayrıca...

Göçmenlere baba şefkati gösteren İl Göç İdaresi Müdürü İsmail Fatih Tüzen'e de teşekkür etti.
 

Çanakkale'yi çocuklara anlatacak: Küçük Neferler çok ses getirecek
 

Tanıdığımız günden beri tanıtım projesi alanında hep farklı projelere ve  ses getiren özel işlere imza attığını gördük. Hürriyet Gazetesi'nin reklamcılık alanında Türkiye'nin Oscar'ı kabul edilen Kırmızı Ödülü'nü kazanıp Bursa'ya getirdi.

Ferahi Arpaç Öztimur şu sıralar yine çok özel bir proje üzerinde çalışıyor. Daha açık söylemek gerekirse, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı için çok farklı bir afiş çalışması yaptı.

Küçük Neferler kurgusuyla hazırlanan afiş, Türk tarihinde dönüm noktası olan Çanakkale Savaşı'nı çocuklara anlatmayı hedefliyor.

FG İletişim Ofisi ortak ürünü olan afişte iki çocuk nefer kahramanlık destanını şu sözlerle anlatıyor:

Biz 'Küçük Neferler' Birinci Dünya Savaşı'nda dünyanın dört bir yanından gelen düşmanlara karşı, vatanını canı pahasına koruyan atalarımızın torunları olmaktan gurur duyuyoruz.

Bu cennet vatanın değerini biliyor, onu yükseltmek ve ileriye götürmek için çok çalışacağımıza söz veriyoruz.

445.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.