1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tramvayda İnönü Caddesi ile Beşyol’u birleştiren rota
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tramvayda İnönü Caddesi ile Beşyol’u birleştiren rota

A+A-

Bursa’nın ulaşım planlamasında raylı sisteme karar verilirken, kenti boydan boya geçecek ana gövde olarak Bursaray adını verdiğimiz ve hem yeraltında, hem yerüstünde giden hafif raylı sistem planlandı.

Kestel’den Mudanya Yolu’nda Emek’e ve İzmir Yolu’nda Uludağ Üniversitesi’ne kadar uzanan hat böyle oluştu.

Yanı sıra…

Kent merkezindeki nüfus yoğunluğu ve yolcu sirkülasyonu yüksek olan mahalleler için de tramvay ulaşımı benimsendi.

İlk adım da…

Heykel-İnönü Caddesi-Uluyol-Kent Meydanı-Çarşamba Pazarı-İpekiş-Atatürk Stadı-Altıparmak-Çatalfırın-Çakırhamam-Heykel güzergahında planlanan T1 Hattı ile atıldı.

Bu hat üzerinde yolcu taşımakta olan İpekböceği tramvayı başlangıçta yadırgansa da, tek seferde otobüsten fazla yolcuyu daha modern ortamda taşıması ve kent estetiğine katkı yapan görüntüsüyle kabullenildi.

Gerçi…

Bu hattaki yolcu yoğunluğunun hedeflenen potansiyelde olmadığı ve maliyet için değmeyeceği eleştirileri ilk günden beri sürüyor, ama şunu da biliyoruz ki tramvay planlaması etap etap yapıldı.

Yani…

Heykel-Kent Meydanı olarak adlandırabileceğimiz T1 Hattı ana etap olarak öngörülürken, yeni etapların da buna bağlanarak hem hattın genişlemesi, hem de gelişmesi hedeflendi.

Nitekim…

Yapımına başlanan Terminal Hattı’nın bazı araçları da T1 Hattı’na girip Heykel’e ulaşabilecek. Yani, Terminal’den tramvaya binen yolcu Heykel’e ulaşabilecek.

Şimdiyse…

Hem bu iki hattı birbirine bağlayacak, hem de kentin ovaya doğru uzanan alt bölgesindeki mahallelerin raylı sistemle entegrasyonunu sağlayacak ara hat gündemde.

Buna göre…

Heykel’i ana başlangıç noktası alan T1 hattı tramvayı İnönü Caddesi’nden indikten sonra SGK Hizmet Binası önünde iki kola ayrılacak.

Sola dönen araç Uluyol’u takip edip Kent Meydanı’na ulaşırken, bir araç da aşağı doğru devam edip köprünün üstünden geçecek ve Eski Yalova Yolu’ndan ilerleyecek.

Balıklı’da, yapımı devam eden 30 metrelik yolla kesişecek olan tramvay, buradan sola dönecek ve 30 metrelik yol güzergahından Beşyol’da İstanbul Yolu’na çıkacak.

Burada da Terminal Hattı ile buluşacak.

Böylece…

Planlaması süren İnönü Caddesi-Beşyol ara hattı ile hem eski Hal binasının olduğu yere yapılan Büyükşehir Belediyesi Sarayı’na raylı sistem ulaşımı sağlanacak, hem bölgedeki 7 mahalle raylı sistem ulaşımına katılacak, hem de iki tramvay hattı by-pass bağlantı yoluyla birleştirilecek.

 

Altepe: Önce Terminal hattı

 

İpekböceği tramvayını İnönü Caddesi’nde SGK önünden Eski Yalova Yolu’na devam ettirip Balıklı’da 30 metrelik yoldan Beşyol’a getirerek İstanbul Yolu’nda Terminal Hattı ile buluşturacak bağlantı hattı için proje çalışmaları sürüyor.

Ancak…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe aceleci olmayacaklarını söyledi:

Terminal hattı için kazılar başlıyor. Aynı anda başka bir yeri kazmak kente sıkıntı verir. Orası bittikten sonra buna başlayacağız.”

 

İpekböceği Cumhuriyet Caddesi’nde nostalji hattına giriyor!

 

Bursa tramvayla 2011 yılında Cumhuriyet Caddesi’nde tanıştı. Başlangıçta yolcuyu da sembolik taşıması planlanan tramvayla, Cumhuriyet Caddesi’nin yeni yapılanmasındaki çarşıya farklılık getirilmesi hedeflendi.

Ardından…

Başlangıçtaki sembolik seferler ilgi görünce bu kez daha yeni ama kullanılmış vagonlar alındı, hat da Gökdere’den İncirli Caddesi’ne uzatıldı.

Şimdilerde…

İlk günlerdeki tarihi vagonların yerine biraz daha yeni ama İpekböceği’nden her şeyiyle farklı vagonlar yolcu taşıyorlar.

Yolcu potansiyeli, ilgiyi ortaya çıkarınca, Büyükşehir Belediyesi de hoş görünüm için başlattığı nostaljik seferleri tramvay ağı içine almayı planlıyor.

Kararda…

Nostaljik tramvay kullanan yolcuların “İpekböceği tramvayı başka yerlere çalışırken biz neden eski vagonlara biniyoruz” demeleri de etkili oldu.

Buna göre…

Pirinç Han önünde Çatalfırın’dan Çakırhamam’a çıkan T1 ile kesişerek başlayan hat, İncirli Caddesi’nden Ertuğrulgazi’ye kadar uzatılacak. Hat üzerinde hem İpeköceği, hem de nostaljik tramvay yan yana çalışacak.

Ancak…

Halen kullanılan rayların genişliği ve teknolojisiyle İpekböceği rayları aynı ölçülerde değil. İpekböceği için biraz daha geniş ray aralığı gerekiyor.

O nedenle…

Cumhuriyet Caddesi’ndeki mevcut hat ile birlikte kullanılmak üzere yeni bir ray hattı daha yapılacak. Bu hat, mevcut hatla iç içe olacağı için yeni bir alan gerektirmeyecek.

Böylece…

Yaklaşık 1.5 metrelik bir şeritte içe içe geçmiş 3 ray hattı yer alacak. İpekböceği ile mevcut tramvay bu hatlar üzerinde gidip gelecekler.

 

Tarık Köse Gençlik MKYK’da

 

AK Parti’nin dün yapılan Gençlik Kolları Kurultayı’nda genel başkanlığa

Abdurrahim Boynukalın’ın yerine İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş geldi. Aslen İnegöllü ve kendini Bursa çocuğu kabul ediyor.

Yanı sıra…

Dünkü kurultayda Gençlik Kolları Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliği için yapılan görüşmeler sonunda Bursa’dan Tarık Köse’ye karar verildi.

AK Parti Bursa İl Gençlik Kolları Üniversitesi Birim Sorumlusu olan Köse, aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse’nin oğlu.

 

Önce konferans, sonra kurultay

 

7 Haziran seçiminde büyük bir sürpriz yapan ve Bursa’dan da milletvekili çıkaran, 1 Kasım’daysa gerileyen HDP farklı bir süreçle kurultaya hazırlanıyor.

Programa göre…

HDP Genel Merkezi 24 Ocak’taki kurultaydan önce 17-18 Ocak’ta konferans toplayacak. Partinin seçim değerlendirmesi ve önümüzdeki süreçle ilgili planlar kurultay öncesi bu konferansta görüşülecek.

Konferansa…

Bursa’dan eşbaşkanlar Yüksel Akgün ve Kezban Dumlu’nun yanı sıra 3 Ocak’ta yapılacak Bursa İl konferansında seçilecek 4 delege katılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.