1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tunceli’nin gönüllü vekili oldu: Bennur Karaburun!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tunceli’nin gönüllü vekili oldu: Bennur Karaburun!

A+A-

Afyon’da hafta sonu AK Parti’nin kampında Başbakan Ahmet Davutoğlu milletvekilleriyle 5.5 süren toplantı yaptı. Basına kapalı toplantıda bazı özel mesajlar verdi, değerlendirmelerini milletvekilleriyle paylaştı.

Konuşmasının bir bölümünde “Biliyorsunuz… Tunceli, Şırnak ve Hakkari illerimizde milletvekilimiz yok” dedi ve önerisini açıkladı:

Bu illerimize İstanbul’daki milletvekili arkadaşlarımızdan 3’ünü gönüllü olarak görevlendirelim. Kendi seçim çevreleriymiş gibi, o illerin her şeyiyle onlar ilgilensinler.”

Ardından…

İstanbul milletvekilleri arasından gönüllü görevlendirme için isim tespitine geçildi.

Tam bu sırada…

Yan yana oturan Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ile İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Ravza Kavakçı birbirlerine baktılar.

Öneri Karaburun’dan geldi:

Biz de gönüllü olalım mı?”

Kararı birlikte verdiler ve ellerini birlikte kaldırdılar:

Biz de gönüllü milletvekili olarak milletvekilimiz olmayan illerdeki çalışmalara katılmak istiyoruz.”

Bu davranış…

Başbakan Davutoğlu’nu çok etkiledi. Kürsüden duygularını şöyle dile getirdi:

AK Parti gönüllülük esasına göre kurulmuş ve böyle çalışan bir parti. Her şey gönüllülük esasına göre gelişiyor. Bennur Hanımın ve Ravza Hanımın gönüllü olmak istemeleri beni çok mutlu etti.”

Sonra da…

İki hanım milletvekilimizi de Tunceli’ye gönüllü milletvekili olarak öneriyorum.”

Tam bunu söylediğinde aklına geldi ve “Peki ama Tunceli’de havaalanı yok. Bennur Hanım nasıl gidip gelecek?” diye sordu. Sonra da engelli olan AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’a dönüp şunu ekledi:

Siz aslında gönüllüsünüz… Türkiye’nin her yanına gidersiniz, biliyorum”

Bunun üzerine…

Karaburun da duygularını dile getirirken, “Hizmet için buradayız. Engelli olmam hizmet yapmamı engellemez. Gönüllü olarak Tunceli’de çalışmaya ve kardeş olduğumuzu göstermeye hazırım” karşılığı verdi.

 

Meclis’e engelliler komisyonu önerdi

 

AK Parti’nin engelli milletvekili Bennur Karaburun basına kapalı toplantıda söz aldığında kendisinin de içinde bulunduğu duruma ilişkin farklı bir çerçeve çizdi.

Söze…

Ben engelliyim. Türkiye’de 9 milyon engelli var. Her birinin ailesinin 4 kişi olduğu kabul edilirse, 36 milyon kişiyi ilgilendiren bir durum” diyerek başladı ve şunu söyledi:

TBMM’de ihtisas komisyonlarımız var. Bir ihtisas komisyonu da engelliler için kurulmasını öneriyorum.”

 

Bennur Karaburun’da gönüllü heyecanı

 

Tunceli Gönüllü Milletvekili olmasını sorduğumuzda AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun dün şunu söyledi:

Bu ülkenin her köşesi çok değerli ve bu ülkede yaşayan herkes kardeş. Türkiye’nin her yeri aynı ve biz de hizmet için buradayız.”

Şunu vurguladı:

Gönüllü olmayı talep edince Sayın Başbakanımız da Ravza Hanım’la birlikte beni çok onore ettiler.”

Şunu da ekledi:

Engelli olduğum için gidemeyeceğimi düşünenler oldu. Fakat her yere gitmeye ve görevimi yapmaya hazırım. Hakka ve halka hizmet görevimiz.”

 

Başbakan’a anlattı: Mermer OSB Orhaneli için önemli! 

Afyon Kampı sırasındaki 5.5 saatlik toplantıda yalnızca Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmadı, milletvekillerine de isteklerini ve önerilerini paylaşmaları için söz verdi. Başvuran herkes de konuşma şansı elde etti.

Üstelik…

Başbakan Davutoğlu yanına yardımcılarını, arka sıraya da bakanları oturtup iki sıra halinde milletvekillerinin önüne çıkarak farklı bir platform oluşturdu.

Konuşmacılardan biri de AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’du. Konuşmasında, Orhaneli’ndeki zengin mermer yataklarının üretime açılması konusunu gündeme getirdi.

Sözlerine…

Bursa’nın Orhaneli ilçesini kapsayan bölgede 900 yıllık muhteşem mermer yatakları tespit edildi. Ancak bu değeri ne yazık ki değerlendiremiyoruz” diyerek başladı ve önemli bir tespit aktardı:

Örneğin kütükler halinde çok cüzi bir paraya ihraç ettiğimiz mermerleri, işlendikten sonra sattığımızın 40 katına geri alıyoruz.”

Şu isteği iletti:

Orhaneli bölgesi bu zengin mermer yataklarının işlenip değerlendirilmesi için Mermer Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını istiyor.”

Ardından…

Bu konuda Berat Albayrak Bakanımıza da bilgi verdim” dedi ve yine önemli bir noktaya işaret etti:

Aslında, tek başına mermer ocaklarının işletilmesi de yeterli değil. Bu bölgede yine Uludağ Üniversitesi bu alanda bir birim açmalı ve kalifiye eleman yetiştirilmesini sağlamalı. Böylece sektör de kendini geliştirir.”

Şuna da dikkat çekti:
“Mermer OSB Orhaneli için istihdam kaynağı haline gelir. Kırsaldan kent merkezine göçü önlemesi bir yana, kent merkezinden Orhaneli’ne geri dönüşlerin başlamasına yol açar. İstihdamı geliştirir.”

Bunun üzerine…

Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Berat Albayrak söz aldı ve şunu söyledi:

Sayın Karaburun’un verdiği dosyayı inceliyoruz. İnşallah yakın zamanda işleme alırız.”

 

AK Parti İl’de küçük kıyamet!

 

AK Parti İl Yönetim Kurulu’nun pazartesi akşamı yapılan toplantısında adeta küçük kıyamet koptu. Fırtınayı çıkaran da, İl Başkanı Cemalettin Torun’a yöneltilen “Görevden alınacağınıza dair yazılar çıkıyor, aslı nedir?” sorusu oldu.

Bunun üzerine…

Torun sözü aldı ve aleyhinde çalışanlar olduğunu söyleyip isim vermeden sert eleştiriler yaptı. İl Başkan Yardımcılığı’ndan bir süre önce alınan Necati Polat bu sözleri kendisine yönelik kabul edince tartışma büyüdü.

İşin içine başka isimlere yönelik konu ve sözler de girince, Polat’ın terk ettiği toplantı fırtınalı bitti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.