1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Teröre hayır kardeşliğe evet
Teröre hayır kardeşliğe evet

Teröre hayır kardeşliğe evet

14 işçi ve işveren örgütü perşembe günü Ankara Sıhhiye'de bulaşacak. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' demek için herkesi bu büyük buluşmaya davet etti.

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son dönemlerde yaşanan terör olayları nedeniyle 14 işçi ve işveren örgütü olarak 17 Eylül Perşembe günü Ankara'da toplanma kararı aldıklarını belirterek, ''Bütün Türkiye'yi Sıhhiye Meydanı'nda buluşmaya davet ediyoruz'' dedi.

Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle 14 sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü ortak açıklama yaptı. TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen basın toplantısında ortak metni okuyan Hisarcıklıoğlu, demokrasinin hak ve özgürlüğün yanı sıra sorumluluk anlamına geldiğini ifade etti. Sorumluluk almadan, hak ve özgürlük olmayacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''İşte bu sorumluluk duygusuyla harekete geçiyoruz. İrademizi ortaya koyuyor ve ortak hassasiyetlerimizi paylaşan tüm vatandaşlarımızla buluşmak istiyoruz. Bu kapsamda, 17 Eylül Perşembe günü Türkiye'nin dört bir tarafından gelip Ankara'da toplanma kararı aldık'' diye konuştu.

BİRİNCİ MECLİS'E KADAR

Her görüş ve düşünceden, toplumun tüm kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak; 17 Eylül Perşembe günü saat 16.30'da bütün Türkiye'yi Ankara Sıhhiye Meydanı'nda buluşmaya davet ettiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ''Buluşmamızı Birinci Meclis'te nihayetlendireceğiz. Bu masadaki kuruluşlar, bu buluşmanın düzenleme kuruludur ama bu, bizlerin değil Türkiye'deki her kesimin buluşmasıdır. Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil topluma ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' diyoruz. Tüm halkımızı bu büyük buluşmaya davet ediyoruz.''

AL BAYRAĞIMIZLA DONATALIM

Yürüyüşte kardeşlik ve sağduyu mesajı vereceklerine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, hiçbir siyasi görüşün veya sivil toplum kuruluşunun simgesinin bulunmayacağı yürüyüşte Türk Bayrağı taşıyacaklarını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, buluşmaya tüm vatandaşları ve sivil toplum kuruluşlarını davet ettiklerinin altını çizerek, ''Bize katılamayan milyonları da o gün Türkiye'nin her karışını al bayrağımızla donatmaya çağırıyoruz'' diye konuştu. 

KİRLİ BİR OYUN OYNANIYOR

Türkiye'nin yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı terör eylemleri ile karşı karşıya kaldığına dikkati çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu eylemlerde çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirdiğini, asker, polis ve korucuların şehit olduğunu anımsattı. Yaşanan menfur olayların herkesin yüreğini yaktığını, geleceğe yönelik kaygı duyulmasına neden olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Ülkemizin, birliğimizin ve huzurumuzun hedef alındığı kirli bir oyun oynanıyor. Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bu tuzağa düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde'' diye konuştu.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Vatandaşlara sağduyu çağrısı yapan Hisarcıklıoğlu, insanların terör eylemlerine hep birlikte karşı durmaları gerektiğini ifade etti. ''Kökenimiz, kimliğimiz, inancımız ne olursa olsun, 78 milyon hepimiz Türkiye'yiz'' diyen Hisarcıklıoğlu, ülkenin çalışan ve üreten kesimi, esnafı, çiftçisi, işçisi, memuru, emeklisi ve girişimcileri olarak ortak paydalarının demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hayatına saygı olduğunun altını çizdi.

AY YILDIZLI ŞAPKALARLA

Toplantıda, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) başkan ve temsilcileri hazır bulundu. STK ve meslek örgütlerinin temsilcileri, toplantının ardından ay yıldızlı şapkalarla basın mensuplarına poz verdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.