1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. `Türk tırlarına yakıt satmayız`
`Türk tırlarına yakıt satmayız`

`Türk tırlarına yakıt satmayız`

Türk makamlarına bir takım önerilerde bulunduklarını belirten Atrçiyan, `Önerilerimizin kabul görmemesi durumunda İran sınırları içerisinde Türk tırlarına yakıt satışı durdurulacaktır` dedi.

A+A-
İran Karayolları Transit ve Sınır Geçişleri Genel Müdürü Muhammed Cevad Atrçiyan, Türk tırlarına İran içerisinde yakıt satışını durdurabileceklerini bildirdi.
 
Resmi haber ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada Atrçiyan, ''İran, iki ülke arasında transit konusundaki ihtilafları ortadan kaldırmak için yapılan müzakerelerde Türk makamlarına bir takım önerilerde bulunmuştur. Önerilerimizin kabul görmemesi durumunda İran sınırları içerisinde Türk tırlarına yakıt satışı durdurulacaktır'' dedi.
 
AĞIR GEÇİŞ ÜCRETİ
 
Türkiye'nin İran tırlarından 'ağır geçiş' ücretleri almasının ardından geçen hafta sınırlarda bir yığılma yaşandığını öne süren Artçiyan şunları kaydetti: ''Türkiye'nin iki ülke arasındaki karşılıklı anlaşmalara rağmen İran tırlarından geçiş ücreti alma kararının sebebini anlayabilmiş değiliz. Türkiye, topraklarından geçen İran tırlarından her 100 kilometre başına yaklaşık 50 Euro geçiş ücreti talep ediyor ve bu tırlara ülke içerisinde yakıt satın alma hakkı tanımıyor. Ancak İran aynı geçiş ücretini almasına rağmen Türk tırlarına yakıt satın alma izni veriyor.''
 
YETKİLİLER MÜZAKERE ETMELİ
 
Artçiyan, sorunların çözümü için iki ülke yetkililerinin müzakere etmeleri gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Türk tırlarının İran sınırları içerisinde yakıt depolarının mühürlenmesi önerisi hakkında, şu ifadeleri kullandı: ''Bu öneri önceki yıllarda üç ay uygulanmış ancak birçok soruna yol açması sebebiyle taraflarca iptal edilmişti. Bu nedenle bu öneriyi kabul etmedik. Türkiye'nin bu öneride ısrarcı olması durumunda, Türk tırlarına İran'da bir litre dahi yakıt alma izni verilmeyecek, kaçakçılıkla mücadele kanunu gereğince en küçük aykırı tutum ve depolardaki mühürlerin açılması durumunda kanuni işlem başlatılacaktır.''
 
ALTERNATİF GÜZERGAHLAR
 
'Türk tırları İran dışında alternatif güzergâhlar bulabilirler. Ancak bu onlar için daha masraflı olacaktır' değerlendirmesinde bulunan Atrçiyan, İran'ın da aynı şekilde Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya'dan oluşan alternatif güzergâhlar üzerine yoğunlaştığını aktardı. İki ülke arasındaki 16 milyar dolarlık ticaret hacmine değinen Atrçiyan, 'Bu ticaret hacminin büyük bölümünü Türkiye'nin İran'a yaptığı ihracat oluşturuyor. Tırların geçişlerinde azalma olması Türkiye'nin İran'a ihracatında azalma anlamına gelir' dedi.
 
BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ
 
İran'ın sınır geçişlerinde Türk taşıtlarından akaryakıt fiyat farkı uygulaması adı altında tek taraflı olarak ücret alması ve Türkiye'nin konuya itirazının sonuçsuz kalmasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 10 Ekim 2014'ten itibaren mütekabiliyet uygulaması kapsamında İran taşıtlarından aynı ücreti almaya başlamıştı. Türkiye'nin uygulamaya başlamasının ardından İran tarafı, 11 Ekim'de akaryakıt fiyat farkını iki katına çıkarmış, Türkiye yine mütekabiliyet esasları çerçevesinde fiyatları yükseltmişti.
 
TİM: SIKINTI OLUŞTU
 
Türkiye İhraatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İran'ın Türk tırlarından ücret talep etmesinin sıkıntı oluşturduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin hiç bir ülkeden tırların geçişiyle ilgi bir ücret talep etmediğini söyledi. Büyükekşi şöyle devam etti: 'Biz burada olumlu bir gelişme olmasını bekliyoruz. Çünkü taşımanın yüzde 80'ini İran, yüzde 20'sini Türk tırları yapıyor. Bu rakamlar özellikle bizim toplam maliyeti düşük olan ihraç mallarında navlun maliyetini olumsuz etkiliyor. Bazı mallar var ki bir tırın değeri 10 bin dolar. Bunda alınacak 700 dolarlar, 1.000 dolarlar neredeyse yüzde 10'a denk geliyor. Bu da bize olumsuz etki yapıyor. Şu anda bu İran tırlarına da aynısı uygulanınca bu denkleşti.'
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.