1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Tramvay hattında motosiklet
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Tramvay hattında motosiklet

A+A-
Yürürken birden `toorrr` sesiyle irkililyorsunuz. Yanınızdan kıvrılıp gidiyor. Çok geçmeden ard arda aynı sesleri duymaya devam ediyorsunuz. Artık ilkinde olduğu gibi irkilmiyor sadece  bakakalıyorsunuz. Biraz sonra cadde boyunca dikili direklerde bir yazıya rastlıyorsunuz. Okuyorsunuz:
 
Cumhuriyet Caddesi boyunca motosiklet girmesi yasaktır... İster istemez gülümsüyorsunuz. Bu sırada direğin yanından, tramvay hattından yine ` toorrr` sesleri. Peş peşe sıralı motosikletlileri görüyorsunuz. Levhadaki uyarıya nazire yaparcasına geçip gidiyorlar. Yasak var, uyan yok. Anlaşılan denetim de yok ya da yetmiyor.
 
 
 
Cumhuriyet Caddesi eskiye göre çok farklı bir konumda. Öyle ki tramvayla birlikte Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi`nde bir hareketlilik, bir canlılık. Yayalar araç trafiği olmadan caddeyi boydan boya arşınlıyorlar. Kafelerinde, banklarında soluklanıyorlar. Sokak müzisyenlerinin sazı ve sesi  kulağa hoş bir melodi olarak yansıyor.  Nostaljik tramvay bir kent aksesuarı olarak işlevini yürütüyor. Raylarda süzüle süzüle biri gidip, biri geliyor. Bir de eksik olmayan `toorrr` sesleri. Kimi dükkanların önüne motosiklet park etmiş. Bir büfenin önünde ise tam 4 tane birden. Hal böyle iken direklerdeki uyarı süs gibi kalmış.
Mustafa YANIK
 
MUHTARINIZDAN CEVAP VAR
 
Muradiye Muhtarlığımız hafta içi 08.30-12.30 ve 13.30-15.30 arası açıktır. Çalışma saatleri kapıda asılıdır. Yasa gereği hafta sonu kapalıyız. Mahalle sakinlerini belediyenin tahsis ettiği araçla gezilere götürmemiz genellikle hafta sonuna denk gelmektedir. Çoğunlukla cuma akşamı çıktığımız bu gezilere kendim de katılıyor, gezinin hafta içine rastlaması halinde ise yerime azamı bırakıyorum. Dolayısıyla bu geziler nedeniyle muhtarlığın kapalı olduğu ve hizmetin aksadığı iddiası doğru değildir. Vatandaşların her türlü şikayet ve isteklerini almaktayız. Bunların takibi de ilgili kurumlar nezdinde yapılmaktadır.
Vahide KILIÇKAYA
Muradiye Mah. Muhtarı
 
 
***
 
Nilüfer `de 23 Nisan Mahallesi çok hızlı şekilde öyle ki 6 ayda  yüzde 200 büyüdü. Seçmen sayısı 2800`den 4000`e, nüfus ise 8000`e çıktı. Kurumların projelerinde bulunan park ve spor alanları konusunda hisseli yer problemi yaşanıyor. Yüzde 70`i vatandaş hisseli. Yatırımların başlaması için  devletçe kamulaştırılması gerekiyor. Pazar alanı ise Pazarcılar Odası her mahallede pazar istemediği için gerçekleşemiyor. Aydınlatma konusuna gelince 30 sokaktan 3`ünde, 8 caddenin ise 2`sinde yok. Yeni mahalle olmamızdan dolayı önceden muhtarlık yerimiz yoktu. Temmuzdan itibaren Muhtarlığımız Ata Bulvarı No: 9`da (Ata Taksi Durağı yanı) faaliyette. Mührümüz ise Darphane`den geciikmeyle de olsa geldi. Vatandaşın muhtarlıkla ilgili işlerini yeni yerimizde sürdürmekteyiz.
Şenol ÖZEN
23 Nisan Mah. Muhtarı
 
Ebuishak` ta endişe
ve beklentiler
 
Şehrin göbeğinde  büyük yara olan Ebuishak Mahallesi sakinleriyiz. Konum itibari ile Cumhuriyet Caddesi altı Haşimişcan Caddesi`nin hemen üstüyüz. Maalesef Kamberler Parkı civarında uyuşturucu alan kişilerden dolayı korkmaktayız  Çocuklarımızı okula çekinerek göndermekteyiz. Çevredeki metruk binaların etrafında ve içinde uyuşturucu alınıyor. Bu binaların Osmangazi Belediyesi tarafından yıkılmasını istiyoruz.  Oturduğumuz binaların ise Osmangazi Belediyesi tarafından satın alınacağı söyleniyor. Bu konu hakkında belediyeden açıklama bekliyoruz. Süreç nasıl işleyecek, plan nedir, biz mahalle sakinleri de buna göre kendimizi hazırlayalım.
Mahalle sakinleri
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.