1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Teknolojiye ayak uydurup süreklilik sağlamalıyız
Teknolojiye ayak uydurup süreklilik sağlamalıyız

Teknolojiye ayak uydurup süreklilik sağlamalıyız

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, gençlerle birlikte hızla gelişen teknolojiye ayak uydurularak süreklilik sağlanması gerektiğini söyledi.

A+A-
ASLIHAN AYDIN
 
Baylan, BUSİAD'ın Almira Hotel'de düzenlenen '8. Ebeveynler ve Çocukları' toplantısının açılışındaki konuşmasında aile şirketlerinin istihdam sağlama, değer yaratma ve ihracat bakımından ekonominin lokomotifi durumunda olduğunu belirtti.
 
İş dünyasının kurucularının gösterdikleri başarı öykülerinin şirketlerin en büyük değeri olduğuna dikkat çeken Baylan, ''Bu değer ışığında yapılacak plan ve stratejiler gelecek kuşaklara bilinçli bir şekilde aktarılmalıdır. Genç nesillerle birlikte hızla gelişen teknolojiye ayak uydurularak süreklilik sağlanmalıdır. Türkiye ekonomisinin daha fazla nitelikli ürünler üretmekten ve ihraç etmekten başka şansı yok'' dedi.
 
Belirsizlik var
 
Geçtiğimiz günlerde açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) hakkında da konuşan Baylan, programda eksik gördüğü alanları dile getirdi. İç talebin büyümenin motoru olduğu net ihracatın, büyümeye katkı vermediği bir anlayışın benimsenmesi olarak algıladıklarını vurgulayan Baylan, ''Özel sektör, sabit sermaye yatırımlarında ciddi bir artış olacağı öngörülmesine rağmen, ABD ekonomisinde faiz artırımlarına bağlı olarak oluşabilecek dış finansman bulma zorluğu ve enflasyonla mücadele için olası faiz artırımları dikkate alındığında, sabit sermaye yatırımlarının nasıl artacağı hususunda da belirsizlik gözlemledik'' diye konuştu.
 
Koordinasyon sorunu
 
Baylan, ekonomi politikasının geleceğine yönelik olarak hükümet üyeleri tarafından farklı görüşlerin dile getirildiğinin altını çizdi. Günal Baylan, ''Büyüme için faiz indirilmesini savunan görüşler ile enflasyonla mücadeleyi öne çıkaran görüşler arasında bir koordinasyon sorunu oluşuyor. Kısaca, Orta Vadeli Programa hakim olan makroekonomik çerçeve, potansiyel büyümeyi yapısal reformlar desteğiyle yukarıya çekmeyi arzulayan bir perspektife sahip değil'' diye konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.