1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Torun gece yönetimine veda etti, Ankara’da istifayı verdi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Torun gece yönetimine veda etti, Ankara’da istifayı verdi

A+A-

Kuruluştan beri devam eden bir gelenek oluştu… AK Parti İl Yönetim Kurulu her pazartesi akşamı haftalık olağan toplantısını yapıyor. Önceki akşam da, yönetim toplantısı vardı.

Ne var ki…

Geçen hafta, kongrede aday olmayacağını ve görevi bırakacağını açıklayan İl Başkanı Cemalettin Torun, hafta sonu yapılan temayül yoklaması ardından bırakma zamanının geldiğine karar verdiği için haftalık toplantı veda yemeğine dönüştü.

Torun dün sabah da Ankara’ya gitti.

AK Parti Genel Merkezi’nde Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın karşısına oturduğunda şunları söyledi:

“Bana emanet edilmiş olan AK Parti Bursa İl Başkanlığı görevini, yeni dönemde gelecek olan arkadaşımıza tevdi edebilmeniz için ayrılıyorum.”

Bu sözlerin ardından istifa dilekçesini masaya koydu.

Teşkilat Başkanı Ataş ise, 3.5 yıldır çalıştığı Torun’a şunları söyledi:

“Başkan yaptığın hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Fakat, biliyorsun bizde ayrılık olmaz. O nedenle, yine hep birlikte olmaya devam edeceğiz.”

Ardından…

Genel Merkez’deki dostlarını ve tanıdıklarını ziyaret eden Torun, onlarla da ayaküstü vedalaştı.

Gelinen noktada…

Cemalettin Torun’un bırakacağını açıkladığı toplantıdan sonra dün istifasını vermesiyle AK Parti Bursa İl Başkanlığı makamı resmen boşaldı.

Böylece…

Sürdürülen temayül ve araştırmaların sonuçlandırılıp yeni il başkanının atanması için yol resmen açıldı.

Konuştuğumuz bazı kaynaklar, “Bu işlerde boşluk olmaz, hemen yeni bir atama yapılır” dedilerse de, Torun’un istifa etmesine karşın il yönetim kurulu göreve devam ettiği için siyasi anlamda boşluk yok.

Bu da…

Genel Merkez’deki çalışmalar için zaman kazanma fırsatı getiriyor.

Gerçi…

Süre uzadıkça kulisler artıp zaman zaman kırıcı boyuta ulaşıyor ve yeni isimlerin ortaya atılmasıyla işler karışıyor, ama AK Parti Genel Merkezi’nin bu gibi konularda deneyimli olduğu da biliniyor.

Nitekim…

Dün öğleden sonra hızla yayılan “il başkanı avukat bir kadın olacak” söylentisi akşam saatlerinde “Teşkilat dışından atama hem gerçekçi hem başarılı olmaz” denilerek gündemden düştü.

Ama…

Masada 3 dosya durmaya devam ediyor. O üç dosyanın en üstünde de Önder Matlı var.


 

Başkanvekili Güney, atama zamanı belli değil

 

AK Parti farklı bir değişim süreci yaşıyor. İl Başkanı Cemalettin Torun istifa etti, ama yönetimi devam ediyor. O nedenle de Siyasi İşler Başkanı İbrahim Güney tüzük gereği İl Başkanvekili olarak görevi üstlendi.

Yeni atamanın ne zaman olacağına gelince…

Dün iki ayrı kaynakla konuştuk. Biri, “Fazla uzun sürmez, bu hafta sonuna kadar biter, bugün bile olabilir” dedi. Diğeriyse “Gördüğüm kadarıyla Genel Merkez acele etmiyor, önümüzdeki hafta sonuçlanabilir” cevabı verdi.

Şimdilik durum bu.


 

İnegöl mobilyasına Güney Afrika’da maden gibi pazar!

