1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Turizmci Turizm Bakanı’na ‘Bursa’yı da görün’ dediler!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Turizmci Turizm Bakanı’na ‘Bursa’yı da görün’ dediler!

A+A-

Görüşmeyi… Kısa adı BUSAT olan Bursa Sağlık Turizmi Derneği’nin kurucu başkanı AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin organize etti.

Belki de…

Bursa’nın hep konuşulan turizm potansiyeliyle ilgili ilk kez bu kadar geniş kapsamlı bir katılımla masaya oturuldu. Yine ilk kez Bursalı turizmcilere bir siyasetçi öncülük etti.

Bursa Turizm Platformu heyetinde Bursa turizmiyle ilgili her kesim vardı.

1.-yazi-icin-bursa-turizm-platformu-kultur-vce-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-ziyareti,-dr.-mustafa-esgin.jpgÖrneğin…

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik kamunun temsilcisiydi. Bursa Valiliği Turizm Tanıtma Birliği Başkanı Zeki Beyhan heyetteydi.

Yanı sıra…

Turizm sivil toplum örgütleri TÜRSAB, GÜMTOB, BUSAT, Turist Rehberleri oradaydılar. Tarihi Hanlar ve Çarşılar Birliği, Aşçılar Derneği ile UNESCO Alan Başkanlığı temsilcisi de vardı.

İlhan Evliyaoğlu’ndan sonra, sektörden gelen ikinci Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Nuri Ersoy’la görüşme Bursa adına çok verimli geçti.

O verimi de…

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’le konuştuk. Görüşmeyi özetlerken, “Uludağ’dan başlayıp her şeyi anlattık” dedi ve sıraladı:

Bir…

“Uludağ’ın dört mevsim çalışması gerektiğini anlattık. Yapısal sorunları anlatıp, yönetiminin tek çatı altında toplanması gerektiğini söyledik.”

İki…

“Sağlık turizmi gibi katma değeri yüksek turizm hareketlerine potansiyel şehir olduğumuzu anımsattık, sıcak su bölgelerimizin önemini anlattık.”

Üç…

“UNESCO’nun tarihi kentler listesinde olmanın avantajlarını sıraladık. Bunların daha da geliştirilmesi için başlatılan çalışmalara destek istedik.”

Dört…

“İznik, Tirilye, Gölyazı, Cumalıkızık, Misi gibi turizm bölgelerimizin aslında Türkiye turizmi için önemini anlattık.”

Beş…

“Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı tanıtım materyallerde Bursa’dan hiçbir görüntü yok. O çalışmalarda Bursa’nın da olması gerektiğini ifade ettik.”

Konuyu şöyle toparladı:

“Bursa’nın çok yönlü turizm bölgesi olduğunu gösterdik. Dövize konsantre olduğumuz şu sıkıntılı günlerde cari açığın azaltılmasında turizmin payına dikkat çektik.”

Şunu da ekledi:

“Katma değeri yüksek turizm hareketliliğinde önemi artan üçüncü yaş ve sağlık turizminde Bursa’nın en büyük potansiyel olduğunu anlattık.”

 

8 yıldır Turizm Bakanı gelmeyen Bursa’ya davet

 

2.-yazi-icin-kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-ile-ak-parti-bursa-milletvekili-dr.-mustafa-esgin.jpgAslında… Geçmişte Turizm Bakanları’na sunulan raporlardan bir şey çıkmadı. Buradan çıkar mı bilinmese de, bir yerden başlamak gerekiyor.

O bakımdan…

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin aracılığıyla Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la görüşen Bursa Turizm Platformu bünyesindeki turizm dinamikleri mutlu döndüler.

Üstelik…

Esgin aracılığıyla, bir de davette bulundular:

“Bursa’ya 8 yıldır Turizm Bakanı gelmiyor. Turizm Zirvesi’ne katılmanızı bekliyoruz.”

 

Tren denince akla gelen Kemal Demirel siyasetçi turuna çıkıyor

 

3.-yazi-icin-kemal-demirel.jpg2 dönem CHP Bursa Milletvekili olarak parlamentoda görev yaptı, ama Türkiye’nin her yerindeki Bursa’ya demiryolu eylemleriyle iz bıraktı. Şimdilerde harıl harıl üçüncü şiir kitabı için hazırlansa da, Bursa’da tren denildiğinde herkesin aklına önce Kemal Demirel geliyor.

Hızlı tren ihalesiyle ilgili döviz savaşına bağlı ekonomik olumsuzluklar nedeniyle projenin akıbetinin tartışıldığı şu günlerde Demirel iki aşamalı ziyaret programıyla yeniden harekete geçiyor.

O aşamaları da şöyle açıkladı:

“Bursa’dan milletvekili çıkaran AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti il başkanlarını önümüzdeki hafta ziyaret edip hızlı tren projesine destek olmalarını isteyeceğim.”

İkincisi de şu:

“Ankara’ya gidip 4 partiden tüm Bursa milletvekilleriyle görüşeceğim ve hızlı tren projesine sahip çıkıp tamamlanmasını sağlamalarını isteyeceğim.”

Şunu da ekledi:

“Bu çabalarımı Bursa’ya tren gelinceye kadar sürdüreceğim.”

 

Anketleri görmeye başlayan CHP, iç mücadelede birlik sağladı

 

4.-yazi-iecin-chp-ilce-baskanlari-deklarasyon.jpg31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçim için erken yola çıkmak üzere kendi seçim takvimini startını veren ve aday adaylığı başvuruları süreci 1 Ekim’de başlatma kararını açıklayan CHP bir yandan da anketler yapıyor.

Büyükşehir ve 17 ilçe için ayrı ayrı yapılan anketlerden ilki Yıldırım’da tamamlandı ve sonucu çıktı. Osmangazi ise hafta başı bitecek.

Bununla birlikte…

Kurultay sürecinin bastırılmasına karşın, parti tabanında hareket henüz bitmedi. Örneğin, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş şu sıralar sosyal medyada hakaret içeren paylaşımlar yapanları disipline sevk ederken parti disiplini sağlamak üzere adımlar atıyor.

Bir anlamda…

Kişisel çıkışlara göz yummayacağının da mesajını veriyor.

Nitekim…

13 ilçe başkanıyla bir de deklarasyon yayınladı. İlk kez Mudanya İlçe Başkanı’nın da katıldığı toplantıdan sonra yapılan açıklamada “CHP'yi yıpratmak isteyenlerin eylemlerine hiçbir koşul altında taviz verilmeyeceği ortak kararımızdır” deniliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.