1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tıp Fakültesi’ne kardeş hastane geliyor: Kadın-Doğum ve Çocuk
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tıp Fakültesi’ne kardeş hastane geliyor: Kadın-Doğum ve Çocuk

A+A-

Sağlık konusu açıldığında Bursa için güvence kurumlar elbette var, ama kuşku yok ki ilk sırayı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi alıyor.

Üstelik…

Yalnızca Bursa için değil, çevre iller için de sağlık sorununa çare arayanların tercih ettiği, hatta uzak Anadolu illerinden şifa aramaya gelenlerin tedavi oldukları bir hastane.

Yorgun da olsa, fiziki koşullarıyla ilgili sıkıntılar da yaşasa sağlıkta güvence olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

İşte…

Kapısından her gün binlerce insanın girdiği Tıp Fakültesi’nin araştırma hastanesine yakında kardeş geliyor. Üstelik, yeni hastane binası, Tıp Fakültesi’nin bahçesinde, hemen yanı başına yapılacak.

Bu güzel haberi…

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’le sohbet ederken öğrendik:

“Tıp Fakültesi hastanemiz müthiş bir yoğunluk yaşıyor. Hem bu yoğunluğu azaltmak, hem de yükü paylaşmak amacıyla hastanenin yanına yeni bir Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanesi yapılacak.”

Ayrıntıları da açıkladı:

“Yeni hastanede yenidoğan yoğun bakımı için 50 yatak, diğer yoğun bakımlar için 46 yatak olacak. Ayrıca jinekoloji kliniğinin 96, obstetrik kliniğinin 46, çocuk dahili ve cerrahi kliniklerinin 307 yatağı olacak.”

Ardından…

“Toplam 545 yataklı, modern bir hastane planlandı” dedi ve devam etti:

“Yeni yapılacak Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde 16 adet modern ameliyathane olacak. Yanı sıra doğumhane, çocuk acil, kadın doğum acil, radyoloji ünitesiyle acil için ayrı laboratuvar yapılacak.”

Hastanede yer alacak bölümler şunlar:

“Yeni hastanede çocuk ve ergen ruh sağlığı, genel çocuk cerrahisiyle tümü çocuklar için KBB, göz, ortopedi, beyin cerrahisi, üroloji, göğüs-kalp-damar cerrahisi gibi branşların poliklinik ve klinikleri yer alacak.”

Sonra da şu bilgiyi verdi:

“Toplam 134 bin metrekare alana yapılacak Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanesi Sağlık Bakanlığı bütçesiyle yapılacak, temeli yakında atılacak.”

Şunu da ekledi:

“Yoğunluya yol açan bu bölümler çıktığında, Tıp Fakültesi hastanesinde de önemli bir rahatlama olacak ve boşalan alanlar diğer poliklinik ve klinikler tarafından kullanılacak.”


 

Hastane yapıp bağışlamak istedi, ama…

 

Bu sütunların okurları biliyorlar… Bursa’nın hayırseveri olarak kabul ettiğimiz işadamı Sabahattin Gazioğlu kendini Bursa’nın sağlığını adadı ve hastaneler yaptırıp bağışlıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yanına çocuklar için onkoloji hastanesi armağan eden Gazioğlu son sohbetimizde bir de yetişkin onkoloji hastanesi planını heyecanla anlattı. 6 katlı ve 120 odalı hastane düşünüyordu.

Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanesi’ni duyunca, önce Sabahattin Gazioğlu’nun yapıp bağışlayacağı hastane zannettik.

Meğer…

Rektörlük hayırseverin hastanesini onaylamamış. Bunu öğrenince de üzüldük.


 

Şentop’tan rekor: Bursa’da 2 güne 6 konferans sığdırdı

 

Geçen dönem… AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak partinin 3 numaralı koltuğunda oturan Prof. Dr. Mustafa Şentop bu dönem TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı olarak çok kritik bir görev üstlendi.

Başkanı olduğu komisyondan çıkan Türkiye’nin yönetim sistemini değiştiren anayasa değişikliği 16 Nisan’da halkın oyuna sunulacak.

Görünen o ki…

Referandum sürecine girerken, yapılan anayasa değişikliğini anlatmak için de yine Prof. Dr. Şentop görev üstlendi.

Nitekim…

Dün geldiği Bursa’daki programına baktığımızda konferans rekoru kırdığını gördük. Çünkü, programda günde 3’erden 2 günde tam 6 konferans var.

Önce…

Uludağ Üniversitesi’nin Gemlik Asım Kocabıyık Yerleşkesi’nde bulunan Hukuk Fakültesi’nde konferans veren TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop dün daha sonra biri hukukla ilgili olmak üzere 2 dernekte daha konferans verdi.

Bugünkü programındaysa AK Parti teşkilatıyla kısa adı TÜGVA olan Türkiye Gençlik Vakfı’nın Bursa ve İznik şubelerinde 3 konferans daha yer alıyor.


 

Saadet’te de konferans var

 

16 Nisan’daki referandum öncesi AK Parti adına Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Şentop 2 güne sığdırılmış 6 konferansla anayasa değişikliğini anlatırken, Saadet Partisi de yine bir Anayasa Hukukçusu olan eski genel başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak’ı ağırlıyor.

Kamalak’ın yeni anayasayı anlatacağı konferans 19 Şubat Pazar günü, yani yarın saat 14.00’te Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde.


 

Mudanya’da istifası açıklanan 4. üye de meclise döndü

 

​İlginç olan nokta şu: 3 ay önce 25 sandalyeli Mudanya Belediye Meclisi’nde CHP’nin 14 üyesi vardı. Fakat, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a yeni makam aracı alınması konusu bütün dengeleri değiştirdi.

Önce…

Komisyonda ve mecliste karşı oy kullanan CHP’li üyeler Metin Bağcı, Metin Uyanık, Mahmure Uçar ve Mustafa Ay’ın seçim sonrası verdikleri istifalar yürürlüğe kondu, yerlerine yeni isimler çağırıldı.

İlk aşamada…

Metin Bağcı ve Metin Uyanık hakkında İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bursa’da başvurusu reddedilen Mahmure Uçar itiraz ettiği İstanbul’dan yürütmeyi durdurma çıkardı. Son olarak Mustafa Ay da yine İstanbul’dan yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Böylece…

İstifaları açıklanan 4 üye mahkeme kararıyla meclise dönerken, CHP 10 üyeye düştüğü Mudanya Belediye Meclisi’nde sıkıntılı bir sürece girdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.