1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Trafikle mücadeleye yeni alternatif: 3 ilçenin 4 bölgesine bisikletli ulaşım
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Trafikle mücadeleye yeni alternatif: 3 ilçenin 4 bölgesine bisikletli ulaşım

A+A-

Aslında... Bu sütunların okurları ilk adımı biliyorlar. 23 Haziran 2017 günü "İşte yeni ulaşım: Otomobil değil, yaya öncelikli düzen" başlıklı yazımızda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 10 temel ilke üzerine kurguladığı ve Burulaş tarafından hazırlanan Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı'na yer verdik.

Plan...

Ulaşım önceliğini yaya olarak belirlerken, bisiklet kullanımını teşvik ediyor. Öncelikle de bisiklet yolları ile Bursaray istasyonları ve tramvay duraklarına bisiklet parkları yapılmasını öngörüyor

Yeni konut alanlarının bisiklet sürüş mesafesinde konumlandırılması önerisiyle birlikte, kent genelinde bütüncül bisiklet ağı oluşturulması, ana arterlerde araçlara uygulanan yeşil dalga sistemi benzeri bisikletler için yeşil dalga sinyalizasyonu kurulmasını hedefliyor.

Ayrıca, “kamusal bisiklet paylaşımı” modeli de plan hedefleri arasında.

İşte...

Bu planın ilk adımları atılıyor. Daha doğrusu, kent merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak hedefiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin başlattığı çalışmanın ilk planlamaları ortaya çıktı.

İlk aşamada...

Bisiklet kullanımına uygun olan bölgeler olarak Nilüfer, Gürsu ve Kestel ilçeleri plan önceliği olarak ele alındı.

Buna göre...

Nilüfer'de Altınşehir, Ertuğrul, Özlüce, Yüzüncüyıl mahallelerinde mevcut bisiklet yollarının Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı Şehir İçi Bisiklet Yolları Kılavuzu'na uygun hale getirilmesi, eksik yerlerin de tamamlanması, uyarı tabela ve sinyalizasyon konulması kararı alındı.

Ayrıca...

Yine Nilüfer ilçesindeki yoğunluk bölgeleri arasında yer alan Uludağ Üniversitesi ile Görükle de bisiklet kullanımının geliştirileceği bölgeler kapsamına girdi.

Bu amaçla hem üniversite içine, hem Kampus-Görükle arasına bisiklet yolu yapılacak.

Diğer yandan...

Kentin Doğu bölgesinde yer alan ve düz arazi yapısı nedeniyle bisiklet kullanımına uygun olan Gürsu ve Kestel de bisiklet planında yer aldı.

Nilüfer ilçesinde belirlenen hedef bölgelerde bisiklet için altyapı uygun. Bu yolları ve parkları geliştirme programına alan Büyükşehir Belediyesi bir yandan da Gürsu ve Kestel için planlama çalışmalarına başladı.

Raylı sisteme bisikletle ulaşım için hazırlık

 

Bisikletin kent içi ulaşım aracı haline gelmesi için hazırlanan Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı hedefleri arasında raylı sisteme ulaşım hedefi önemli.

Çünkü...

Trafiği azaltıp toplu taşımayı teşvik etmenin yolu raylı sistem. Bunun için de, Büyükşehir Belediyesi coğrafi yapısı uygun Nilüfer, Gürsu ve Kestel'de hedef bölgelerde Bursaray istasyonlarına bisiklet parkları oluşturmak üzere yeni projeler hazırlıyor.

Aynı şekilde...

İstasyonlarda mevcut bisiklet parkları da elden geçirilip yenilenecek.


Kent içi ulaşım aracı olan bisiklete 'kullan bırak' formülü

 

Bisikleti kent içi ulaşım aracı haline getirmeyi hedefleyen Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı'nın işleyebilmesi için bisiklet parkları çok önemli.

Örneğin...

Bisikletle Bursaray'a ulaşmak için coğrafi özellikleri uygun olan Nilüfer, Gürsu ve Kestel ilçeleri pilot bölge belirlendi. İstasyonlara bu yolla ulaşanlar bisikletlerini park edip Bursaray'a binecekler.

Bu noktada...

Nilüfer Belediyesi'nin de uyguladığı ve Avrupa kentlerinde yaygın olan para atıp bisikleti alma yöntemi biliniyor.

Yanı sıra...

Çin'in Shanghai kentinde bu yöntemin daha da geliştirilmişine tanık olduk.

Orada...

Yol kenarlarında onlarca-yüzlerce bisiklet var. Kullanmak isteyenler abonman kartlarını ya da cep telefonlarını bu bisikletlerin üstündeki barkoda okutarak alıyorlar. İşlerinin bittiği yerde de kaldırım kenarına bırakıyorlar.

Gereksinim duyan bir başkası da oradan aynı şekilde alıp kullanıyor.

Barkod okutulduğu için bisikletler de, kullananlar da denetlenebiliyor. Buradaki tek sorun, bizdeki alışkanlıklar olsa gerek.


Çin 'bisiklet otoyolu' yapıyor

 

Haberi... Türk gazeteci grubuyla birlikte bizi de konuk eden  Çin Uluslararası Radyosu internet sitesinde gördük.

Bisiklet kullanımının yaygın olduğu Çin'de, başkent Pekin'in kuzeyindeki Tiantongyuan yerleşim alanını Çin'in Silikon Vadisi olarak adlandırılan Zhongguancun'a bağlayacak bisiklet otoyolu yapılıyor.

5-7 metre genişliğindeki 9 kilometrelik bisiklet otoyoluna başka araç giremeyecek. Yol üstüne üstgeçitler de yapılacak.

Habere göre...

Pekin bisiklet yollarının yıl sonunda 600 kilometreye, 2020'de 3 bin 200 kilometreye ulaşması hedefleniyor.


Yoksulları, yetimleri, engellileri hac ve umreye götürecekler

 

Bursa yeni bir vakıfla tanışıyor... El Rayyan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın kurucusu ve başkanı Suudi Kraliyet Ailesi'nden Emir unvanlı Ahmed Abdurrahman El Bashari. 20 Ekim'de Kükürtlü Mahallesi Oulu Caddesi üzerindeki Gökberk Oylum Sitesi'nde Arap konukların da katılımıyla açılışı yapılacak olan vakıfta Başkanvekili ve Türkiye Temsilcisi olarak Semiha Yavuz da yer aldı.

Daha önce...

Osmanlı Kadınları Derneği Başkanı olarak yetim ve engellileri Suudi Arabistan Kralı'nın gönderdiği özel uçakla umreye götüren Yavuz'un yanı sıra Yozgatlılar Derneği Başkanı Ahmet Aslan da sosyal sorumluluk projeleri partneri konumunda onur üyesi olarak yer alıyor.

Ziyarete geldiklerinde, heyecanlarını da ortaya koydular:

"Hacla ilgili kura ve sıra sorunları yaşanıyor. Yıllarca gidemeyenler var. Vakfımız ihtiyaç sahibi yoksullar, yetimler ve engelliler için Suudi Kraliyet Ailesi'nden kontenjan aldı."

Bu yolla...

50 kişinin hac ve 50 kişinin de umre için kutsal topraklara gidebilmesine aracılık edeceklerini, Bursa merkezli El Rayyan Vakfı'nın eğitim alanında da çalışmalar yapacağını söylediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.