1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Timsah Arena’da eksik kalan timsah kafası montajı başladı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Timsah Arena’da eksik kalan timsah kafası montajı başladı

A+A-

Tarih 21 Aralık 2015… Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve kamuoyunun Timsah Arena olarak kabullendiği Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nu görkemli törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açtı.

Üstelik…

Stadyumun daha projesi ortaya çıktığında Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Yarışması’nda ödül aldı, İngiltere’nin yüksek tirajlı gazetesi The Telegraph tarafından da Dünyanın En Heyecan Verici 10 Stadyumu arasında gösterildi.

Gerçi…

Müteahhit firmanın yaşadığı sorunlar nedeniyle inşaat planlanan süreden daha geç bitti, fakat 1.5 yıl önce stadyumun sembol yapı olmasını sağlayan timsahın başı olmaksızın açılış yapıldı.

O bakımdan...

Heyecan verici stadyumun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı görkemli açılışına karşın, yetişmeyen timsah başı nedeniyle herkeste burukluk oluştu.

İşte…

Bursa’da maça giden-gitmeyen herkesin merakla beklediği o eksik açılıştan 1.5 yıl sonra olsa da gideriliyor.

Açıkçası…

Timsah Arena önüne bir süre önce konan vinçlerin harekete geçmeleri ve timsahın kafası montajına başlanması heyecan vericiydi.

Ancak…

Bu çok kolay ve kısa sürede bitecek bir montaj değil.

Çünkü…

Hazırlanan proje gereği, çelik konstrüksiyon olan metal parçalar ölçüleri ve özellikleri doğrultusunda tek tek üretildi. Bursa’da gerçekleştirilen çelik konstrüksiyon üretimi de biraz zaman aldı.

Aynı şekilde…

Dün sabah başlayan timsahın kafası montajı da çok ince işçilik gerektiriyor. Her biri özel üretilen parçalar adeta oya işler gibi tek tek monte ediliyor.

Bittiğinde heyecan verici görkeme kavuşacak olan metal kafesin ayrıntıları çok fazla olduğu için, montaj da ağır işliyor.

Bu nedenle…

Üstlenici firmanın montajın tamamlanabilmesi için 2.5-3 aylık süre gerektiğini söylemesine karşın, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe firmaya geceleri de çalışma ortamı sağladı ve montajın 2 ayda bitirilmesi hedeflendi.

Bursalılara da biraz daha sabır göstererek montajı izlemek ve bitmesini beklemek düşüyor.


 

Efkan Ala Bursa’ya da, siyaset çalışmasına da alıştı

 

Pazar günü, akşama doğru saatleriydi. Yazımızı bitirip gazeteye gönderdikten sonra Güzelyalı Yat Limanı’nı dolaşıp hava almaya çıktık.

Karşımıza İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile AK Parti İl Başkan Yardımcısı Davut Gürkan çıkınca doğrusu sürpriz oldu.

İkisi de spor giyinmişti, hatta Ala’nın spor şapkası vardı. Güzelyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Sadi Saydam’ın da katılmasıyla limanı dolaştık.

Gördük ki…

Spor giyinmesine ve şapkalı olmasına karşın, yanımızdan geçenler Efkan Ala’yı hemen tanıyorlar. Selam verenlerle selamlaştı, “Hoş geldiniz” diyenlerle kısa sohbetler yaptı.

Yıllarca devletin en kritik makamlarında bulunan, Başbakanlık Müsteşarlığı ve İçişleri Bakanlığı gibi çok önemli görevlerde bulunan Efkan Ala’nın sanılanın aksine vatandaşla çok kolay ve sıcak yaklaşımla doğal bağ kurduğunu kısa gezimizde gördük.

Hem Bursa’ya, hem siyasete alıştığını fark ettik.

Ala ve Gürkan daha sonra Burgaz sahilinde pazar keyfi yapanlara doğru ilerlerken yanlarından ayrıldık.


 

Gürsu Belediye Başkanı Işık’ı onurlandıran ödül!

 

Hafta sonunda İstanbul’da İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen çok özel bir ödül töreni vardı. Töreni çok özel kılan 15 Temmuz Demokrasi ve Yerel Yönetim Ödülü olmasıydı.

İşte…

Bu özel gecede Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık da geçen yıl 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü.

Ödülünü AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati’nin elinden alan Işık yaptığı kısa konuşmada, Türk milletinin canını ortaya koyarak demokrasiyi koruduğu o geceyi asla unutmaması gerektiğini anımsattı.

Gecede…

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’ın yanı sıra Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in yardımcısı Adil Aliyev, Vakıf Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran ve Moldova Büyükelçisi de ödül aldılar.


 

Kalite aranırken, Bursa’nın ‘mükemmellik’ kriteri

 

​Daha dün gibi aklımızda… İstanbul’daki merkezi ‘kalite’ arayışları kapsamında kurumları ödüllendirmeye başladıktan sonra KalDer Bursa Şubesi de bugünkü sürece giden yolda uluslararası bir sempozyum düzenledi. mükemmellik ödülü için kolları sıvadı.

Aradan geçen 14 yıl boyunca ulusal ve uluslararası pek çok büyük firmanın CEO’ları, üst düzey yöneticileri, hatta patronları gelip sempozyumda deneyim paylaşımı yaptılar.

Sonra…

Sempozyuma bir de ‘Bursa mükemmellik ödülü’ eklendi. Doğrusu istenirse, Bursa firmaları için kalite standardını yükseltme anlamında motivasyon kaynağı olan ödül töreninde bu yıl başarılarını kanıtlamış Burfaş, Coats ve Doğu Pres ödül için yarışıyorlar.

KalDer Bursa Şubesi Başkanı Erdal Elbay 14-15 Nisan’da Yeni Hayat sloganıyla düzenlenen sempozyumda bu yıl deneyim yerine genç başarı öykülerine yer verdiklerini söyledi.

Hem sempozyum, hem ödül Bursa için kalitenin mükemmelliğe dönüşmesi olarak çok önemli bir adım anlamı taşıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.