1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Trafikte ikinci neşter Ankara Yolu’na geliyor: Önce disiplin
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Trafikte ikinci neşter Ankara Yolu’na geliyor: Önce disiplin

A+A-

Tablo… 1 yıldır Bursa’nın kâbusu haline geldi, fakat bu sütunlarda zaman zaman vurguladığımız gibi özellikle son 2 ay içinde kentin her yerinde trafik sıkışıklığı başladı.

Bunun üzerine…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ulaşımla ilgili tüm birimleri ve uzmanları toplayarak trafik sıkışıklığının nokta nokta nedenlerinin bulunup çözümlerinin geliştirilmesini istedi.

İşte…

O adımın ardından öncelikli olarak belirlenen trafiğe ilk neşter planlamalarını dün bu sütunlardan paylaştık.

Kentin doğusundan batısına ana aks haline gelen yolun akışkanlığına yönelik çözüm projeleri içinde üç yeni viyadük için harekete geçildi ve projelerinin hazırlanmasına başlandı.

Trafik yükünü hafifletme kapsamında Acemler trafiği yükünün Yakın Çevre Yolu Çelebi Mehmet Bulvarı bağlantısında Alman Kanalı’na kaydırılma planı dikkat çekici kararlardan biri.

Bununla birlikte…

Büyükşehir’in ulaşım uzmanlarınca hazırlanan acil çözümler raporunda ikinci sırayı Ankara Yolu alıyor.

İlk etapta…

Ankara Yolu trafiğine disiplin getirilmesi ana hedef. Trafik disiplini de yoldaki minibüslerden başlayacak.

Teknik kurul toplantısında alınan kararlara göre, Ankara Yolu üstünde çalışan minibüslerin her yerde durmaları engellenecek.

İlk uygulamada…

Gökdere Kavşağı’nı geçer geçmez durup Davutdede bölgesinde bekleme yapan başta minibüsler olmak üzere tüm araçlar engellenecek.

Benzer bir denetimli disiplin uygulaması Duaçınarı’nda Tapu Müdürlüğü çevresinde tekrarlanacak. Buradaki usulsüz parklanmalar ortadan kaldırılacak ve park yapan araçlar nedeniyle yolun daralmasının önüne geçilecek.

Bu arada…

Büyükşehir kadroları Gökdere-Duaçınarı arasındaki bölgede trafik disiplini uygulamalarının trafik polisinin denetim desteği ile yapılması halinde daha net sonuç alınacağını düşünüyorlar.

En önemlisi…

Alınan karara göre, Ankara Yolu’nda çalışan minibüsler artık istedikleri yerde durup yolcu alamayacaklar, yolcu indiremeyecekler, bekleme yapamayacaklar.

Büyükşehir teknik birimleri, otobüs duraklarının 30 metre ilerisine ya da gerisine minibüsler için özel duraklar yapılacak.

Ancak…

Bu duraklarda minibüslerin bekleme yapmasına izin verilmeyecek.

 

Gökdere’ye girişteki sıkışıklık için öneri

 

Trafik sıkışıklıklarını önlemek amacıyla Ankara Yolu’nda uygulanacak Büyükşehir Belediyesi kararlarını yazmak için bilgisayar başına oturmuştuk ki CHP Osmangazi eski İlçe başkanı Ahmet Memişoğulları aradı.

İlçe başkanı olduğu süreçte yerel muhalefet yaptığı basın toplantılarıyla bilinen Memişoğulları’nın, yolu her gün kullanan vatandaş olarak küçük bir önerisi var.

Dedi ki:

“Büyükşehir Belediyesi karşısından Gökdere Bulvarı’na giriş yolu çok dar. Buradaki sıkışıklık Ankara Yolu’nu da etkiliyor. Oysa kavşak girişindeki geniş yeşil alan biraz daraltılıp şerit arttırılsa sorun çözülür.”

 

Otosansit Kavşağı’ndaki sıkışıklığa 2 aşamalı müdahale

 

Ankara Yolu’nda trafik tıkanması yaşanan noktalardan biri olan Otosansit Kavşağı ile ilgili olarak da 2 aşamalı proje hazırlandı.

İlk etapta…

Ankara Yolu’ndan giren araçların Yakın Çevre Yolu’na girebilmek için Otosansit Kavşağı’ndan geçmek zorunda kalmaları nedeniyle yaşanan sıkışıklık ele alındı.

Gerçi…

Kavşaktaki bat-çık inşaatı sırasında Çevre Yolu’ndan Ankara Yolu’na çıkılan bir bağlantı yolu var,  ancak bu yol kavşak açılınca kapatıldı. Kapatma gerekçelerinden biri mahalle sakinlerinin trafik kazalarına tepkisi olarak yansırken, asıl neden yolun tam ortasında vatandaş arsası olmasıydı. İnşaat sürecinde izinli olarak buradan yol geçirilmişti.

İşte…

O arsanın sahibiyle görüşülüp bağlantı yolunun yeniden açılması ve araçların Otosansit Kavşağı’ndan geçmek zorunda kalmadan Yakın Çevre Yolu’na girmelerinin sağlanması amaçlanıyor.

Yanı sıra…

Ankara Yolu’ndan kavşağa giriş şeritlerinin çoğaltılarak Otosansit’e dönecek araçlarla Yakın Çevre Yolu’na gidecek araçların birbirlerinden ayrılıp trafiğin rahatlatılması hedefleniyor.

 

Yönetim yedeklerini konuşmak için gitti, istifa edip geldi!

 

1.5 yıl önce AK parti Nilüfer İlçe Kadın Kolu Başkanı olarak atandığında, kadın siyaseti temposunu arttıran çalışmalar yaptı. Fakat 15 Temmuz gecesi yönetimiyle yaşadığı iletişimsizlik sonucu Nilüfer Kadın Kolu yönetiminden 10 kişi istifa edip ayrıldı.

Yerlerine…

Yeni isimlerle listesini tamamladı, fakat AK Parti Kadın Kolları Genel Merkezi 3 aya yakın bir süredir atamaları ve yedek listeyi onaylamadı.

Kulağımıza gelenlere göre, bu durumu konuşmak üzere önceki gün Ankara’ya çağrılan Dilek Durak dönüşünde istifa ettiğini duyurdu ve arkadaşlarına veda mesajı yayınladı.

İstifa gerekçesi olarak da devam eden doktora çalışmalarını gösterdi.

 

Çocuğunun mutluluğunu önemseyenler için farklı söyleşi

 

Televizyonlarda izliyorduk, ama günümüz ortamında çocuk yetiştirmenin bilimsel yolları üzerine uzmanı Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özgür Bolat’ı ilk olarak Sevgi Uyumaztürk sayesinde tanıdık.

Sonra…

Bursa’da düzenlediği Ana-Baba Okulu derslerinden birine katıldık ve çok etkilendik.

Geçtiğimiz günlerde, çocuk eğitiminin inceliklerini anlattığı “Beni Ödülle Cezalandırma” adlı kitabı yayınlanan Dr. Özgür Bolat bugün de söyleşi için Bursa’ya geliyor.

Üstelik…

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi organizasyonu olarak saat 14.00’te Setbaşı’ndaki Şehir Kütüphanesi’nde başlayacak olan söyleşiye, çocuk yetiştirmeyle ilgili ana hedef konumunda olan mahallelerden kadınlar katılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.