1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tek şart kentsel dönüşüm: Kaçak yapılara elektrik-su
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tek şart kentsel dönüşüm: Kaçak yapılara elektrik-su

A+A-

20 gün önceydi… AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin, 7 Haziran’daki genel seçim için AK Parti Adayı olarak saha çalışması yapmak üzere Osmangazi’deki Bağlarbaşı Mahallesi’ne gitti.

Burada…

Şahin’in konuşması bitince mahalle sakinleri kritik bir sorunu dile getirdiler:

Kaçak ve ruhsatsız evlere elektrik ve su bağlanmıyor. Bu devirde şehir merkezinde zor bir yaşam sürüyoruz.”

Aslında…

Konu yeni değil. Gündemde olan İmar Yasası nedeniyle elektrik ve su bağlanmıyor. Sorun, 2008 yılında Elektrik Piyasası Kanunu içinde biraz da olsa çözülmeye çalışılmış ve 2004 öncesi yapılar için elektrik bağlanmasına karar verilmişti.

Fakat…

Bursa’nın kendine özgü imar sorunları nedeniyle kentin merkezindeki mahallelerde yaşayan çok geniş bir kesim yıllardır çeşitli nedenlerle yapı kullanma izni alamıyorlar.

Yapıları kaçak kapsamına girdiği için de elektrik ve su bağlanmıyor.

Sorun…

Konu geçen yıl yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında da dile getirilmiş, ancak bir çözüm formülü geliştirilememişti.

İşte…

Bağlarbaşı Mahallesi’nde dile getirilen sorunu AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin anında Ankara’nın gündemine taşıdı ve daha mahalleden ayrılmadan Başbakanlığı telefonla arayıp Başbakan Danışmanı’na aktardı.

Ardından…

Bu dönem Bursa Adayı olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Bursa’nın siyasetçisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i bilgilendirdi.

Yetinmedi…

Geçtiğimiz cumartesi günü Gökdere’deki AK Parti mitingi sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’na anlattı. Konuyla yakından ilgilenen Davutoğlu, çözüme yönelik olarak Şahin’den rapor hazırlamasını istedi.

Bu aşamada…

Müezzinoğlu ve Çelik’i yeniden bilgilendiren Şahin, hazırladığı raporu pazartesi sabahı Başbakanlığa gönderdi.

Ardından…

Bursa’da siyaset yaptığı için sorunu en iyi bilenlerden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik devreye girdi ve Başbakan Davutoğlu ile görüştü. Salı akşamı Çelik konuyu tekrar Davutoğlu’nun gündemine taşırken “Yalnızca Bursa değil, pek çok kent bu sorunu yaşıyor” dedi.

Sonunda…

Suyun yaşam hakkı olduğu ve kimsenin susuz bırakılamayacağı” evrensel ilkesinden yola çıkılarak formül bulundu.

O formülü…

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün yapılan AK Parti İl Başkanları toplantısında açıkladı:

Kentsel dönüşüme giren kaçak yapılara elektrik ve su bağlanacak.”

Gerçi…

Konuşmasındaki diğer mesajlar nedeniyle Başbakan kısa geçti, ama Bursa’da yüzbinlerce kaçak ya da ruhsata aykırı yapıyı ilgilendiren çok önemli bir karar alındı.

Buna göre…

Kaçak yapıların sahipleri kentsel dönüşüme katılacakları yolundaki muvafakatname imzaladıkları takdirde yapılarına elektrik ve su bağlanacak.

Yapı sorunları da kentsel dönüşüm sırasında plan kapsamına alınıp çözülecek.

Üstelik…

Bağlarbaşı’nda dile getirilen istek üzerine atılan adımla alınan karar yalnızca Bursa’yı ilgilendirmiyor. Özellikle büyük kentlerde yaşanan imar mağduriyetlerini ortadan kaldırıyor.

Bir anlamda…

Hüseyin Şahin’le başlayan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na anlatılan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in aracı olduğu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da çözüm geliştirdiği çok kritik ve devrim gibi bir karar ortaya çıktı.

 

Beyefendi ve sakin kişilik Cüneyt Yıldız’a doğrulan silah!

 

Olay’da her gün olduğu gibi haber değerlendirme toplantısı dün de saat tam 16.00’da başladı. Arkadaşlarımız gündemlerindeki konuları anlatırken, Enver Akasoy’a gelen telefondan kötü haberi öğrendik:

Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız’ı makamında vurmuşlar.”

O andan itibaren gözümüzde Cüneyt Yıldız canlandı.

AK Parti Gürsu İlçe Başkanı olarak kendisini tanıdık. 2 dönem Gürsu Belediye Başkanlığı yapan Orhan Özcü’ye karşı aday adayı olduğunda ziyaretimize geldi. Uzun uzun Gürsu’yu ve neler yapılabileceğini konuştuk.

Aday olarak açıklanmasının ertesi günü bu kez AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ile birlikte geldiğinde de Gürsu ile ilgili planlarını konuştuk.

Son derece beyefendi ve sakin bir kişilikti. Siyasetten ve teşkilattan geldiği için geniş bir çevreyle teması vardı. Yeni dönemde farklı bir Gürsu için kolları sıvamıştı.

Fakat…

Gürsu için masasında çalışırken, müdür olmak isteyen bir çalışanının silahından çıkan kurşunla ağır yaralandı.

Biliyoruz, yönetici pozisyonunda olanların, hele belediye başkanı olarak sorumluluk üstlenenlerin işi zor. Kendi işinden daha önemlisini düşünemeyenler belediye başkanlarına hep büyük beklentilerle giderler.

Ama…

Birini vurmak, hele müdür olamadığı için vurmak bu kadar kolay olmamalı.

Dün akşam çok kritik bir ameliyat geçiren ve beynindeki kurşun çıkarılan Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız’ın sağlığına kavuşabilmesi için dua ediyoruz.

 

Merinos’taki HDP mitingi için Seçim Kurulu’na başvuru

 

Gökdere’de birbirlerinden habersiz olarak AK Parti ve CHP 16 Mayıs’ta miting kararı aldıklarında ilk kriz yaşanmış, CHP mitingini 23 Mayıs’a çekince sorun büyümemişti.

Şimdiyse…

HDP’nin 29 Mayıs’taki Bursa mitingi için Merinos’u istemesi ve tahsisini almasıyla yeni bir kriz çıktı.

O tarihte 3 gün süreyle uluslararası otomotiv ve tekstil sempozyumu olduğu için Merinos AKKM yönetimi Bursa Valiliği’ne başvurarak HDP mitinginin Merinos’tan alınmasını istedi.

Fakat…

Valilik yetkinin İl Seçim Kurulu’nda olduğu cevabı verince Merinos AKKM bu kez İl Seçim Kurulu’na başvurdu.

Oradan gelecek haber beklenirken, mitingin yapılacağı alanda 30 Mayıs günü THK’nın Bursa Kent Konseyi ile birlikte model uçak yarışması yapacağı ortaya çıktı.

Bir gün önceden tribün kurulması ve alanın hazırlanabilmesi için Bursa Kent Konseyi de dün İl Seçim Kurulu’na başvurdu.

Bakalım Merinos krizi nasıl çözülecek?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.