1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Terör daha kaç can alacak, bu sınav ne zaman bitecek?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Terör daha kaç can alacak, bu sınav ne zaman bitecek?

A+A-

İnsan ne söyleyeceğini, nasıl kızacağını bilemiyor. Ankara’da, Türkiye’nin başkentinde en korkunç terör katliamı yaşandı.

Hem de…

Seçime 20 gün kala, “Hemen Şimdi Barış” mitingi için toplanmakta olan insanların arasında canlı bomba patlatılıp cumhuriyet tarihinin en büyük katliamına yol açıldı.

Tamam…

Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Ama… Şunu da sormak gerekiyor:

Terör daha kaç can alacak: Türkiye’nin terörle sınavı ne zaman bitecek?

Kuşku yok ki…

Ekranlardan patlama sonrası görüntülerini dehşetle izleyen herkesin aklından dün bu sorular geçti.

Bu noktada…

Seçim sonrası düğmeye basılmış gibi başlayan terör olaylarını değerlendiren Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez’in çarpıcı analizlerini aktardığımız 23 Ağustos günlü yazımızdaki bir cümleyi anımsadık:

“…çok üzücü olaylara şahit oluyoruz. Daha üzücüleri de olabilir. Yoğun bir dönüşüm döneminin tam ortasındayız. Virajı dönüp badireyi atlatmaya çok yaklaştık. Bunlar onun sancıları, dünya bize yaşatıyor.”

Sonra da…

Dönmez’le dünkü Ankara katliamını konuştuk. Bursa’ya gelirken yolda yaptığımız telefon sohbetinde yine farklı değerlendirmeler dile getirdi:

Daha önce konuştuk… Kandil’de PKK ile değil yedi düvelle çarpışıyoruz. Maalesef yaşanan bu olay da onun devamı niteliğinde.”

Şöyle bakıyor:

Türkiye’nin yer aldığı coğrafyaya baktığımızda akla gelebilecek bütün fayların buradan geçtiğini görüyoruz. Kültürel, siyasi, ekonomik, enerji faylarının tamamı burada. Öyle olunca Anadolu da otomatikman siklet merkezi haline geliyor.”

Şu yorumu dikkat çekici:

Çevremizdeki ülkelerde belli güç odakları, hatta ülkeler üstü güç odakları var. Rusya deyip kolay geçmemek lazım.”

Şöyle devam etti:

Ülkeler üzerinde gücü olan lobiler Türkiye ve çevresinde etkilerini yoğunlaştırdılar.”

Bu noktada…

Suriye’de bugün devlet ya da devlet ötesi yapılar anlamındaki yeni güçlerin bölgeye konuşlandığını anımsatıp şunu söyledi:

Dünyanın düğümü bizim bölgemizde ortaya çıktı.”

Ardından…

Daha geniş perspektiften baktığı Ankara saldırısı için “Herhangi bir grubu doğrudan olayın faili olarak görmek çok kolay ve yüzeysel analiz olur” dedi ve ekledi:

Türkiye sessiz, sakin, tarihin kıyısında duran, tarih sahnesinde boy göstermeyen ülke olsaydı, belki bunlar yaşanmayacaktı. Ama o zaman da kültür ve medeniyet olarak ‘Tarih sahnesinde niye varız’ sorusu cevapsız kalacaktı.”

 

Terörü kurgulayanlar neyi amaçlıyor?

 

Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez’le dün sohbet ederken, Türkiye’nin terörle sınavının ne zaman biteceğini de sorduk.

Şunu söyledi:

Bu türden sıkıntılarla seçime kadar, hatta seçim sonrası da yüzleşme ihtimalimiz olduğu anlaşılıyor. Fakat Türkiye gücü itibarıyla bundan daha zorlu sınavlarla baş edebilir, bundan da kimsenin kuşkusu olmasın.”

