1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Türkiye'nin referandumu dünya meselesi haline geldi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye'nin referandumu dünya meselesi haline geldi!

A+A-

Dikkat çekmeyecek gibi değil… Almanya ile başlayan, Hollanda ile zirveye tırmanan, Avrupa ülkelerinin bazılarının da peşine takıldıkları bir kriz süreci yaşadık. Bazı ülkelerle diplomatik ilişkilerimiz gerginleşti.

Bu süreçte…

Türkiye’den16 Nisan’da yapılacak referandum için çalışma yapmak üzere Avrupa kentlerine gidenlerden evet sözcüleri engellenirken, hayır sözcüleri planlanan toplantılarını yapabildiler.

Hatta…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, karayoluyla girdiği Hollanda’da Türk Konsolosluğu’na 30 metre kala durdurulup çirkin bir şekilde sınır dışı edildi.

Buna…

Bölücü terör örgütünün bazı Avrupa kentlerindeki gösterileri eklendi.

Bu durumu…

Yani, “Avrupa bizim referandumumuza neden müdahil oluyor?” sorusunu ilk günden beri konuştuğumuz her siyasetçiye soruyoruz.

Bu kez…

Yıllarını Avrupa’daki Türk organizasyonlarıyla geçirmiş, gurbetçilerimizi ve Batı’nın anlayışını çok iyi bilen, Avrupa’daki çeşitli kentlerin üniversitelerinde konferanslar veren Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez’e sorduk.

Sözü hiç uzatmadı…

“Yalnızca Avrupa mı?” diye başladı ve şunu söyledi:

“Türkiye çok özel konumu ve önemi sebebiyle adeta dünya gündeminin birinci maddesi olmuş durumda. Birçok ülke kendi işini gücünü bırakmış Türkiye gündemini konuşuyor.”

Şunun altını çizdi:

“16 Nisan günü yapacağımız referandum adeta bir dünya meselesi olarak algılanıyor. Aslında doğru algılıyorlar.”

Böyle düşünmesinin nedeni şu:

“16 Nisan günü akşamı sandıklardan çıkacak sonuç sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkileyecek. Türkiye’nin yeni pozisyonu dünya siyasetinin dengelerini ve denklemlerini derinden etkileyip değiştirecek.”

Şunu da vurguladı:

“Yabancı uzmanlar ve kurmay analistler bunun çok iyi farkındalar. Bir asır önce Osmanlı medeniyetini durduran akıl, bugün de Türkiye’yi durdurmanın peşinde.”


 

Dönmez: 16 Nisan çok şeyi değiştirecek

 

Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez kritik bir noktaya işaret etti:

“14 Mayıs 2013 günü İMF borcunun bitmesiyle küresel tefecilerin elinden kurtulan Türkiye o tarihten bu yana sürekli saldırıya uğruyor. Topu birden geliyor adeta.”

Ardından…

“Türkiye’nin alacağı pozisyona göre dünyada çok şeyler değişecek” deyip ekledi:

“16 Nisan dönüm noktası. Milletimizin vereceği kararla Türkiye için yeni bir dönem, dünya için de yeni bir düzen söz konusu olacak. İnşallah iyi olacak.”


 

Dünya çok karışık… Trump sonbahara kadar kalır mı?

 

Referandum kampanyaları nedeniyle içe ve Avrupa ile gerginliğe odaklandık, ama dünyanın dört bir yanı da karmakarışık durumda.

O tabloyu Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez şöyle özetledi:

“ABD, AB, Rusya ve Çin dörtgeninde sular ısınıyor. 2017 yılı dünya için zor bir yıl olacak diyorduk, öyle anlaşılıyor ki tüm dünyada için bir kader yılı olacak.”

Sonra da ülkeler bazında değerlendirme yaptı:

Bir…

“ABD içindeki derin gerginlik tüm şiddetiyle devam ediyor. Donald Trump başkanlık yapamaz hâle gelmiş durumda. Aldığı kritik kararlar ya meclis ya da mahkemelerden geri dönüyor.”

Şu vurgusu önemli:

“Sonbahara kadar yerinde kalabilecek mi belli değil. Mahkeme veya meclis yoluyla koltuğundan indirilme ihtimali konuşuluyor.”

İki…

“AB daha karışık. Hollanda’da aşırı sağın birinci parti olması son anda engellendi. Önümüzdeki haftalarda Fransa’da yapılacak seçimler için aşırı sağ rüzgârların neleri değiştireceğini göreceğiz.”

Şunu ekledi:

“Almanya ve Avusturya sonbaharda genel seçim yapacaklar. Avusturya için aşırı sağ fırtınası ve Almanya için sert aşırı sağ rüzgârlar bekleniyor.”

Üç…

“Rusya agresif dış politikasına devam ediyor ve hem ABD, hem de AB ile gerginlik yaşıyor. Bunun Rusya içinde toplumsal kargaşa şeklinde yansımaları olacak gibi gözüküyor.”

Şunu da anımsattı:

“Çin akıllı bir esnaf gibi sükûnetini koruyor, ama Trump Yönetimi ile çok daha ciddi sorunlar yaşayacaklarının farkındalar.”


 

Ortadoğu öngörüsü: İran-İsrail krizi

 

Dünyadaki karmakarışık tablo görüntüsü içinde İran ve Türkiye özel önem taşıyor. Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez bunu vurgularken, İran’da mayıs ayında seçim olacağını anımsatıp şunu söyledi:

“İran, kendi içinde siyasal ve toplumsal karışıklıklar yaşayacak gibi görünüyor. Diğer taraftan Trump, İran konusunda sert bir tutuma sahip.”

Öngörüsü şu:

“Ayrıca, önümüzdeki haftalarda İran-İsrail gerginliğinin artacağı bekleniyor.”


 

‘Hayır’cı ülkücüler geliyor

 

Anayasa değişikliğine destek vermesinden sonra, MHP’de kurultay ve değişim isteyenlerin yanında bir de referandumda hayır kararı alan grup oluştu.

Ülkü Ocakları’nın eski genel başkanları, o grup adına hayır çalışması için pazartesi Bursa’ya geliyor.

Grupta…

MHP Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa eden Ülkü Ocakları’nın eski genel başkanı Atilla Kaya ile 1997 kurultayında kürsüyü devirmesi hala anımsanan Ülkü Ocakları’nın eski genel başkanlarından Azmi Karamahmutoğlu ve Suat Başaran yer alıyorlar.

Eski Ocak başkanları, 3 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de Plaza 16’da “hayır” çağrısı yapacaklar.


 

Aynı tabanda 2 il başkanı

 

​İkisi de Gençlik Kolları siyasetinden geliyor. Ahmet Yıldırım 1980’de AP’nin son İl Gençlik Kolu Başkanı’ydı. Ali Biliz ise DYP Gemlik Gençlik Kolu başkanlığı yaptı.

DP döneminde Ahmet Yıldırım bir dönem İl Başkanı olarak sorumluluk aldı, AP Kurucu İl Başkanı olarak siyasete döndü. Ali Biliz ise DP İl Başkanlığı üstlendi.

Sözün kısası…

Aynı misyondan gelip aynı tabana seslenen 2 il başkanı dün bir araya geldi. Buluşma, AP İl Başkanı Yıldırım’ın DP İl Başkanı Biliz’i yönetimiyle birlikte ziyaret etmesiyle gerçekleşti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.