1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tehlikenin farkında mıyız? Bu yağmurla bu yaz çok zor geçer
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tehlikenin farkında mıyız? Bu yağmurla bu yaz çok zor geçer

A+A-

Geçmiş yıllardan çok daha soğuk bir kış mevsimi geride kalmak üzere. Mart ayının sonuna geldik, bahar başlıyor, güneş de artık yüzünü gösteriyor.

Soğuk günler ve geceler nedeniyle baharı daha çok özlediğimiz için bir an önce gelmesini bekliyoruz, ama soğuğa karşın hiç de eski kışlar gibi yağışlı geçmedi.

O bakımdan…

Soğuğu fazla, ama yağışı az kış mevsiminin ardından gelecek sıcak yaz ayları için doğal bir tedirginlik var.

Açıkçası…

Barajlarda birikmediği gözlenen suyun, geçmiş yazlardan daha sıcak geçmesi beklenen yaz günleri Bursa’ya yetip yetmeyeceği tartışmaları şimdiden başladı.

Doğal olarak…

Meteoroloji bu gibi spekülasyona açık konularda, üstelik aylar öncesinden yorum ya da tahmin yapmıyor. Buna karşın, yaşamı havayı izlemekle geçenler önümüzdeki yazdan kaygılılar.

Onlardan biri de Ercan Bayramlı.

37 yılı Koç Grubu’na bağlı Tat Konserve’de geçti, Mustafakemalpaşa’daki fabrikada uzun yıllar müdür olarak görev yaptı.

Salça üreten Tat Konserve, üretimde kullanacağı domatesin üretilmesi için Mustafakemalpaşa, Karacabey, Susurluk, Manyas, Yenişehir, Balıkesir’de yaklaşık 10 bin çiftçiye domates fidesi dağıtıyor.

Hem o fidelerin yetişmesi, hem de çiftçiye dağıtılıp dikilmesinin ardından iyi ürün alınabilmesi için de Tat Konserve Müdürü olarak Ercan Bayramlı sürekli havayı gözledi.

Kurduğu yağmur ölçerlerle de düşen yağış miktarını da hesaplamaya alıştı.

Öyle ki…

Emeklilik sonrası, Nilüfer Köy’deki bahçesinin her yanına yağmur ölçerler koyup yılların alışkanlığıyla meteoroloji gibi yağış takibine başladı. Meteoroloji ile bilgi alışverişini de hiç kesmedi.

Zaten…

Kaygısını da 37 yıl havayı takip etmenin getirdiği deneyim ve bahçesinde ölçtüğü yağmur miktarlarıyla dile getiriyor. Söylediği şu:

“Takip ettiğim kadarıyla barajlarımızdaki doluluk oranı yüzde 30’lar civarında. Uludağ’daki kar örtüsüne güveniliyor. Fakat o karın tamamı barajlara inmez. Birazını toprak emer, birazı doğu tarafına gider.”

Uyarısı da şu:

“Eğer nisan ve mayıs ayları da az yağışlı geçerse yazın su durumumuz kritik olabilir. O nedenle şimdiden önlem almak gerekir.”


 

Son 8 yılın en düşük yağmur seviyesi

 

Yıllarca hava-yağmur-toprak üçlüsünü izleyen Ercan Bayramlı, alışkanlığını yaşadığı çevrede yağmur ölçümleri ile sürdürüyor.

Meteorolojide pluviometre denilen yağmur ölçerleri bahçesine kuran Bayramlı, son 8 yılın ölçümlerini verdi:

2010’da 619.2 milimetre, 2011’de 553.8 milimetre, 2012’de 598.6 milimetre, 2013’de 556.8 milimetre, 2014’te 727.6 milimetre, 2015’te 637.4 milimetre, 2016’da 610.2 milimetre.

28 Mart 2017 Salı itibariyle de 155.9 milimetre yağmur suyu ölçmüş.

Durum bu kadar vahim.


 

Cumhurbaşkanı Erdoğan mitingi ışıklar altında olabilir

 

Takvim işliyor, referandum sandığı hızla geliyor. Anayasa değişikliği oylamasına yalnızca 17 gün kaldı. O nedenle, liderlerin ve sahada çalışan partililerin temposu iyice arttı, siyasi hava da iyice ısındı.

İşte…

Böyle bir süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sandığa 10 gün kala Bursa’ya geliyor. Bir anlamda, son sözü Erdoğan söyleyecek.

Nitekim…

Cumhurbaşkanı Erdoğan için yoğun bir hazırlık başladı. Bir yandan Valilik, bir yandan AK Parti İl Başkanlığı, bir yandan belediyeler, bir yandan da sivil toplum örgütleri olarak adeta dört koldan hazırlık söz konusu.

Doğal olarak meydanın düzenlenmesi çalışmaları da hızlandırıldı.

Bu arada…

5 Nisan Çarşamba günü Atatürk Stadyumu Meydanı’nda toplu açılışlar yapıp anayasa değişikliğiyle ilgili görüşlerini Bursalılarla paylaşacak olan Erdoğan’ın programında miting saatinin 15.00 olarak görüldüğü bilgisi Bursa’ya ulaştı.

Bunun üzerine…

Mitingin daha geç bir saate kaydırılması için girişimlere başlandı. Hatta stadyumun ışıklandırması durduğu için, Cumhurbaşkanı mitinginin de ışıklar altında olabileceği dün Ankara’ya iletildi.


 

Kent Meydanı olmadı, Baykal salonda

  

CHP’nin eski genel başkanı Deniz Baykal da anayasa değişikliğine hayır kampanyası kapsamında 1 Nisan Cumartesi günü Bursa’da olacak.

Baykal için CHP İl Başkanlığı tarafından Kent Meydanı’nda bir çeşit nokta mitingi gibi açık hava toplantısı planlandı.

Ne var ki…

Valilik tarafından belirlenen miting alanları arasında Kent Meydanı olmadığı için proje gerçekleşmedi. Bunun üzerine Baykal için saat 14.00’te Kanalboyu’ndaki Elegasn Salonu’nda toplantı düzenlendi.


 

İlhan Parseker yeniden Dünya Ticaret Merkezi yönetiminde

 

​İlhan Parseker’i siyasete girmeden önce, otomobil yarışçısı olduğu günlerden beri tanır ve izleriz. Kuruluşundan itibaren DYP’de yer aldı, Merkez İlçe ve Osmangazi ilçe başkanlığı yaptı, İl Başkanı oldu, ama milletvekilliği kısmet olmadı.

Buna karşın…

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda 9 yıl Meclis Başkanlığı yaptı. 12 yıl da kısa adıyla TOBB olarak bilinen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu’nda Başkanlık Divanı’nda görev aldı.

O süreçte Formula’nın Türkiye’ye getirilmesinden uluslararası temaslara kadar kritik görevler üstlendi.

Yanı sıra…

TOBB adına Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu’na seçildi.

İşte…

DTM’nin dün yapılan genel kurulunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlığı yeniden seçilirken, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve TOBB adına İlhan Parseker de başkanvekili oldular.

Böylece…

Parseker bu görevde de 10. yılına girdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.