1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Turizm için stratejik hedef: Paket programlara girmek
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm için stratejik hedef: Paket programlara girmek

A+A-

TRT Ankara Radyosu öğle kuşağı yayınında, Ayşe Yürük’ün yapımcılığını üstlendiği programa telefon bağlantısıyla konuk olduk. 

Program sunucusu Bilge Demirağ sordu:

“Bursa’da pek çok tarihi eser ve gezilecek yer var, herhalde sürekli turist geliyordur.”

Derin bir iç çekip cevap verdik:

“İstanbul’a çok yaktın olmak Bursa’ya ulaşım açısından avantaj, fakat bu gibi kültür gezilerinde yakınlık dezavantaj oluyor. Çünkü turist tarihi büyük cami ve yapıları İstanbul’da görüyor, Bursa’yı gündemine almıyor.”

Program sonrası…

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Konseyi Başkanı Hasan Eker’le sohbetimizin konusu da turizmde Bursa’nın tercih edilebilirliği oldu.

O da bizim gibi iç çekerek söze başladı:

“İstanbul’a yakınlık Bursa’nın turizm açısından dezavantajıydı, şimdi daha da yakın olunca daha da dezavantajlı hale geldik.”

Nedenini şöyle açıkladı:

“Çok yakın olunca turist Bursa’ya günübirlik turlarla geliyor. Ulucami’yi ve Kozahan’ı geziyor, kebap yiyip gidiyor.”

Bakışı şu:

“Turisti Bursa’da daha uzun süre ve özellikle konaklamalı tutup yakınlığı avantaja dönüştürmeliyiz.”

Dikkat çektiği nokta da şu:

“Kültür turizminde Bursa’yı cazip yapabilmek için, tarihi eser ve mekanlar yanına turistin ilgisini çekecek eğlenceli ve tematik restoranların sayısını arttırmalı, tarihi yaşatan otantik mekanları doğru düzenlemeliyiz.”

İkinci aşamayı da şöyle açıkladı:

“Bütün bunları yaptıktan sonra, Türkiye’ye turist getiren Avrupa’nın büyük seyahat acentalarının paket programlarına Bursa’yı ekletmeliyiz.”

Şunu vurguladı:

“Turist artık yalnızca tek yere gitmek yerine paket programlara yöneliyor. O nedenle Avrupa’da Budapeşte-Viyana-Prag gibi, Lüksemburg-Amsterdam-Brüksel gibi paket programlar yapılıyor. Biz de İstanbul paketine girmeliyi.”

Ardından…

“Kapadokya’ya giden turist Bursa’ya neden gelmesin?” dedi ve ekledi:

“BTSO Turizm Konseyi olarak belirlediğimiz stratejik hedefte bu var. Bursa olarak paket programlara girebilmek için her şeyi yapacağız.”
 

Fotoğraftaki Gölyazı’yı göstermeliyiz

 

BTSO Turizm Konseyi Başkanı Hasan Eker’le turizm stratejisini konuşurken, “Aslında kültür turistinin daha çok gezmesini sağlayabileceğimiz çok özel yerlerimiz var” dedi ve ekledi:

“Bu yerlerin başında Cumalıkızık geliyor. Fakat orada kaliteyi arttırmamız gerekiyor.”

Sonra da şunu söyledi:

“Gölyazı’nın turizmde yıldızı yükseliyor. Herkes Gölyazı’ya gitmek istiyor. Fakat turiste fotoğraftaki Gölyazı’yı göstermemiz gerekiyor. Ne yazık ki gidenler fotoğraftaki Gölyazı ile karşılaşamıyorlar.”
 

Lale Karabıyık’tan Nilüfer Belediyesi’ne yürüyüş teşekkürü 

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 Temmuz’da İstanbul Maltepe’de sona erecek yürüyüşünü CHP’li belediyeler nöbetleşe organize ediyorlar. Yanı sırda, nöbet dönemlerinde hem katılmak isteyen parti örgütlerinin organizasyonunu, hem de yürüyüşteki sosyal gereksinimler ve ihtiyaçları karşılıyorlar.

Bu kapsamda…

Hafta sonu organizasyon sırası Nilüfer Belediyesi’ndeydi. Açıkça söylemek gerekirse, en sıcak gündeki en kalabalık yürüyüş organizasyonundan Nilüfer Belediyesi alnının akıyla çıktı.

Dolayısıyla…

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de kutlamaları kabul etti.

Kutlamayı…

Daha geniş alana duyurarak yapanlardan biri de CHP Bursa Milletvekili olan Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık’tı.

Lale Hoca kamuoyuyla paylaştığı “Emeğinize sağlık arkadaşlar” başlıklı mesajında şunları yazdı:

“2.5 gün boyunca adalet yürüyüşünde 15 bin kişiye hizmet veren, gururumuz olan başta Nilüfer Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey ve başkan yardımcılarımıza teşekkür ederim.”
 

Şadi Özdemir’den yönetim kuruluna sürpriz 

 

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir 9 Haziran’dan bu yana sağlık sorunu yaşıyor. Bu süreçte 13 Haziran’da İstanbul’da kritik bir cerrahi operasyon geçirdi ve bu nedenle de hem Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşünde; hem CHP İl bayramlaşmasında bulunamadı.

Evde dinlenerek tedavi sürecini devam ettiren Özdemir dün akşam sürpriz yaptı ve İl Yönetim Kurulu’nun haftalık toplantısına katıldı.

Toplantıya katılmak üzere CHP İl’e giderken görüştüğümüzde “Yavaş yavaş toplantı ve etkinliklere katılmaya başlıyorum” dedi.
 

Nilüfer Fest’te ilk kez Bursalı grup sahne alacak: In Hoodies 

 

Nilüfer Belediyesi tarafından Nilüfer Fest adıyla her yıl Balat’ta organize edilen müzik festivaline bugüne kadar hep Bursa dışından solist ve gruplar katıldı.

Fakat…

Nilüfer Fest bu yıl ilk kez Bursalı bir solist ve grubu ağırlayacak.

Grubun kurucusu Murat Kılıkçıer aslında babası Erol Kılıkçıer gibi avukat. Fakat…

Genç Kılıkçıer siyah avukat cübbesini atıp müziği seçti ve kurduğu In Hoodies adlı grupla britpop tarzı müzik yapıyor.

Ayrnıca…

Kayıtları İngiltere’de yapılan müzik dergileriyle bazı gazeteler tarafından yılın en iyi albümlerinden biri gösterilen A Lunar Manoeuvre adlı albümü var. Albüm İngiltere’de Rough Trade üzerinden plak formatında yayınlandı.

İstanbul’da çok sayıda müzik festivalinde sahne alan ve gençlerin büyük ilgi gösterdikleri IĞn Hoodies ve Murat Kılıkçıer 10 Ağustos’ta Balat’ta ilk kez Bursalı hemşerileriyle buluşacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.