1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Teleferik ücretinin iadesini istiyorum
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Teleferik ücretinin iadesini istiyorum

A+A-

Biz, 4 kişi (2 tam, 1 öğrenci -9 yaş- ve 1 özürlü), teleferik ile biletlerimizi alıp Uludağ"a tırmandık (11. 06. 2015 tarihinde saat 13.20’de Fiş No: 0152 giriş biletine kredi kartı ödeme ile). Biletlerimizi alırken veya teleferiğe binerken hiç kimse biletleri atmamamız ve bu biletlerin dönüş yolculuğunda da kullanılacağı konusunda uyarmadı. Dönüş yolculuğunu biletlerinizi göstererek yapacaksınız diye görevliler bizi ikaz etmedi. Yani, ücreti ödeyip sadece özürlü belgesini gösterip çıktık. Bu arada Sarıalan'da indirildik. İleride bakım olduğu için götürmediler. Yine de bizlere tam bilet kestiler.

Sarıalan'da yaklaşık bir saat kadar oyalanıp dönmek için teleferiğe geldiğimizde bilet sordular. 3 kişi biletlerimizi verdik. Fakat yeğenim biletini kaybetmiş. Bu nedenle, dönmesine izin vermediler. Durumu anlattım, fişlerimizi gösterdim, yardım istedim. Bilet almak zorundasınız kameralar var biletsiz geçiremeyiz dediler. Ben de üzerinde 6502536 yazan yeni bir bilet aldım. Biletin kategorisi öğrenciydi. Gidiş dönüş fiyatı 20 TL olan öğrenci biletinden sadece dönüş yeniden 20 TL'lik bilet almış oldum. (Ödeme tipi: 457640 Fiş No: 0016 Saat:14:17)

Aşağı inince yetkililerle yeniden tartışarak tam bilet parası alıp Sarıalan'da bırakmalarına ve bizimle çıkan 9 yaşındaki çocuk için tekrar bilet aldırmalarına itiraz ettim. Bileti incelediğimde arka tarafında gözle görülmesi çok zor bir yazıyla 'Yolculuk boyunca saklayınız' yazıyor. Bizden kesilen ve dönüş için tekrar aldırılan 20 TL'lik biletin geri ödenmesini, tam bilet parası alınıp yarı yola kadar çıkardıkları için toplam ödediğim 100 TL'nin 50 TL'sinin adıma iadesini ve teleferik işletmecisinin bu tür yasal olmayan paralar kazanmasının önlenmesini, gerekirse cezalandırılmasını istiyorum. Ayrıca, mahkemeye sunulmak üzere 11. 06. 2015 tarihli kamera görüntülerinin adıma verilmesini, o günkü kasa kapama Z raporunun ve taşınan yolcu sayısının tasnifi, fazla çıkan paranın da bildirilip adıma verilmesini arz ediyorum.

 Abdülaziz Özel

 

Ücretler düşürülmeli

Geçen yıl teleferik yenilenip hizmete girdiğinde bu köşeden emeği geçen herkesi kutlamış, fiyatının yüksek olması nedeniyle de eleştirmiştim. Bir yılda hedeflenen yolcu sayısına altı aydan önce ulaştıkları haberini de basından okumuştum. Yetkililer bu ilgiden dolayı yüreklenmiş olacaklar ki 20 TL olan tam bilet fiyatını 30 TL'ye yükseltmiş. Bunu aklı başında biri çıkıp açıklasın: Yüzde elli zam ne demek? (Öğrenci ve indirimlide ise zam yüzde yüz). Kimse vatandaşları yolunacak kaz gibi görmesin. Asgari ücretlinin teleferik hizmetinden yararlanması zaten hayal. 5 kişilik düşük gelirli bir ailenin iki otobüse bindikten sonra teleferiğe ulaşması, tekrar eve dönmesinin maliyeti 30-35 TL kadar. Teleferik kullanması halinde toplam ödeceği ücret ise 150 TL. Yeme içme masrafları hariç 180 TL'yi gözden çıkarmaları gerekiyor. Arap turistin bolluğuna güvenip kendi halkının durumunu görmezden gelmek olmaz. Teleferik kabinleri bomboş gidiyor. Teklifim tek fiyat uygulanması ve ücretin 5 TL olmasıdır. Şimdi tek bir sorum var: Kabinlerin çoğunlukla boş gitmesi mi iyi, yoksa ücret 5 TL olduğunda kabinlerin dolu gitmesi mi daha iyi? Hangi şekilde hem halk, hem teleferik işletmesi kazanır? Sadece bu soruma cevap vermeniz bile yeterli.

Bir vatandaş

 

Konser sırasında merdivenler boş olmalı

 

Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda, 15 Haziran Pazartesi akşamı Kenan Doğulu konserinde, merdivenlere üzerinde isimler yazılan ikişer sandalye konulmuştu. Merdivenler tamamen kapanmış ve geçecek yer kalmamıştı. Bir izleyici rahatsızlansa, acil çıkması gerekse veya herhangi bir nedenle ufacık bir izdiham olsa ne olacaktı bilmiyorum. Ciddi sonuçlara yol açabilecek bir durum söz konusuydu. Aynı hatanın bir daha tekrarlanmaması ve gereken tedbirlerin alınmasını diliyorum.

Dr. Sinan Gültekin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.