Tıklım tıklım! Birbirlerini ezdiler…

Corona virüs salgınında bir dönüm noktası yaşanıyor. Turist uçakları havalandı, plajlar ve mağazalar hınca hınç doldu, ortaya çıkan görüntüler tüyler ürpertti.

Tıklım tıklım! Birbirlerini ezdiler…
HABERİ PAYLAŞ

Turistlerin bindiği ilk kez havalanan yolcu uçakları, tıklım tıklım plajlar, açılan dükkanlara girmek için birbirini ezen insanlar, geceden kuyruğa girenler… Uluslararası haber ajansları, şok fotoğrafları peş peşe geçti.

Bütün yeryüzünü temellerinden sarsan corona virüs salgınında bu sabah 8 sekiz milyon rakamı görüldü. Virüsün bulaştığı insanların sayısı 8 milyonu aştı, yaşamını yitirenler ise 435 bini buldu.

Geçen hafta üst üste günlük vaka sayıları kırılırken, özellikle Çin, Brezilya ve Hindistandan gelen haberler ürkütücü. Buna karşın Avrupa ülkelerinde bugün yeni normalleşme adımları atıldı.

İngiltere’de üç aydır kapalı olan mağazalar bugün yeniden kapılarını müşterilerine açtı ancak ortaya çıkan görüntüler tüyler ürpertti.

Birçok dükkanın ellerinde kalan stokları tüketmek için yüzde 70’e varan indirimlerle açılması, eşi benzeri görülmemiş izdihamlara yol açtı.

Daha dükkanlara girmeden iki metrelik sosyal mesafe kuralı ve tek yönlü kuyruklar yerle bir oldu. Bazı kentlerde mağaza önlerindeki kuyruklar gece 03.00’te başladı.

Londra’daki bir mağazaya girmek isteyenler birbirini ezdi. Liverpool’da bir mağaza kepenklerini erken açmaya zorlandı, sabah saat 08.00’de ilk müşteriler içeri alındı.

Wolverhampton’da saatler henüz 08.00’i bile göstermemişken 100’ü aşkın kişi mağazaların kapısının önünde bekliyordu. Benzer manzaralar Hull’da da yaşandı ancak yetkililer kepenklerini erken açmayı reddetti.

Almanya’da ise turistleri taşıyan yolcu uçağı, Duesseldorf kentinden İspanya Mallorca’ya havalandı. Uçaktaki hosteslerin maskeli olduğu görüldü.

Belçika’nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Zaventem Havalimanı’nda da yolcu uçakları sefere çıktı. Bir kabin görevlisi, uçuştan önce poz verdi.

İngiltere merkezli düşük bütçeli havayolu şirketi olan EasyJet de, haftalar sonra ilk defa uçuşlarına başladı.

Londra Gatwick Havalimanı’nda ilk uçak havalanmadan kaptan Kate McWilliams son güvenlik önlemlerini kontrol etti.

Çok az sayıda uçuş gerçekleştirecek EasyJet, İngiltere içinde çeşitli şehirlere ve Fransa, İsviçre, İtalya, Portekiz gibi kimi Avrupa ülkelerine de sefer düzenleyecek.

EasyJet ve diğer iki havayolu şirketi İngiltere’nin 14 gün karantina kuralına karşı yasal bir girişim yapmaya hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonu’nun çağrısına uyan dört AB ülkesi, bugünden itibaren sınırlarını tamamen açtı. Bu ülkeler, Belçika, Hırvatistan, İsviçre, Almanya.

Çekya, 26 ülkeden karşılıklı seyahatlere herhangi bir kısıtlama olmadan bugünden itibaren verdi. Ancak Belçika, Portekiz, İsveç ve İngiltere’den Çekya’ya giriş hala yasak.

Sınırlarını açan Yunanistan’a bugün Hollanda’dan turist kafileleri iniş yaptı. Reuters, başkent Atina’daki Eleftherios Venizelos Havalimanı’ndan fotoğraflar servis ediyor.

Fotoğraflarda yolcuların maskeli olduğu, bazı havalimanı görevlilerinin ise gelen yolculara ücretsiz maske dağıttığı göze çarpıyor.

Turizm gelirleri ekonomisinde ciddi bir yer tutan Yunanistan, haftalar önce plajlarını yeniden açmıştı.

Atina yönetimi, Avrupa ülkeleri dışında Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Güney Kore’den de girişlere izin veriyor.

İtalya da 3 Haziran’da, Polonya da 13 Haziran’da sınırlarını açmıştı. Avusturya 16 Haziran’da seyahat kısıtlamalarını kaldırıyor. Ama Portekiz, İspanya, İsveç ve İngiltere’den ülkeye seyahat hala yasak.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de 21 Haziran’dan itibaren AB ülkelerinden serbest seyahate izin vereceklerini duyurdu. Ama Portekiz ile sınır 1 Temmuz’a kadar kapalı kalacak.

İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki kenti Barcelona’da ise hafta sonu plajlar hınca hınç doldu, adım atacak yer kalmadı.

Uluslararası ajansların geçtiği fotoğraflarda, deniz ve güneşin keyfini çıkarmak için plajları dolduranların sosyal mesafe kurallarını çiğnediğini gösteriyordu.

Corona virüs salgını sırasında sınırlarını hiç kapatmayan iki Avrupa ülkesi var: İsveç ve Lüksemburg. İsveç, ayrıca Batı Avrupa’da sürü bağışıklığına izin veren tek ülke oldu.

Fransa’da ise bugün restoranlar ve kafeler açıldı, diğer Avrupa ülkelerine seyahate izin çıktı.

Fransa’nın bazı bölgelerinde oteller ve kafeler bu ay açılmaya başlamıştı, uygulamaya başkent Paris de dahil edildi.

Corona virüsün Latin Amerika’daki merkez üssü Brezilya’da da hafta sonu plajlar doluydu.

Yaz mevsiminin sona erip sonbaharın başladığı ülkede, Rio de Janeiro sakinleri plajlara akın etti.

Brezilya’dan sonra en çok ölümün kayıtlara geçtiği Meksika’da da, ünlü Cancun plajlarında hareketlilik var.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X