1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Terörün İzmir nöbetçisi PKK bu kez katliamı başaramadı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Terörün İzmir nöbetçisi PKK bu kez katliamı başaramadı

A+A-

Artık her şey çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Türkiye tam anlamıyla Ortadoğu kaynaklı terör sarmalı altında. Ankara’da IŞİD/DAEŞ’in bomba yüklü araçları, Beşiktaş’ta ve Kayseri’de PKK’nın yine bomba yüklü araçları, yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy’de IŞİD/DAEŞ’in profesyonel katili ve dün de İzmir’deki PKK’nın hain eylemi.

Gerçi…

İzmir Valisi olay sonrası söylediği için PKK dedik, ama başka bir örgüt de çıksa hiç fark etmez. Ortaköy katliamı sonrası da vurguladığımız gibi terör örgütlerinin biri duruyor, diğeri vuruyor. Adeta sırayla saldırıyorlar.

Ancak…

İzmir saldırısında ilk defa başarıya ulaşamadılar.

Çünkü…

İzmir Adliyesi önünde görev yapan polis memuru teröristlerle girdiği çatışmada şehit oldu, ama dikkatiyle de büyük bir katliamı önledi.

Bir anlamda…

Bahçedeki bombalı aracı patlatıp dikkatleri oraya çektikten sonra kargaşa sırasında adliyeye girmeyi planlayan teröristlerin karmaşık eylem planı kendini feda eden şehit polis memurunun dikkatiyle ilk adımda bozuldu.

Dikkat çeken şu:

Türkiye’nin terör bakımından en sakin büyük kenti olan İzmir bir anda terör saldırısını nasıl yaşadı?

Burada…

Birkaç gün önce sosyal medyada “İzmir’de neden hiç bomba patlamıyor” paylaşımı tesadüf müdür, hedef gösterme midir, yoksa teröristlere “harekete geçin” şifresi midir, onu polis çözer.

Ama…

Anlaşılan o ki, Ortaköy’de yaşam tarzı tartışmalarını hedefleyen terör, İzmir’de kentin huzurunu amaçlamış.

İzmir’e geçmiş olsun derken, şunu da daha yüksek sesle söylemek gerekiyor:

Tetiği kim çekerse çeksin, kim ne hesap yapıyorsa yapsın, bu eylemleri kim planlayıp yönetirse yönetsin, kim neyi hedefliyorsa hedeflesin, dahası arkalarında kim olursa olsun herkes bilsin ki bu ülke teröre asla teslim olmayacak ve mücadelesinden vazgeçmeyecek.

Türkiye’yi kimse terörle sallayıp zayıflatamayacak ve en önemlisi kimse bu ülkeyi terörle korkutup yıkamayacak.

Nokta.


 

Tolon fabrikası için teknik raporlarda ürkütücü uyarı var

 

Bu sütunların okurları biliyorlar... Bursa’nın simge yapılarının korunmasından yanayız. Kaybettiğimiz her simge yapı için de üzülüyoruz. Son iki gündür de, eski Tolon fabrikası binasının yıkımıyla ilgili tartışmaları bu gözle izliyoruz.

O nedenle…

Türkiuye’nin ilk çamaşır makinesi fabrikası olan binayı yıkan Büyükşehir Belediyesi’ne tartışma konusu olacağı bilindiği halde binayı güçlendirmeyle korumayıp neden yıktıklarını sorduk.

Önümüze sayfalarca rapor ile birlikte Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 30 Aralık 2016 tarihli kararını koydular.

Özellikle…

Kurul kararındaki ürkütücü tespitler sonrası, şu cümleler dikkat çekiciydi:

 “…can ve mal güvenliği bakımından onarım ve güçlendirme yapılamayacak derecede yetersiz durumda olduğu, zeminin oldukça çürük ve sıvılaşma riski yüksek olması nedeniyle zemin iyileştirmesi ile güçlendirilmesinin, mevcut yapının şu anki durumu ile mümkün olmadığı anlaşıldığından…”

Yine de…

Hem binanın Türkiye sanayisi için önemi, hem de inşaat özellikleri olan bölümleri nedeniyle yıkmadan korunması düşüncemizi tekrarladık.

