1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TTIP'den en ağır darbeyi otomotiv alır
TTIP'den en ağır darbeyi otomotiv alır

TTIP'den en ağır darbeyi otomotiv alır

TTIP'in hayata geçmesi durumunda Türkiye'nin yüzde 3'ün üzerinde küçüleceğini belirten Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, ''En ağır darbeyi yüzde 20 daralma ile otomotiv sektörü alacak'' dedi.

A+A-

ASLIHAN AYDIN

İstanbul Bilgi Üniversitesi Danışma Kurulu Başkanı Prof.Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nın (TTIP) hayata geçmesi durumunda Avrupa Birliği (AB) ile devam eden Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle Türkiye'nin ağır hasar alacağını söyledi. 

Prof. Dr. Arıboğan, üniversitenin Bursa merkezinde dün gerçekleştirilen '2015 Türkiye Öngörüleri' başlıklı seminerde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında müzakereleri süren TTIP'in Türkiye'ye getireceği sıkıntılara dikkat çekti. 

Projenin dünyanın tüm dengelerini yerinden oynatacağını savunan Arıboğan, “AB'nin ABD'ye ya da ABD'nin AB'ye katılması gibi algılayabiliriz. Şu anda görüşmeler kapalı yürütülüyor. 2017'de bitecek projenin etkileri üzerinde ciddi tartışmalar yapılıyor” dedi.

OTOMOTİV KÜÇÜLECEK

Projenin hayata geçmesi durumunda AB ile devam eden Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle Türkiye'nin çok ağır hasar alacağını ileri süren Arıboğan, “Türkiye'nin yüzde 3'ün üzerinde küçüleceği, en ağır darbeyi yüzde 20 daralma ile otomotiv sektörünün alacağı tahmin ediliyor” diye konuştu. 

Amerika ve AB ile olan ticaret hacminin yüzde 48'ler seviyesinde olduğunu ifade eden Arıboğan, iki taraf birbirini beslemeye başlayınca sorun oluşturacağını, bu yüzden Gümrük Birliği anlaşmasının yenilenmesi gerektiğine işaret etti.

YENİDEN YAPILANMA ŞART

Türkiye'de cari açığın nedeninin sürekli enerji olarak gösterildiğini hatırlatan Arıboğan, bunun yanı sıra ara malların da önemli olduğunu vurguladı. 

Ara mal üretimi yapılmadığı için dış satım yaparken Türkiye'nin daha fazla borçlandığını anlatan Arıboğan, “Ürettiğimiz her ihracat mamulü, dışarıdan aldığımız ürünler üzerinden yapılıyor. Ekonomik olarak ciddi bir yeniden yapılanmanın üzerine gidilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KIRILGAN BİR YIL OLABİLİR

Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Erdem, 2015 yılının ekonomik açıdan kırılgan olabileceğini söyledi.

Orta ve uzun vadede hedeflerin koyulması gerektiğini ifade eden Erdem, “Biz günü kurtarma derdindeyiz. 5-10 yıllık planların iyi yapılması gerekir. Türkiye'nin 2023 hedefi var ama bu sayılarından ibaret” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.