1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Topluma hizmetle gelen ödül: En Kıdemli Örnek Vatandaş!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Topluma hizmetle gelen ödül: En Kıdemli Örnek Vatandaş!

A+A-

Yaşlılık, doğal olarak erişilen bir mertebe aslında. Tamam, yaş ilerleyince fiziki zafiyetler çıkıyor, sağlık sorunları artıyor ama birikimler de göz ardı edilecek gibi değil.

Hele…

Yaşamı boyunca edindiği bilgiyi, deneyimi toplumla paylaşanlar gerçek bir toplum hizmeti de üstlenmiş oluyorlar.

İşte…

Kısa adı TÜRYAK olan Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği bunu önemseyen ve teşvik eden önemli bir sivil toplum örgütü. 2007 yılından beri de toplumla bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik etmek üzere En Kıdemli Örnek Vatandaş Ödülü veriyor.

Kriterler çok açık:

60 yaş ve üstü olmak, meslek hayatında başarılı olmak, sosyal faaliyetlerde öncü ve lider olmak, hayata bağlılığını ve yaşam sevincini devam ettirmek, toplumun takdir ve sevgisini kazanmış olmak, örnek bir kişilik sergilemek.

İşte…

Bu çerçevede 2007’den beri Türkiye’nin örnek kıdemli vatandaşlarını belirleyip her yıl 1 Ekim’de kutlanan Dünya Yaşlılar Günü’nde ödül töreni düzenleyen TÜRYAK uygulamayı yerele de açtı.

Böylece…

Bu yıldan itibaren her ilde En Kıdemli Örnek Vatandaşlar belirlemek üzere Büyükşehir Belediyeleri ile ortak çalışmaya ve araştırmaya gitti.

Bursa’da da…

TÜRYAK ve Büyükşehir Belediyesi birlikteliğinde yürütülen çalışmayla Bursa’nın En Kıdemli Örnek Vatandaşları olarak 3 kişi belirlendi.

İlk sırada…

Neredeyse tüm yaşamını Bursa’ya hizmete adayan, 30 yılı aşkın DSİ Bölge Müdürlüğü ardından bir dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, sonrasında da köşesine çekilmeyip tüm bilgi ve deneyimini toplumla paylaşan Erdem Saker var.

İkinci sırada…

Bursa Yetimlerine Sahip Çıkıyor” projesini yaşama geçiren ve bu yönde bir dernek kurarak çalışmalarını yürüten Mehmet Çepni yer alıyor.

Üçüncü sıradaysa…

Bursa’da değişik okullarda müdürlük ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı yapan, çocukların daha iyi eğitim almaları için projeler üreten Emekli Öğretmen Hüseyin Durmaz bulunuyor.

 

Kıdemli Vatandaşlar Köşk’e çıkıyor

 

Programa göre…

TÜRYAK-Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Bursa’nın En Kıdemli Örnek Vatandaşları olarak belirlenen Erdem Saker, Mehmet Çepni ve Hüseyin Durmaz 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde Ankara’da olacaklar.

Bazı etkinliklere katıldıktan sonra da diğer illerin kıdemli örnek vatandaşları ile birlikte Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecekler.

Cumhurbaşkanı’nın programında değişiklik olursa, tören TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın huzurunda yapılacak.

 

8 yılda 51 kişi En Kıdemli Örnek Vatandaş ilan edildi!

 

TÜRYAK 2007 yılından bu yana toplam 51 kişiyi En Kıdemli Örnek Vatandaş ilan etti.

2007: Adalet Ağaoğlu, Kemal Baytaş, Süleyman Demirel, Hakkı Devrim, Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Kamran İnan, Hayrettin Karaca, Yıldız Kenter, Prof. Dr. Türkan Saylan. 2008: İshak Alaton, İlhan Cavcav, Lütfi Doğan, Nihat Gökyiğit, Turgut Özakman, Yılmaz Öztuna, Suna Pekuysal.

2009: Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Erol Günaydın, Suna Kan, Dimitri Karayani, İnan Kıraç, Ali Şen, Turgay Şeren, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş. 2010: Aydın Boysan, Örsçelik Balkan, Müjdat Gezen, Rona Yırcalı, Süleyman Seba, Ayşen Özyeğin, Prof. Dr. Fuat Sezgin, Prof. Dr. Yücel Kanpolat.

