1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Temiz enerjide örnek model: Kendi elektriğini üreten tesis
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Temiz enerjide örnek model: Kendi elektriğini üreten tesis

A+A-

Günlük yaşamda 20 yıl önceki enerji gereksinimiyle bugünkü bir değil. Eskiden evlerimizin odalarında duvarda tek priz her şeye yeterken, artık her köşede çoklu priz gerekiyor.

Çünkü…

Yalnızca evde değil, adım attığımız her yerde yaşamı kolaylaştıran ne varsa, elektrikle çalışıyor.

O bakımdan…

Elektrik enerjisi gereksinimi her zamankinden daha fazla.

Fakat…

Gereksinimin artmasına karşın, ne olurla olsun elektrik üretelim anlayışı da kabul görmüyor. Dünya kömürle üretim yapan termik santralarla karşı savaş açtı ve her yerde temiz enerji kavramını giderek daha önemli hale geldi.

Artık…

Kentlerin havalarının korunması, insan sağlığı, çevresel değerler nedeniyle zarar veren ve kirleten enerji terk ediliyor, temiz enerji aranıyor.

İşte…

Dünyada giderek yükselen temiz enerji trendini Türkiye’de ilk uygulayan yerel yönetimlerin başında Bursa Büyükşehir Belediyesi geliyor.

Kuşku yok ki…

Başkan Recep Altepe’nin duyarlılığı, Büyükşehir’in insanla ve çevreyle uyumlu enerji üretmek için projeler hazırlayıp adımlar atmasını sağlıyor.

 

Altepe ise…

Temiz enerjiyi kent yaşamına sokan projelerdeki çıkış noktasını şöyle anlattı:

Kentin her tarafına yaptığımız spor tesisleri ve parklar var. Ayrıca okulların salonlarını herkesin spor yapabildiği yerler haline getirmek istiyoruz. Bu tesislerin kendi elektrik enerjilerini üretmesi ilk hedefimiz.”

Şu bilgiyi ekledi:

Şu anda kent merkezindeki 6 noktada güneş enerjisi çalışmamız var.

Bu doğrultuda…

Öncelik, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yüzme havuzları ve spor salonlarına sağlandı. Tesislerin üstlerinin güneş enerjisi üreten paneller ile donatılması, uygun yerlerde de güneş tarlaları oluşturulması için kollar sıvandı.

Kısa adıyla GES olarak bilinen güneş enerjisi panelleri ile elde edilecek elektrik, o spor tesisinin hem aydınlatmasını, hem de ısıtma ve soğutmasını sağlayacak.

Yanı sıra…

Özlüce’deki arıtma tesisi üstünde, Yenişehir ve Orhaneli arıtmalarında da güneş enerjisi sistemi kuruluyor. Yine, Büyükşehir’in atölyeleri de GES ile kendi elektriğini üreten yerler haline geliyor.

Üstelik…

Elektrik enerjisi üretebilmek için lisans gerekirken, sınırlı üretim yapan GES’ler için lisans almak gerekmiyor.

 

Kanalizasyon atığından elektrik çıkacak

 

Dönüşebilir her şey aslında enerji kaynağı. İşte bu mantıktan yola çıkan Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji kaynağı arayışları arasında çok özel bir çalışmaya yöneldi:

Kanalizasyon çamurları bertarafından elektrik üretimi.

Gerçi, bugün için eski ve yeni kent çöplüklerinde metan gazının değerlendirilip elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü biliyoruz, ama kanalizasyon atığı yeni bir enerji üretim alanı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şunu söyledi:

Kanalizasyon arıtmalarında oluşan çamurdan da elektrik enerjisi üretmek üzere kolları sıvadık. Bu da bir ilk projesi ve örnek olacak bir çalışma.”

 

Büyükşehir’in rüzgar enerjisi atağı: 5 yere dev pervane!

 

Kendi elektrik enerjisini üreten tesisler için harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya aldığı projelerle temiz enerjide örnek model olurken insan sağlığı ve çevre korumaya önem veriyor.

Bu nedenle…

Güneş enerjisinin projelerinin yanında, rüzgar enerjisini elektriğe dönüştüren projeler için de çok ciddi çalışmalar yapılıyor.

Marmara bölgesinde daha çok Balıkesir’de görülen. bu yıl Gemlik Körfezi karşı sahillerindeki Armutlu tepelerinden Kapaklı’ya kadar geniş bir alana yayılan rüzgar santralları bu nedenle Büyükşehir’in gündemine girdi.

Kısa adıyla RES olarak bilinen rüzgar enerjisi santralları için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şu bilgileri verdi:

Bursa’nın 5 ayrı noktasında rüzgar santralları kurmak üzere ölçümler yapıyoruz. Ölçümlerin sonunda projeleri hazırlayacağız.”

Ölçüm yapılan yerleri de sıraladı:

Mudanya Yolu’nda Tepederbent, Gemlik Arıtma Tesisi yanı, Çevre Yolu üzerindeki Hal binası yanı, Uludağ etekleri.”

Yani…

Ölçümler olumlu sonuç verirse pek yakında Mudanya Yolu’nda, Uludağ eteklerinde, Çevre Yolu kenarında ve Gemlik’te rüzgar santralı olarak kurulacak dev pervaneler kent görüntüleri arasına girecek.

Bir bilgi daha verdi:

Aslında Büyükşehir olarak daha önce 2 kez ihaleye çıktık. Fakat ikisini de çeşitli nedenlerle iptal etmek durumunda kaldık.”

Şunu ekledi:

Şimdi onların da deneyimiyle Türkiye’ye örnek olacak bir temiz enerji projesi hazırlıyoruz.”

Gerçekten de…

Altepe’nin çizdiği yerel yönetim misyonu farklılık gösteriyor. “Büyükşehir’in her alanda öncü” olması düşüncesiyle hareket ederken, Türkiye’de yerel yönetimlerin hiç ilgilenmediği alanlarda çok özel projeler ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bu düşüncenin…

Yalnızca yerel yönetimler için değil, genel yönetimler için de örnek alınması gerektiğini düşünüyoruz.

 

HES projelerinde DSİ sorunu

 

Temiz enerji projeleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin gündemine önce HES’ler, yani hidroelektrik santrallar geldi. Fakat, hazırlanan bazı projeler, akarsuların DSİ denetiminde olması nedeniyle sorunlar yaşandı.

Buna karşın…

Büyükşehir tarafından üretilen HES projeleri var. Örneğin, Çekirge’de Devlet Hastanesi yanındaki su deposu için HES projesi hazırlandı. Yanı sıra, İnegöl Cerrah’ta ve Orhaneli’nde hazırlanan projeler var.

Başkan Recep Altepe’nin çok önemsediği projelerle ilgili önümüzdeki günler için yeni sürprizler hazırlanıyor.

 

 

Kent Konseyi’nden Müzeler’e transfer: Ayşe Hacıoğlu!

 

 

Ayşe Hacıoğlu’nu ilk AK Parti Kolları’nda tanıdık. 2011 milletvekili genel seçiminde AK Parti’nin milletvekili aday listesinde yer buldu.

Seçilebilir sıra olmasa da yüksek performansıyla dikkat çekti.

Sonrasında, Bursa Kent Konseyi’nde Genel Sekreter Yardımcısı olarak gördük. Konsey’in başarılarında Hacıoğlu’nun da büyük payı var.

Şimdi ise…

Büyükşehir bünyesindeki müzelerin çeşitlenmesiyle önemi artan ve yeni bir düzenlemeye giden Müzeler Şube Müdürlüğü’ne Müdür Yardımcısı olarak transfer oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.