1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Trafik ihlalinde 'WhatsApp' önerisi
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Trafik ihlalinde 'WhatsApp' önerisi

A+A-

Her yıl terörden fazla can alan trafik kazaları ve çoğumuzun derdi kural kaide tanımayan sürücüler. Bu yönde önleyici maksatlı pek çok çalışma, uygulama, toplantı yapılsa da yeterli sonuç alınamamakta. Bu yüzden önemli gördüğüm bir konuya değineceğim. Kayseri'de, trafik kuralı ihlallerine karşı vatandaş destekli yeni bir uygulama başlatıldı. Böyle bir çalışmanın Bursa' da da pekala yapılabileceğini düşünüyor ve öneriyorum.

Şimdi gelelim Kayseri' deki uygulamaya. Valilik vatandaşların trafik ihlalleriyle ilgili şikayetlerinin akıllı cep telefonlarında kullanılan WhatsApp uygulaması üzerinden fotoğraf ve video kaydıyla ihbar hattına iletilebileceğini duyurdu. Uygulamayla kural ihlali yapan sürücülerin emniyet müdürlüğüne bildirilmesinin sağlanacağı ilan edildi. Vatandaşlar birer fahri trafik müfettişi olmanın heyecanıyla gördükleri olumsuzlukları tespit etmeye başladılar bile. Trafikte kural ihlali yaptığı video veya fotoğraf kaydıyla tespit edilen araçların görüntüleri, ihlalin yapıldığı yer ve zaman bilgileriyle birlikte WhatsApp uygulaması üzerinden ilgili telefonlara iletmekte. Bunlar da trafik şubesince cezai işlem yapılmak üzere değerlendirmeye alınmakta. Vatandaş desteği yetkilileri memnun etti, rahatlattı.
Akıllı iletişim uygulamaları üzerinden şikayet ve ihbar hattını amacına aykırı ya da usulsüz şekilde kullananlar hakkında gerekli cezai işlemler uygulanacağını da hatırlatalım.

Hakan Toptaş

 

Üstgeçit asansör bekliyor

 

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin dikkatine sunmak istediğim bir sorun var: Ata Bulvarı' nda bulunan ve 23 Nisan Mahallesi ile Ataevler' i bağlayan üstgeçit 2013 yılında hizmete açılmıştır. Ancak yaşlılar ve engelli vatandaşlarımız bu üst geçitten yararlanamıyor. Nedeni: Üstgeçidin her iki ayağında asansör boşlukları olmasına rağmen, asansör sistemi kurulmadı. Yoksa bu projeden vaz mı geçildi? Saygılarımla.

Şazi Çavuşoğlu

 

Duraklarda listeler güncellenmeli

 

Millet Mah.-Çekirge Devlet Hastanesi hattında çalışan 19/C hat nolu otobüsün hareket saatleri ve güzergahı değişeli bir ay olmasına rağmen, Burulaş' ın internet sitesinde hala değişiklik yapılmamış olup, duraklarda da eski saatlere ait liste bulunmaktadır. Bu nedenle otobüsün ne zaman geleceğini bilmemekteyiz. Şöför ise hareket saatlerinin değiştiğini söylemekle yetiniyor. Öte yandan 20/A hat nolu otobüsün Ulucami karşısındaki PTT durağındaki listede yer alan hareket saatleri de geçen yıla ait olup güncellenmemiştir. Bu her iki konuyu da telefonla yetkililere bildirmeme rağmen henüz bir değişiklik olmadı. Duraklardaki listelerin güncelliği konusu ihmal edilmemeli.

İsminin yayımlanmasını istemiyor

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.