2011: Kamil Çetin Oraler, Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Yüksel Erimtan, Asım Kocabıyık, Şarık Tara. 2012: Güllü Aydemir, İbrahim Bodur, Gülgen Dural, Kazım Ergun, Prof. Dr. Talat Halman, Hüseyin Hüsnü Tekışık, İdris Yamantürk.

2013: Prof. Dr. Aysel Çelikel, Adnan Ağırbaşlı, İbrahim Betil. 2014: Prof. Dr. İonna Kuçuradi, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, Mustafa Ayaz.

 

Siyasetin zaman tüneli gibi kitap: Ekose Etekli Levrek

 

Yıl 1973, aylardan temmuz… Dönemin Başbakanı olan rahmetli Süleyman Demirel karayoluyla tamamladığı Isparta, Burdur, Antalya seçim gezilerinden Ankara’ya dönüyor.

Güniz Sokak’taki evinin önünde karşılayanlar arasında dönemin Dışişleri Bakanı olarak İhsan Sabri Çağlayangil de var.

Çağlayangil herkes çıktıktan sonra Demirel’e, Amerika’nın eski büyükelçisi Parker Hart’ın görüşmek istediğini iletiyor. Demirel ise görüşmeyi Çağlayangil’in yapmasını istiyor.

Nedenini de, “Mutlaka haşhaş ekiminin serbest bırakılmamasını isteyecekler” diyerek açıklıyor. Sonra da ekliyor:

Söz verdin mi mutlaka tutacaksın, yoksa Amerika affetmez.”

Bu satırlar…

Bursa’nın yetiştirdiği ve Ankara’da uzun yıllar gazetecilik yapan, 1991’de de DYP Bursa Milletvekili seçilen Fethi Akkoç’un Milenyum Yayınları’ndan çıkan kitabı Ekose Etekli Levrek’ten alındı.

Gazeteci büyüğümüz Akkoç, gazetecilik yaşamından başlamak üzere yaşadıklarını kaleme aldığı kitapta o gün o sözü vermeyen Demirel’in 1973 seçimlerini kaybettiğini anlatırken şunları yazıyor:

22 Ağustos 1973 günü Günaydın gazetesini alanlar Foto Haber ekinde “Muhteşem Ziyafet” manşetiyle karşılaştılar.

İhsan Sabri Çağlayangil, aralarında Demirel’in görüşmek istemediği ABD eski Ankara Büyükelçisi Parker Hart’ın da olduğu yerli ve yabancı elçilerle Türkiye’nin önde gelen işadamlarına Yalova Çiftlikköy’deki yazlık evininin bahçesinde bir yemek vermişti.

Kuş sütünün dahi eksik olmadığı o sofra, “ekose etekli levrek de vardı” denilerek fotoğraflı haber olarak servis edilmişti.

Çağlayangil’in Parker Hart’a verdiği yemekteki “ekose etekli levrek” haberi Ankara’da siyasi ve diplomasi kulislerinde günlerce konuşulmuştu.

Uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı yapan İhsan Sabri Çağlayangil ile ABD eski Büyükelçisi arasındaki bu görüşmeyi simgeleyen “ekose etekli levrek” deyimi aslında olmayanı, yani Büyükelçi ile görüşmeyi kabul etmeyen Demirel’in 1973 seçimlerini kaybetmesini simgeliyordu.

Daha ne anılar…

Fethi Akkoç’un gazeteci olarak izlediği, sonra da bizzat içine girdiği siyaset anılarını anlattığı kitabı Ekose Etekli Levrek’i okurken kendini adeta zaman tünelinde hissediyor.

 

Akkoç’tan gazeteci gözüyle siyasi tespit

 

Gazeteci büyüğümüz Fethi Akkoç, özellikle 1973 seçimleri ve sonuçlarını ele aldığı Ekose Etekli Levrek adlı kitabını şöyle tanıtıyor:

Bu kitabı okuyanlar, çok partili hayata geçtiğimiz 1950 yılından itibaren Amerika’nın desteği ile iktidara gelen hükümetlerin yine Amerika’nın desteklediği askeri darbelerle gittiklerini, ülkemizde her dönemde etkili olan post-modern darbeden sonra nasıl yetkili hale geldiklerini komplo teorisiyle değil, yaşanmış birebir örnekleriyle görecekler.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.