1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye dijital devrimi yakalamalı
Türkiye dijital devrimi yakalamalı

Türkiye dijital devrimi yakalamalı

Türkiye`nin dijital teknolojiler anlamında dünyanın çok gerisinde olduğunu belirten Aslanoba, Bursa`nın ise yazılımda öne çıktığını kaydetti.

A+A-
ASLIHAN AYDIN
 
Melek yatırımcı ve Aslanoba Gıda Sanayi AŞ Genel Müdürü Hasan Aslanoba, dünyada dijitale doğru bir evrilme olduğunu belirterek, “Teknolojik bileşenleri en uyumlu nasıl kullanırız ve nasıl ekonomik değer üretiriz bunu anlamak gerek” dedi.
 
Türkiye Genç İşadamları Derneği(TÜGİAD) Bursa Şubesi'nin Almira Hotel'de düzenlediği toplantıda Aslanoba, 'Dijital devrimin getirdiği yeni fırsatlar ve tehditler' konusunda bir sunum yaptı.
 
Aslanoba sunumunda, melek yatırımcıların teknoloji ile iç içe olan, yeni girişime başlamış şirketlere yatırım yaptıklarını belirtti.
 
Türkiye'de melek yatırımcı sayısının az olmasından dolayı kendisinin öne çıktığını ifade eden Aslanoba, “Bugüne kadar 51 farklı yatırım yaptım. Bunlardan 10 tanesi ya battı ya batacak. Fakat bu işin doğasında var. Melek yatırımcı bunları göze almak durumunda” dedi.
 
Dijital zeka eksik
 
Türkiye'de girişimci şirketlerin ihtiyaç duyduğu büyüme fonlarında ciddi sıkıntı olduğuna dikkati çeken Aslanoba, girişimci ruh ile sermayenin bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Aslanoba, ''Parası olan, internet ekosistemini anlayan yatırımcı profili çok eksik. Dijital zekamızı artırmamız gerekiyor. Gelecek, dijital devrime kayıyor. Bu teknolojik bileşenleri en uyumlu nasıl kullanırız ve nasıl ekonomik değer üretiriz bunu anlamak gerek” diye konuştu.
 
Dünyada çok gerideyiz
 
Türkiye'nin dünyada dijital iş modellerinde çok geride olduğunu ifade eden Hasan Aslanoba, “Bu işin Mekkesi San Francisco. İstanbul, Türkiye'de çok önde olsa da dünyada çok geride. Bursa, yazılım konusunda öne çıkmaya çalışıyor. Fakat yazılımda önemli olan global bir proje ortaya çıkarmak” dedi.
 
İş dünyası dikkatli olmalı
 
TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Gökhan Onur ise, Orta Vadeli Planı değerlendirdi. Onur, OVP'yi desteklediklerini ifade ederek, “İçinde bulunduğumuz günlerde küresel siyasette risk algısının artması belirsizlik sürecini de artırıyor. Planlama ve yol haritalarımızın söz konusu riskler altında hedeflerimize ulaşabilmesi konusunda iş dünyası olarak dikkatli olmalıyız. Türkiye ekonomisine güç katacak sağlam adımlarla ilerlemeliyiz” diye konuştu.
 
Melek Yatırımcı nedir?
 
Melek Yatırımcı, henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişidir. Diğer bir tanımda ise; yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren firmalara, kuruluşlarının çok erken bir döneminde yatırım yapan özel bir yatırımcı tipi olarak ifade edilmektedir.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.