Trump’tan rest

ABD’de azil soruşturmasına ilişkin tartışmalar büyüyor. Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın başlattığı soruşturmaya ABD Başkanı Trump restle karşılık verdi. Beyaz Saray, soruşturma sürecinde işbirliği yapmayacağını duyurdu.

Trump’tan rest
HABERİ PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump hakkında açılan soruşturmada Temsilciler Meclisi ile Beyaz Saray bir kez daha karşılıklı restleşme noktasına geldi.

Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye mektup gönderdi. Mektupta, Temsilciler Meclisi Trump’ın suçlanmasına ilişkin oylama yapmadıkça, soruşturmada işbirliğine gidilmeyeceği belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham tarafından yapılan açıklamada, soruşturmanın partizanca ve anayasaya aykırı bir eylem olduğu ifade edildi. Açıklamada ‘kapalı kapılar ardında yargılamalar yapıldığı ve Başkan Trump’a tanık çağırma hakkı tanınmadığı’ da iddia edildi.

İFADEYE GÖNDERİLMEDİ

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili üyeleri ise, ABD’nin AB Büyükelçisi Gordon Sonland’e ifadeye gelmesi için celp çıkardı. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Sondland’a ifadeye gitmemesi yönünde talimat verdi.
İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, talimatın anayasal işlevlerin engellenmesine yönelik güçlü bir kanıt olduğunu ileri sürdü.  

TRUMP’A AZİL SORUŞTURMASI

ABD Başkanı Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında temmuzda yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratlar’ın Trump’a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu.
Donald Trump’ın Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde bu ülkeden, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden’ın oğlunu soruşturmalarını istediği öne sürülmüştü. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, ‘Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden’ı araştırmalı’ ifadelerini kullanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X