1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüketici güveni 8 ayın dibinde
Tüketici güveni 8 ayın dibinde

Tüketici güveni 8 ayın dibinde

Tüketici güven endeksi, ekimde 70,3`e geriledi. Önümüzdeki dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağını düşünenlerin sayısı azaldı.

A+A-
Tüketici güven endeksi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 4,9 azaldı. Eylülde 74 olan endeks, ekimde 70,3 değerine düştü.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 70,3 oldu. Bu, şubat ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak dikkat çekti. Eylülde 102,1 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 10,5 düşerek, ekimde 91,3'e geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.
 
İŞSİZLİKTE ARTIŞ BEKLENTİSİ
 
Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi 6,3 azalarak, ekimde 73,7 değerine geriledi. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı. Aynı döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,4 arttı. Eylülde 23,9 olan endeks, ekimde 26,1 değerine çıktı. Bu da, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.
 
MADDİ DURUM KÖTÜ OLACAK BEKLENTİSİ
 
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,1 düştü. Eylülde 91,2 olan endeks değeri ekimde 90,2'ye geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.
 
RAKAMLAR NE İFADE EDİYOR
 
Aylık tüketici eğilim anketiyle, tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor. Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.