1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Trafikçi de trafikten şikayetçi
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Trafikçi de trafikten şikayetçi

A+A-
Bursa`nın trafik sorunu konusunda yakınmayan yok. Özellikle kaldırımlara park eden araçlar, yollara gelişigüzel bırakılanlar. Hem araç hem de yaya trafiğinin türlü nedenlerle aksaması. Çoğu kişinin ` ben olsam basarım cezayı` sözü. Peki yerinde olmayı istediğimiz görevli yani trafik polisi bu konularda ne diyor? Bir trafik uygulaması sonrasında sohbet ediyoruz. İlk öğrendiğim rakam hayli şaşırtıcı.
 
 
Koskoca kentin trafiğinden sorumlu trafik polisi sayısı  260. Bunların da 50-60`ı içeride yani büroda görevli. Durun daha bitmedi. Hepsi aynı anda görevde değil. İzinde olan, rapor alan, yıllık izne çıkan ve  hasta olan var. Mevcuttan çıkarın, sayı iyice düşmekte. Denetimde görevli motorize ekipte ise topu topu 14 kişi.  Hepsi de aynı anda görevde olamıyor. Ortalama  5-6 motorize ekip  günlük kontrol için koca şehire dağılıyor. Motorize trafik polisi bir Nilüfer` de bir Yıldırım` da. Görev alanı büyük, zaman kısıtlı, eleman yetersiz. Mesleğe girenler arasında trafik polisliğine ilgi fazla olmuyor muş. Bunları kendisinden dinliyoruz, sonrasında ise şu sözün altını çiziyor : Trafik polisliği çileli bir iş. Seversen yaparsın. Ben işimi seviyorum. Şu üzerimde gördüğünüz pantolon ve gömleği cebimden 60 Tl ödeyip satın aldım. Tam da üzerime tıpatıp uydu...Ardından ekliyor: Her yere yetişemiyoruz. Araçlı ekipler ise bizden farksız. Kazalardan başlarını kaldıramıyorlar.  Özellikle park yasağına uymayanlara onlarca makbuz kestiğim anlar oluyor. Boşalan yerleri biz gidince başka araçlar dolduruyor. Kimi cadde ve yolların bir tarafı ise paralı. Onlara ise hiç müdahale edemiyoruz.”  Trafik polisinin çizdiği tablo böyle. Şimdi kendimize soralım: Bu kentte trafik derdi biter mi?
Mustafa YANIK
 
Ortada direk var yandan geç!
 
 
 
Nilüfer İhsaniye Mahallesi`nde uzunca bir süredir, yolları yayalaştırma çalışmaları yapılmakta. Görünen o ki, kurumlar arasındaki koordinasyonsuzluk yüzünden bu çalışmalar bir türlü bitmek bilmiyor. Örneğin, Vergi Dairesi`nin hemen arkasındaki Erkal Sokak`ta çalışmalar bitti ama yaya yolunun genişletilmesi nedeniyle elektrik direkleri sokağın tam ortasında kaldı. Araçlar geçerken zorlanıyor, özellikle geceleri tehlike arz ediyor yol ortasındaki direkler. Sokak sakinleri olarak defalarca ilgili kurumlara bu sorunu iletmemize rağmen ilgilenen olmadı. Direkler kaldırılmadığı için, yol asfalt çalışması da yapılamıyor. Çağdaş Nilüfer`e yakışmayan bu çirkin görüntünün bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz.
Sokak sakinleri 
 
 
`Aktarma` ayarı üzdü
 
Mudanya `da  ikamet etmekte ve Odunluk`ta çalışmaktayım. Her gün Mudanya`dan kalkan 1M otobüsünü ray aktarmalı 20A hattını kullanmaktayım. 20A otobüsü kısa hat olan 1.75 çekiyor. Ray ise 0.50 çekerken 1 TL,  1M de aynı 0.50 çekerken o da 1 TL çekti. Burulaş`ı aradığımda aktarmalara zam geldiğini söylediler. Asgeri ücretle çalışan biri olarak 60 TL daha fazla ücret ödemek zorunda kalacağım. Asgari ücrete yapılan zam % 9 iken bu yapılan zam % 50. Lütfen zam yaparken biraz bunu göz ardı etmeyiniz.
 Canan ÜNLÜ
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.