1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Torun ve Matlı Ankara’ya gitti, AK Parti kulisleri hareketlendi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Torun ve Matlı Ankara’ya gitti, AK Parti kulisleri hareketlendi!

A+A-

İlk haber… Sabah saatlerinde geldi. AK Parti kulislerini tam merkezinden yaşayan dostumuz, “İl Başkanı Cemalettin Torun’u Genel Merkez’den arayıp davet etmişler, bugün Ankara’ya gitmiş” dedi.

Ardından…

Bir başka kulisçi tanıdığımız telefonda şunu söyledi:

“Önder Matlı şu anda Ankara’da, AK Parti Genel Merkezi’nde.”

İşte…

Kısa zaman aralıklarıyla Bursa’da duyulan bu iki haber, AK Parti kulislerini bir anda hareketlendirdi.

Çünkü…

Bursa’daki AK Parti kulisleri bir süredir değişim söylentileriyle çalkalanıyor. Bursa eski Milletvekili Önder Matlı’nın geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğünün ortaya çıkması da söylentileri arttırdı.

Nitekim…

Akşam saatlerinde AK Parti’den kimle konuşsak, herkes Ankara’dan bir haber bekliyordu.

Gerçi…

Haber bekleyenlerin kimi “İl Başkanı, ilçe kongreleri takvimini ve teşkilat konularını görüşmek için Ankara’da, sürpriz bir durum yok” derken, kimi de “yönetimde değişiklik” beklentisiyle heyecanını yansıtıyordu.

Bir anda haberin merkezi durumuna gelen Torun ve  şu an için potansiyel Matlı’ya telefonla ulaşabilmek mümkün olmadı. O nedenle, yaptıkları görüşmeler hakkında bir bilgi edinemedik.

Bununla birlikte…

Bursa’da bir anda yükselen heyecanlı bekleyiş akşam saatlerinde devam ederken, Ankara siyasetini iyi bilen AK Parti’nin kıdemli isimlerinden biri şu yorumu yaptı:

“Genel Merkez, kongrelere gidilirken görevden almayla teşkilatları yıpratmaz, ama değişim düşünülen teşkilatlara Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘yorulanların kendilerinin bırakması’ çağrısı hatırlatılabilir.”

Akşam da…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la Bursa’ya dönüş yolunda konuştuk. Yaptığı görüşmelerin içeriği hakkında bir şey söylemedi, ama şu bilgiyi verdi:

“Hafta sonu Başbakan Yardımcımız Sayın Hakan Çavuşoğlu’nun Bursa’da programları var. Pazartesi günü de yönetim kurulumuzla bir araya gelip istişarede bulunacağım. Ondan sonra bir karar vereceğim.”

İstifayı sorduğumuzda şunu söyledi:

“Benden kimse istifamı istemedi, halen il başkanıyım.”

Bununla birlikte…

Kulislerde Torun’un yönetimiyle istişare ettikten sonra görevi bırakma kararını açıklayacağı beklentisi var.

Yanı sıra…

Ankara’dan gelen son dakika bilgisinde, Genel Merkez’in dünkü görüşmede Önder Matlı’dan İl kongresine kadar il başkanlığı görevini üstlenmesini istendiği konuşuluyor. Matlı kongrede seçilerek görevine devam edecek.

Görünen o ki…

AK Parti’yi sıcak gelişmeler bekliyor.


 

AK Parti’de yeni soru: İlçeler de değişir mi?

 

Akşam saatlerinde, AK Parti İl’de değişim yapılacağı ve bunun da bug3ün kamuoyuna duyurulacağı söylentileri yayılınca, yeni bir soru gündeme geldi:

İlçe teşkilatlarında da değişim yaşanacak mı, yaşanırsa hangi boyutta değişim olacak?

Kuşku yok ki…

Kritik sorunun cevabı, Önder Matlı’nın yapacağı ilçe kongreleri ile görülecek.


 

AK Parti 50 ilde değişim mi yapıyor?

 

AK Parti kulislerinde değişim beklentisi uzun süredir var ve zaman zaman spekülasyonlarla gündeme geliyor. Ancak bu kez beklenen değişimin gerçekleşmekte olduğunu gösteren adımlar atılıyor.

Nitekim…

Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa, AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’la geçen hafta sonu İstanbul Kısıklı’daki evinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişecek illeri konuştukları, hatta 50 ilde değişim listesi hazırlandığı kulağımıza geldi.


 

Şeref Malkoç’un anlattıkları ışığında Diyanet’teki istifa

 

Gerçi… Üzerinden birkaç gün geçti, ama tatilde olduğumuz süreçte Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in görevini bıraktığı haberini izlerken aklımıza Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un anlattıkları geldi.

Bu sütunlarda…

16 Temmuz’da yer verdiğimiz açıklamalarında Malkoç, 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında yaşananları ve okunan salâları şöyle anlatmıştı:

Öyle ki…

“O gece, daha darbe girişiminin ilk anlarında Trabzon’dan birisi arayıp ‘Millet sokağa çıkmaya başladı, ezan okutalım, salâ okutalım’ dedi.”

İlk girişimi şöyleydi:

“Ben de hemen Diyanet İşleri Başkanı’nı arasın diye Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bey’i aradım. ‘Çok iyi olur’ dedi. Sonra diğer Bakan arkadaşlarımızı aradım.”

Galiba…

Görmez’in görevi bırakmasına kadar uzayan sürecin kırılma noktası şurası:

“Yarım saat sonra tekrar Numan Bey’i aradığımda ‘Diyanet İşleri Başkanı’na ulaşamıyorum, bütün telefonları kapalı’ dedi.”

O geceye ilişkin bilinmeyen ayrıntı şöyle devam etmişti:

“Bunun üzerine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı aradım. Diyanet İşleri Başkanı’nı cuntacıların almış olabileceğini, imamların yüzde 75’inin kendisine bağlı Diyanet-Sen’e üye olduğunu anlatıp ‘Kardeşim ezan ve salâ okutun’ dedim.”

Şunu da eklemişti:

“İşte o gece ezan ve salâlar böyle başladı.”


 

Abdi Gazioğlu’nun gülen yüzü ve enerji kaynağını kaybettik

 

​Geçen yıldan beri her aradığında ve her karşılaştığımızda aynı şeyi söylüyor: Ne işin var şehirde, gel çiftliğe yaşatayım seni.

Köyü olan Orhaneli’nin Sadağı Köyü’nde küçük bir çiftlik yapmıştı. Meyve ağaçları dikip toprakla uğraşıyor, sebzeler yetiştiriyordu.

Her fırsatta çiftliğine kaçar, doğanın kucağında dostlarını ağırlardı.

Yine öyle yaptı.

Önceki akşam gazeteden ayrılırken sosyal medyada, Dr. Abdi Gazioğlu’nun çiftliğinden yaptığı paylaşımları gördük, imrendiğimiz fotoğrafların altına beğendi işaretledik.

Gece patlayan tüpün sevdiğimiz bir büyüğümüzü, Abdi Gazioğlu’nu aramızdan alıp götüreceğini nereden bilebilirdik ki? Doğal, içten, dürüst bir dostu kaybetmek çok acı. Bursa da enerjisini herkese yansıtan gülen bir yüzünü kaybetti.

Allah rahmet eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.