1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Ulaşımda 65 yaş üstü sıkıntısı
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Ulaşımda 65 yaş üstü sıkıntısı

A+A-

Sevgili Günay Bey, öncelikle vatandaşlarımızın sesini duyurabilceği böyle güzel bir köşe hazırladığınız için teşekkür ederim. Ben Mudanya’da ikamet etmekteyim. Yaklaşık 5 senedir Bursa merkezde çalışıyorum ve her gün gidip gelmekteyim.

Bu sürede ulaşımda şöyle bir sıkıntıyı senelerdir gözlemlemekteyim. 65 yaş üstü ücretsiz taşımacılık özellikle ve özellikle Mudanya-Bursa arası çalışan otobüslerde çok sıkıntı yaşanmakta. Sağ olsun yaşlı amcalarımız ve teyzelerimiz sırf ücretsiz diye Bursa’dan Mudanya’ ya, Mudanya’dan Bursa’ya her gün gidip gelmektedir. Dolayısıyla özellikle iş ve okul giriş ve çıkışlarında otobüslerde tıka basa balık istifi gibi yolculuk yapmak durumunda kalıyoruz. Otobüse bindiğimizde bakıyorum çoğunluğu yaşlı ve yaptıkları sohbetten gezmeye çıktıkları belli. Sonuçta bu yaşlılarımıza da bir hizmettir. Fakat biz çalışanlara ve okula giden çocuklara haksızlık oluyor. Bu arada şoför arkadaşlara da Allah kolaylık versin. Bazen haksız yere yaşlılar tarafından azarlandıklarına bile şahit oluyorum.

Sayın yetkililerimize seslenmek istiyorum. Bazı illerde saat uygulaması var mesela sabah 06.00-09.00 ve akşam üstü 16.00-20.00 saatleri arasında tamamen ücretsiz değil de indirimli tarife uygulanıp diğer saatlerde ücretsiz tarife uygulanmaktadır. Böyle bir uygulama yapılabilir. En azından iş ve okul giriş çıkış saatlerinde biraz da olsa rahatlarız. Bu konu hakkında BURULAŞ ve Büyükşehir Belediyemiz  yetkilileri bir çözüm bulabilirler mi?

Mağdur bir çalışan

 

Yol medeniyettir

 

Yer Bursa Osmangazi Kemerçeşme Caddesi kaldırımdan inmeden 15 adım atın bakalım görelim. Yetkililer lütfen ilgilensin bu kaldırımlarla.

Bir vatandaş

 

Özlüce-İzmir Yolu yaya lambaları

 

Özellikle akşam saatlerinde İzmir Yolu’ndaki yoğunluk malumunuz biraz fazla. Akşamları da öğrenciler eve dönüyorlar. Bir zamanlar İzmir Yolu Özlüce Kavşağı sonrası karşıdan karşıya geçmeye çalışan kız öğrencilere minibüs çarptıktan sonra Üniversite Özlüce Kavşağı’na 2 adet yaya lambası konuldu. Bütün gün çalışmayan lambalar akşamları 1 kişi karşıya geçecek diye, büyük trafik yoğunluğu oluşturacak şekilde arka arkaya kırmızı yanıyor. Bu da trafik yoğunluğu yanında yakıt kaybına sebebiyet veriyor. 

Çözüm olarak ya 18.00-20.00 saatleri arasında ışıkların sarı ışık olarak yanma sönme şeklinde yaya geçişinin engellenmesi sağlanabilir ya da kesin çözüm olarak üst geçit yapılması sağlanabilir. 

Yetkililerimizin dikkatine sunuyor, önerimin değerlendirilmesini rica ediyorum. Saygılarımla 

Bülent Birden

Çevre Yüksek Mühendisi 

 

Teleferik dolmuş hattı çileye dönüyor

 

Günay Bey merhaba, öncelikle derdimize çare olduğunuz için gerçekten çok teşekkür ederiz.

Bizim sorunumuz Kent Meydanı-Teleferik hattı hakında.Bildiğiniz üzere bu hatta maalesef sadece Teleferik dolmuşları hareket etmekte. Yani BURULAŞ’a ait 1 tane araç bu hatta yok. Bu da doğal olarak hattın aşırı yoğun olmasına sebep veriyor. Akşam saatlerinde dolmuşa binmek inanın imkânsız. Dolmuşçular da başka alternatifimiz olmadığı için bizi insan yerine koymuyorlar. Sürücüler yolcuya saygısız davranabiliyor. Büyükşehir Belediyemizden ricamız bu hatta sarı otobüs konulması, dolmuş sürücülerinin de uyarılması...

Bir vatandaş

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.