Önemsediği şu:

Bu olaylardan dolayı devlette panik olmaz. Terörü kurgulayan, finanse eden, taktik hamle yapanlar böyle bir tesir amaçlıyorlar, ama avuçlarını yalarlar. Devlet her türlü ağır imtihanı gördü.”

 

Türkiye’nin mücadelesi hiç bitmedi”

 

Farklı pencereden bakıp çarpıcı değerlendirmeler yapan Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez, bu sütunlarda daha önceki sözlerini anımsattı:

Karşımızda yedi düvel var. Türkiye’nin karşısındaki odaklarla mücadelesi hiç bitmedi. Bazen hafifledi, ama bitmedi. Bazen böyle can yakıcı hadiselere ulaştı.”

Şu sözleri de önemli:

Karşımızda kimlerin olduğunun farkındayız. Devlet ve millet olarak üstesinden gelebilecek kudretteyiz.”

Kaygısı şu:

Türkiye’nin yükselişi devam ettikçe, taşeronlar üzerinden bu saldırılar maalesef gerçeğimiz olarak devam eder.”

 

Gürsel Dönmez: PKK “7 patronlu Hürmüz” gibi oldu!

 

Açık açık sorduk: Cumhuriyet tarihinin en büyük terör katliamı kimin işine yarar? PKK mı, yoksa IŞİD mi amacına ulaşır?

Sorumuza…

Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez her zamanki gibi farklı bir yorumla cevap verdi:

Karşımızda yekpare bir PKK yok. Derini var, gizlisi var, saklısı var, yüzeyde olanı var, Kandil’de yaşayanı var. Karmakarışık bir yapı.”

Ardından…

Adeta anonim şirket gibi, kimin ne kadar hissesi var belli değil” dedi ve şunu söyledi:

Bir terör konsorsiyumu oluştu. PKK idari kademesinde biraz aklıselimle bakan olsa, öbür taraftaki başka angajmanlardan dolayı bozuyor.”

Şu tanımı yaptı:

PKK terör örgütü 7 patronlu Hürmüz gibi yapı gösteriyor. Olan biten onların da kontrolunda değil. Üstelik. kimler tarafından kontrol edildiklerini alt kademelerin farkına varmadığı bir yapılanmaları var.”

Sonra da…

Biraz kişisel, biraz da Türkiye’nin yaklaşımı anlamında şunları söyledi:

Arka plandaki kukla oynatıcılar derin tarih hafızamızda isimlerini, cisimlerini, resimlerini bildiğimiz unsurlar. Maalesef 100 senedir devam eden mücadelenin aktörleri değişmedi.”

Şöyle devam etti:

Ne yazık ki, bu aktörlerin resmi temsilcileri üzüntülerini beyan edecekler, ama perde arkasından verdikleri destekleri kesmeyecekler. Uluslararası ilişkilerin en zor alanlarından birisi bizim için bu.”

Şu sözleri de devlet yaklaşımı olarak kendini gösteriyor:

Devlet olarak duygusal bakmıyoruz. Zaten, devletlerarası ilişkide dostluk yoktur. Bize dost olmayanları biliyoruz. Lüzumsuz beklenti içinde olmamayı da çok zaman önce öğrendik.”

Şunu da ekledi:

Ankara saldırısı kimin işine yarar sorusuna gelince… Türkiye içinde destabilizasyon, yani istikrarsızlaştırma ve dengenin bozulması kimlerin işine geliyorsa onlar ellerinden geleni yapmaktan geri durmuyorlar.”

 

Kimsenin sahip olmadığı tecrübemiz var”

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük terör katliamı ile ilgili değerlendirme yapan Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez öncelikle “Bağışıklık sistemimiz diğer toplumlara nazaran çok daha güçlü” dedi ve şunu söyledi:

Yeryüzünde kimsenin sahip olmadığı ağır tecrübemiz var. Böyle bir olay herhangi bir Batı ülkesinde yaşansa şok dalgası tüm toplumu sarar, ama toplumumuz duygusal dengesini ve akli duruşunu kolay kaybetmiyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.