1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ücretli öğretmen açlığa mahkum: Maaşları asgari ücretin de altında
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ücretli öğretmen açlığa mahkum: Maaşları asgari ücretin de altında

A+A-

Bordroyu... Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu getirip önümüze koydu.

Söze de...

"Hani atanamayan öğretmenler var ya... Bu arkadaşlarımızın yalnızca atanamamaları haber oluyor, oysa yaşamları drama döndü" diye başladı.

Önümüzdeki bordroda net ücret sütununu yukarıdan aşağıya incelemeye çalışırken şunu anlattı:

"Atanamayan öğretmenler ücret karşılığında, yani ders saati ücretiyle okullarda görevlendirilebiliyor. Kadrolu öğretmenlerle aynı derslere giriyorlar, aynı müfredata göre eğitim veriyorlar, aynı işi yapıyorlar."

Şunu vurguladı:

"Aynı derse girip aynı işi yapıyorlar, ama bu arkadaşlarımızın aldıkları aylık ücret maalesef asgari ücretin altında."

Geçekten de...

Bordronun net ücret bölümündeki rakamlar işin ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor.  Yalnızca bir kişinin 1.603 lira ile asgari ücreti yakaladığı bordroda 1.300 liranın üstüne çıkan yok.

Genel ortalama 1.100-1.200 lira. Ders saati az olanların aldıkları ücret 850 liraya kadar düşüyor. Bir anlamda aldıkları para yol parasını bile karşılamıyor.

1.-yazi-icin-turk-egitim-sen-2-nolu-sube-baskani-selcuk-turkoglu-002.jpgTürkoğlu dedi ki:

"Bu arkadaşlarımız da kadrolu öğretmenlerle aynı eğitimi aldılar, aynı diplomayı taşıyorlar, aynı dersleri veriyorlar. Tek eksikleri atanamamış olmak."

Ardından...

"Atanamama konusu da onların kusuru değil, Milli Eğitim Bakanlığı politikaları gereği kadro olmadığı için atanamıyorlar" dedi şu bilgiyi verdi:

"Bursa'da 3 bin, Türkiye geleninde 120 bin civarı bu durumda olan ve asgari ücretin altında maaş alıp açlığa mahkum edilen öğretmen var."

Şöyle devam etti:

"Üstelik, bu arkadaşlarımıza yarım aylık prim yatırılıyor. O nedenle, emekli olabilmeleri için minimum 55 yıl çalışmak zorundalar. Yani ömür boyu derse girecekler."

Açıkçası...

Daha çok atanamamaları ile ilgili çırpınışlarına tanık olduğumuz atanamayan öğretmenlerin asgari ücret altında kalan ücretleri rahatsız edici.

Bu konuya kökten çözüm gerekiyor.

 

"Sabahattin Dülger Bursa eğitimi için fırsat"

 

Bursa Milli Eğitimi ile ilgili en sert eleştirileri Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu yaptı. Sabahattin Dülger'in İl Milli Eğitim Müdürü olmasıyla ilk kez umutlu gördük.

Söze...:

"Geçmişteki sorunları yaşamayacağımızı düşünüyorum" diye başladı ve şunu söyledi:

"Bursa'yı bilen, eğitim sorunlarına vakıf, ithal olmayan bir İl Milli Eğitim Müdürümüz var. Sabahattin Dülger'in Bursa eğitimi için fırsat olduğunu düşünüyorum. Devraldığı enkazı kaldırmak için bize düşen varsa hazırız."

 

Küçük yazarlar... Nuri Erbak Ortaokulu öğrencilerinden 5. kitap

 

3.-yazi-icin-nuri-erbak-ortaokulu-gekecegi-okuyan-kalemler-5.-litapla-tuyap-kitap-fuari.jpg3 yıl önce ziyaretimize geldiklerinde Geleceği Okuyan Kalemler III kitabını armağan etmişler, biz de bu sütunlardan paylaşmıştık.

