1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'TEDAŞ'ın kamulaştırma maliyeti 7 milyar lira'
'TEDAŞ'ın kamulaştırma maliyeti 7 milyar lira'

'TEDAŞ'ın kamulaştırma maliyeti 7 milyar lira'

TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, TEDAŞ'a ait mevcut tesislerin büyük bir bölümünün kamulaştırılmasının yapılmamış olduğunu belirterek, bunların kamulaştırma bedellerinin yaklaşık 7 milyar lira tuttuğunu bildirdi.

A+A-

Antalya'da düzenlenen "3. Uluslararası İş Güvenliği Sempozyumu"na katılan Çepni, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 yılı itibarıyla 21 bölgedeki dağıtım şirketlerinin tamamını özelleştirdiklerini, özelleştirirken dağıtım şirketlerine 30 yıllığına kullanma hakkını devrettiklerini söyledi.

 

Dikilen her direk, yapılan her trafo ve çekilen her telin yine TEDAŞ'ın mülkiyetinde olduğunu anlatan Çepni, dağıtım şirketlerinin bölgelerinde hem vatandaşlara kesintisiz ve kaliteli elektrik sunacağını hem de yeni yerleşim bölgelerinin enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere yatırım yapacaklarını vurguladı.

 

Çepni, yeni yapılacak tesislerin kamulaştırma işlemlerini TEDAŞ'ın yapacağını, dağıtım şirketlerinin de bunların bedellerini ödeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Mevcut tesislerin büyük bir bölümünün kamulaştırılması hali hazırda yapılmamış durumda. Yaptığımız bir çalışmaya göre bu bedellerin yaklaşık 7 milyar gibi bir rakam tuttuğunu hesapladık. Tabii bu bedelin ödemesini, hem çok yüksek olması hem de kamulaştırma işlemlerinin topografik çalışma ve tapu kadastro bünyesinde tescillenme işlemleri nedeniyle uzun süreceği için 20 yıl gibi bir zamana yaymayı planladık. Dolayısıyla 7 milyarlık bedeli 20 yıla böldüğümüzde, yıllık 350 milyon lira gibi mevcut tesislerin kamulaştırma işlemleri çıkıyor. TEDAŞ'ın yapacağı en büyük işlerden bir tanesi de bu olacak."

Geçmiş yıllarda elektrik hizmeti götürülürken, vatandaşların "Elektrik geliyor" diyerek bağını, bahçesini, tarlasını açtığını hatırlatan Çepni, buralara trafolar ve direklerin konulduğunu, tellerin çekildiğini anlattı.

'Yeni tesisler kamulaştırılarak yapılıyor'

 

Çepni, vatandaşların şimdi buraların kamulaştırma bedellerini istediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Mevcut tesislerin yüzde 80-85'inin kamulaştırılması yapılmamış durumda. Bunlar da bize mahkeme kanalıyla geliyor. Mahkeme kanalıyla bu kamulaştırmayı yaptığımızda bir ödeyeceksek, bu ikiye, üçe mal oluyor. Yapılan yeni tesisler artık kamulaştırılarak yapılıyor. Kamulaştırma işlemlerini de yine TEDAŞ olarak biz yönetiyoruz."

Kamulaştırma için gerekli yıllık 350 milyon lira için hem Enerji ve Tabii Kaynaklar hem de Maliye Bakanlığıyla görüşmeler yürüttüklerini ifade eden Çepni, buna kaynak ayrılması gerektiği konusunda her iki bakanlığın da hemfikir olduğunu kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.