1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye ilham kaynağı
Türkiye ilham kaynağı

Türkiye ilham kaynağı

Dünya Bankası'ndan övgü geldi. Martin Raiser, dünyadaki birçok gelişmekte olan ülke ve yükselen piyasalar için Türkiye'nin ilham kaynağı olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

A+A-

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye'nin başarılı bir ekonomik entegrasyon hikayesi olduğunu söyledi.

Raiser, Dünya Bankası'nın hazırladığı, ''Türkiye'nin Deneyimleri: Entegrasyon, Kapsama, Kurumlar Raporu''nun Ankara sunumu nedeniyle Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı(TEPAV) tarafından düzenlenen toplantıda, Dünya Bankası ve Türkiye'nin ortaklıklarından iki tarafın da birçok şey öğrendiğini belirtti. 

Dünyadaki birçok gelişmekte olan ülke ve yükselen piyasalar için Türkiye'nin ilham kaynağı olmayı sürdürdüğünü dile getiren Raiser, raporun Türkiye'nin bugün geldiği noktayı anlatmaya çalıştığını ifade etti. 

Türkiye'nin yakın zamandaki ekonomik geçmişinin iki temayla açıklanabileceğini anlatan Raiser, ''Herşeyden önce Türkiye başarılı bir ekonomik entegrasyon hikayesi. Liberilizasyon, yeni fırsatlar ortaya koydu ve özel sektör bu fırsatları başarıyla kullandı'' diye konuştu.

TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM

Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal dönüşümün ikinci temasının ise kapsayıcılık olduğunu vurgulayan Raiser, sosyoekonomik farklılıkların yoksul ve zengin kesim, doğu-batı, kadın-erkek arasında giderek azaldığını belirtti. Kurumsal kalitenin önemine de değinen Raiser, iş yapma ortamı, kamu maliyesi yönetimi, altyapının düzenlenmesi, imar planları, fikri mülkiyet hakları, hukukun üstünlüğü gibi konularda Türkiye'nin henüz yüksek gelir grubundaki bir ülke olmak için gereken kurumsal oluşumları tam olarak yerine getirmediğine işaret etti.

 

AB YAKINMASA

MAKENİSENİN PARÇASI

-Yurt içi tasarrufları artırmanın yolları bulunmalı.

-Verimlilik artışı BRICS ülkelerinden daha fazla.

-Türkiye diğer ülkelere kıyasla daha hızlı kentleşiyor.

-Kamu hizmetlerine erişimde ilerleme kaydedildi.

-Türkiye orta gelir tuzağını aşma endişesi taşıyor.

-Türkiye, AB yakınsama makinesinin bir parçası.

-Yakınsama makinesi yüksek gelir grubuna yükseltiyor.

 

-Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden 10 yaş daha genç.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.