Bunun üzerine…

“Binayla ilgili iki tür sorun var” deyip şu bilgiyi verdiler:

Bir…

“Ayakta tutacak sağlıklı bir güçlendirme yapıldığında ortaya bu bina değil, farklı bir proje çıkıyor.”

İki…

“Zeminin iyileştirilmesi hariç, binanın güçlendirme maliyeti yeni yapının yüzde 82’sini buluyor. Oysa güçlendirme maliyeti, yüzde 60’ı geçmemeli.”

Şu rakamlar da ilgi çekici:

“Soğanlı Tabakhaneler Bölgesi’nde toplam112 bin metrekare alan bedeli ödenerek Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçti. 60 yıllık Tolon’un 13 bin 500 metrekarelik alanı için 22 milyon lira ödeme yapıldı.”

Sonra da şunu söylediler:

“Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümle riskli alandaki riskli yapılar yerine burada Bursa’yı dünyaya açacak turizm bölgesi planladı.”

Şunu da eklediler:

“Mezbelelik ortadan kalkacak, Bursa’ya çok yakışacak, çok güzel olacak.”

Raporları görüp Kurul kararını okuyunca ve bilgileri de dinleyince söyleyecek söz kalmadı.


 

Batı Trakya Türkleri eşitlik değil, haklarını istiyorlar

 

​Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nde 3 dönem süren Şükrü Köse’nin başkanlığı tüzük gereği sona eriyor. İki listeli yarış beklenen kongrede, bir önceki dönem Köse’nin 2. Başkanı olan Hasip Semerci adaylık çalışmaları kapsamında ziyaretimize geldi.

Yönetim kurulu adaylarından Taner Mehmet, Semih çakır, Erhan İsmailoğlu, Arif Çalım’la birlikte sohbet ettiğimiz Hasip Semerci camia olarak çalışma izni, ikamet harcı, sağlık gibi konularda mağdur olduklarını söylerken “Lozan’da kazanılmış haklarımız var” dedi ve ekledi:

“Bugün ana yurdumuzda Suriyelilerle eşit statüde olmak gücümüze gidiyor. Oysa biz eşitlik değil, haklarımızı istiyoruz.”

Birikmiş sorunları çözmek üzere zor bir yola çıktıklarını vurgulayan Semerci şunu da ekledi:

“Aday olduğumuz sorumluluğun ağırlığını biliyoruz. Onun için çok çalışacağız. Fakat şunu biliyoruz, çözülemeyecek sorun yok, zaten inanmak da başarmanın yarısı. Yılmayacağız, başarılı olacağız.”

Hedefleri arasında, 25 yıl önce BTTD’ye kazandırılan Demiryolu Caddesi üzerindeki 50-60 metrekarelik dernek yerine Batı Trakya camiasına yakışan bir dernek binasına kavuşmak da var.


 

Semerci’nin hayali: Turuncu kart

 

Şükrü Köse’nin tüzük gereği aday olamadığı kongrede BTTD Başkanlığı için aday olarak yola çıkan Hasip Semerci sohbetimiz sırasında “Bir hayalim var” dedi ve şunu söyledi:

“Bir kart düşünüyorum… Örneğin, adı turuncu Kart olacak. İkamet tezkereleri, nüfus cüzdanı, kimlik numarası, her şey bu kartın içinde olacak.”

Şunu da ekledi:

“Dernek olarak Turuncu Kart almaya hak kazananların organizasyonunu biz yapacağız, ama kartlar konsolosluklar aracılığıyla dağıtılacak. Onun için de resmi statüsü olacak.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.