Nuri Erbak Ortaokulu Müdürü Engin Yazar, Türkçe Öğretmeni Nalan Çelik ile Okul Aile Birliği Başkanı Hülya Yağız ve Başkan Yardımcısı Ceylan Güler bu kez beşinci kitaplarıyla geldiler.

Kitabı da...      

İçinde 2 yazısı bulunan ve gözleri ışıl ışıl parlayan 8-D sınıfı öğrencisi Ebru Gül Ölçer'den aldık.

Dahası...

Nuri Erbak Ortaokulu öğrencileri Geleceği Okuyan Kalemler-5 adlı kitaplarını TÜYAP Kitap Fuarı'ndaki stantlarında okurlarla buluşturup küçük yazarlardan imza etkinliği bile yaptılar.

Üstelik...

Yalnızca öğrenci yazılarını kitap haline getirmekle yetinmeyen bir okul yönetimi var. Nuri Erbak Ortaokulu'nun başarılı müdürü Engin Yazar sohbetimizde, yalnızca son süreçteki etkinliklerini anlattığında bile koca bir liste çıktı ortaya.

O listede...

Yazarlarla okulda yapılan söyleşilerden Orman Haftası'nda ağaçlandırmaya, uyuşturucuyla mücadele kapsamında uyarıcı ve bilgilendirici konferanslardan çevre esnafıyla okulu kaynaştıran etkinliklere, akran zorbalığı gibi küçük yaş grubu öğrencilerinin yaşadıkları sorunlardan öğrenci velilerine yönelik el işleri sergilerine kadar çok sayıda okul faaliyeti var.

 

Küçük yazar Ebru'nun büyük hayalleri

 

4.-yazi-icin-ebru-gul-olcer.jpgNuri Erbak Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Ebru Gül Ölçer'in beşincisi yayınlanan Geleceği Okuyan Kalemler kitabında 2 yazısı var.

Yazıların ilkinde "Hayallerle Yaşayın" çağrısı yapan Ebru diğer yazısında "Ne Güzel Bir Duygu Dostluk" başlığıyla duygularını anlatıyor.

Okumayı ve yazmayı çok seviyor, büyüdüğündeyse beyin cerrahı olmak istiyor.

Onu dinlerken gelecek adına umutlandık. Okul Müdürü Engin Yazar ve öğrencilerine emek harcayan Türkçe Öğretmeni Nalan Çelik'i kutladık.

 

Bursa'da İletişim Fakültesi eksikliğini Basın İlan Kurumu gideriyor

 

5.-yazi-icin-basin-ilan-kurumu-yeni-nesil-gazetecilik-egitim-semineri.jpgBursa yerel basında Anadolu'nun en güçlü kenti. Dışarıdan bakıldığında Küçük Babıali kabul edilen Bursa hem gazeteleri, televizyonları, radyoları, internet portallarıyla sayısal olarak; hem de yayıncılık anlayışı ve fiziki mekanlarıyla Türkiye'nin yerel basın önderi.

Yıllarca...

Böylesine önemli bir yerel medya merkezi olan Bursa'da İletişim Fakültesi açılması için mücadeleler verildi, ama bir türlü sonuca ulaşılamadı.

İşte...

O eksiği iki yıldır Basın İlan Kurumu gideriyor ve genç gazeteciler yetiştirme misyonunu üstleniyor.

Bu nedenle...

Göreve geldiği günden beri öncülük üstlenen Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Osman Başeğmez'i öncelikle kutlamak gerekiyor.

Geçen yıl İŞKUR'un işbaşı destek programıyla birlikte açılan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Semineri'nde yetişen gençlerle artık birlikte çalışıyoruz. Bu yılki programa KOSGEB de katıldı.

Biz de...

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da genç gazetecilere açılış dersi olarak deneyim ve izlenimlerimizi aktarmanın onurunu yaşadık.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.