 

Geçen yıl Uzakdoğu’ya gidip, Çin’de bile İnegöl mobilyasını tanıtmışlardı. Bunun yararını da gördüler, Çünkü hem fuarlara Uzakdoğu’dan çok katılım oldu, hem de mobilya siparişleri geldi.

İşte…

Kısa adı İMOS olan İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Yavuz Uğurdağ’ın organizasyonuyla İnegöllü mobilyacılar, aralarına her zaman yanlarında olan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’i de alıp bu kez Afrika’ya açıldılar.

Dahası…

Güney Afrika’da, çok değerli bir maden gibi mobilya pazarı buldular.

Fotoğrafları…

Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen’in sosyal medya paylaşımlarında gördük. Adını Kara Afrika imajını sembolize etmek üzere BlackBCouncil olarak seçen Güney Afrika’nın en büyük işadamı örgütü ile görüşmeler yapıldığını da bu yolla öğrendik.

Büyükelçimiz Elif Çomoğlu Ülgen’in de katıldığı törende BlackBCouncil Başkanı Tanira Boloyi’ye de plaket takdimi de renkli görüntülere yol açmış.

Yüzlerdeki gülümsemeye bakılırsa, Güney Afrika’daki görüşmeler güzel geçiyor. Bu ilişkilerin dünyayı İnegöl mobilyasıyla fethetme hamlesine yapacağı katkı çok önemli.


 

TEOG’un mesajı: Talep Anadolu Lisesi’ne, ama okul yok!

 

Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu’nun TEOG sonuçları değerlendirmesini okurken şu dikkatimizi çekti:

“Anadolu Liselerine girişte taban puanı 424. Anadolu İmam Hatip Liselerine girişteki taban puanıysa 246.”

Yani…

İlk tercihi Anadolu Liseleri yapan öğrenci o kadar fazla ki, taban puanı neredeyse Türkiye’nin en ünlü özel okullarını yakalayacak.

Nitekim…

Arayıp konuştuğumuzda, başka bir çarpıcı tespit açıkladı:

“Bursa’da TEOG’a yaklaşık 40 bin kişi girdi. Bu öğrencilerin yüzde 90’ı ilk tercih olarak Anadolu Lisesi’ni işaretledi.”

Buna karşın…

Anadolu Liseleri kontenjanının 11 bin 900’den 11 bin 150’ye inmesi, yani mevcudunun azaltılması dikkat çekici.

Genel liselerin kapatılmasından sonra Bursa genelinde 61 Anadolu Lisesi, 54 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 83 Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi ile 8 de Fen ve sosyal Bilimler Lisesi olmuş.

İlk tercihini Anadolu Lisesi’ne yapıp da yerleşemeyenlerden ekonomik durumu iyi olanlar özel okullara yöneliyor. Diğerleri zorunlu olarak tercih yapıyor.

Burada…

Sınav sistemi de bir başka sorun:

“Yılda 100 bin soru çözen özel okul öğrencisiyle, devlet deneme sınavı yaparsa yalnızca 30 soru çözen kenar mahalledeki okulun öğrencisi aynı sınava giriyor.”

Sorusu da şu:

“Eğitimde fırsat eşitliği bunun neresinde?”


 

“Biz Türkiye’yiz” girişimi yola çıkıyor

 

Fikir babası, sol görüşlü Ekrem Demiröz oldu. Sözcülüğünü ANAP ve AK Parti’de siyaset yapan Tahsin Bulut üstlendi. CHP eski il başkanlarından Şahin Gençal ve Ülkücü gelenekten Selçuk Türkoğlu ile birlikte Saadet Partili, HDP’li bazı isimler de grupta yer aldı.

Türkiye’de ortamın sürekli gerginliğinden, agresif dil kullanılmasından, kutuplaşmadan, ötekileştirmeden yakınan grup bir araya gelip Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz Girişimi’ni oluşturdu.

Bugün de yola çıkıyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.