1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Timsah Arena bitiyor, ama yol ve köprüler daha sonra
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Timsah Arena bitiyor, ama yol ve köprüler daha sonra

A+A-

Son zamanlarda bir alışkanlığımız oldu. Güne, Timsah Arena’nın son durumu görüntüleri ve fotoğraflarıyla başlıyoruz.

Açıkça söylemek gerekirse, çatının kapanmasından sonra içeriden fotoğraflar insanı heyecanlandırıyor. Şu an için en güzel ve en görkemli stadyum Bursa’da olacak. Avrupa ve dünyanın sayılı teknolojik statlarından birine sahip olacağız.

Hele…

Sona yaklaşan çim serme çalışmaları stadyuma kavuşacağımız günün yakın olduğunu gösteriyor. Zaten uzmanları da sahanın bir ay içinde futbol oynanabilir hale geleceğini söylüyorlar.

Biz de her gün yeniden heyecanlanıyoruz.

Fakat…

Kamuoyunun Timsah Arena olarak kabul ettiği Büyükşehir Belediyesi Stadyumu inşaatı süresince talihsizlikler yaşandı, sürpriz engeller ortaya çıktı. 

Bu da stadın öngörülen sürede bitirilememesine yol açtı.

Yanı sıra…

Stadyumu çevresiyle ortaya çıkaracak projelerde de gecikmeler söz konusu. Bunların başında, yeni stadyuma ulaşan yollar ve köprüler geliyor.

Örneğin…

Yeni stadyuma ulaşımı sağlayacak en önemli noktalardan biri Mudanya Kavşağı olacak. Fakat viyadük olarak 70’li yıllarda Karayolları’nın yaptığı bu kavşak, stadyum sonrası yeni yolların da bağlanmasıyla trafiğe yetmeyecek.

O bakımdan…

Halen kullanılan ve iki köprüden oluşan viyadükle hemen yanından geçen Bursaray’a ait iki köprünün yıkılıp yeniden yapılmaları gerekiyor.

Aslında…

Bağlantı noktasıyla ilgili yeni köprü projesi için geçen yıl harekete geçilmişti, ama prosedürde yaşanan aksaklıklar nedeniyle gecikme oldu.

Şimdiyse…

Karayolları eski köprülerin yıkılıp stadyumla birlikte ortaya çıkacak yoğunluğa ve yeni yollara göre yeniden yapılması için projesini yaptı, ihaleye hazırlanıyor. İhalenin de yaz sonuna kadar yapılıp işe hemen başlanması hedefleniyor.

Ayrıca…

Yine stadyuma yaya ve araç ulaşımı için Nilüfer Çayı üzerinde planlanan 4 köprüden 2’sinin ihalesini Büyükşehir Belediyesi yaptı. Diğer 2 köprünün de projeleri hazır ve ihale yakın bir süreçte yapılabilecek.

Bir de…

Nilüfer Çayı’na paralel inen ve Alman Kanalı olarak bilinen noktadan doğuya yönelen yeni bir yol açmak için başlatılan çalışmalar var. Yakın Çevre Yolu’na paralel ilerleyecek yolun Yalova Yolu’na ulaşması hedefleniyor.

İşte…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çok önem verdiği ve en iyi stat olması için başından beri titizlendiği Timsah Arena’nın tam görkemli hali için biraz daha zaman ve yine biraz daha sabır gerekiyor.

Yani…

Timsah Arena yeni sezonla birlikte Bursaspor’a evsahipliği yapmaya başlayacak ama meydanı, yolları ve köprüleri daha sonra tamamlanacak.
 

Timsah Arena’nın meydanında arazi değeri krizi çıktı!
 

İnşaatı biten, çimlerin serilmesi çalışmalarında da sona gelinen Timsah Arena’nın çevre düzenlemesiyle birlikte bitmesini engelleyen sürpriz sorunlar da var.

Örneğin…

Projede stadyumun önündeki meydan olarak görülen alanla ilgili ortaya çıkan kamulaştırma sorunu çevre düzenlemesi çalışmalarını etkileyen en önemli sürpriz oldu.

Edindiğimiz bilgilere göre…

Büyükşehir Belediyesi daha Timsah Arena inşaatı başlamadan, hazırlık çalışmalarıyla birlikte çevre düzenleme, meydan ve yollar için de kamulaştırmalar için harekete geçti.

Bu kapsamda…

Paşa Çiftliği paydaşlarından Ali Muhittin Dinçsoy’dan 30 bin metrekarelik alan anlaşma yoluyla metrekaresi 380 liradan satın alındı.

Aynı alanın bir parçası olan ve başka bir paydaşa ait 23 bin metrekarelik yerdeyse anlaşmazlık çıktı.

Büyükşehir, satın aldığı yerin bugünkü değerinin yaklaşık 500 lirayı bulduğu düşüncesiyle, anlaşmazlık konusu olan yer için de 700-800 liraya kadar bir bedel tahmin ediyordu.

Ne var ki…

Büyükşehir’in teklifini yargıya taşıyan paydaşın itirazı üzerine atanan bilirkişi metrekare fiyatı olarak tam 1.480 lira değerleme takdir etti.

Dolayısıyla…

Hem daha önce satın alınan arsanın sahibine haksızlık, hem de emsalsiz değer kabul edildiği için bilirkişinin yaptığı değerlemeye Büyükşehir tarafından itiraz edildi.

Konu halen hukuksal mücadele aşamasında.

Gerçi söz konusu alanın bir bölümünde çalışma yürüyor, ama stadyum önü meydanının bitirilmesi için hukuk mücadelesinin sonuçlanması gerekiyor.
 

Bu da Buskimatik

 

Bankaların para çekme ve yatırma cihazları sayesinde vatandaş bankaya girmeden para işlemi yapabiliyorlar. BUSKİ de benzer bir sistem geliştirdi.

Vatandaşın su parası ödeyebilmesi için geliştirilen BUSKİMATİK cihazları merkez ilçelere yerleştirildi.
 

Öğrencilerinden Halil Hoca’yı duygulandıran ziyaret
 

Halil Öztürk 1991-1995 arası Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Yıllar öncesinde, Bursa İmam Hatip Lisesi Müdürü ve öğretmeniydi. Üstelik, İHL’nin Çekirge’de ahşap binada eğitime başladığı ilk okulun öğretmenlerindendi.

İşte…

Çekirge’deki ilk İmam Hatip öğrencilerinin Bursa Kent Konseyi bünyesinde oluşturdukları Çekirge Çalışma Grubu üyeleri geçtiğimiz günlerde Halil Hoca’yı evinde ziyaret edip elini öptüler.

Yaşı ilerleyen Halil Öztürk, bugünün her biri kendi kariyerlerine ulaşan eski öğrencilerini karşısında görünce çok duygulandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.